Зараз співробітники Територіальних центрів комплектування не мають права зупиняти людей, перевіряти в них документи та вручати повістки. Про це в інтерв'ю Radio NV заявив секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
"Зараз багато питань з боку ТЦК і з боку тих громадян, кого вони намагаються мобілізувати. По факту ТЦК не має жодних прав зупинити людину, вручити їй повістку, витребувати в неї документи. Поліція іноді відсторонюється від цього, щоб не стати якимось центром скандалу, щоб людину не притягати. І можна зрозуміти і поліцейських, і ТЦК, в яких стоять плани; і людей, яких незаконно намагаються притягнути. Але у яких є відповідальність відповідно до Конституції – захищати країну", – заявив Костенко.
Нардеп розповів, що законопроєкт, який розроблять до кінця року за участі Міністерства оборони і Генерального штабу Збройних сил, права ТЦК розширить.
"Вони зможуть також вести і аудіо- і відеозаписи. Вони зможуть перевіряти приписні і документи, наскільки я пам’ятаю", – сказав народний обранець.
У Раді готують великий законопроєкт про мобілізацію
У Верховній Раді готують великий законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Документ зокрема передбачає нові обов’язки для військовозобов’язаних щодо обов’язкового проходження медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК; наявності при собі військово-облікових документів, які пред’являти на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП.
Законом також розширюється перелік осіб, які беруться на військовий облік, зокрема які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі зі звільненням від відбування покарання; яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
У законопроєкті, зокрема, узгодять й інші питання, пов'язані і мобілізацією, військовим обліком, проходженням військової служби.
- Скасовується заборона на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору;
- уточнюються обов’язки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП;
- уточнюється порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП або розпорядження керівника ТЦК та СП;
- надаються повноваження Кабінету міністрів України затверджувати Порядок організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період на заміну внутрішнім директивним документам Збройних сил України;
- уточнюється порядок присвоєння військового звання "рекрут";
- запроваджується окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів розвідувального органу Міністерства оборони України та надається право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації військовозобов'язаних та резервістів, які проходили військову службу у розвідувальному органі.
Нагадаємо, цього місяця президент Володимир Зеленський підписав закони щодо продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 діб – до 14 лютого 2024 року.
Нещодавно стало відомо, що Міністерство оборони України та Міністерство цифрової трансформації готують "смарт-мобілізацію". Людина, яка мобілізуватиметься до ЗСУ, зможе обрати собі спеціалізацію, яку вона захоче. У переліку будуть абсолютно всі військові професії, починаючи від водія, закінчуючи оператором дронів.