USD
НБУ
39.60
Готівка
40.15
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 9 5 3 0 (+950)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.15
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

Агенти російського ГРУ могли впливати на американських розвідників секретною зброєю, яка викликає "гаванський синдром", – розслідування

"Гаванський синдром" – це набір неврологічних симптомів: запаморочення, нудота, головний біль та проблеми зі слухом
гаванський синдром
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Агенти російського ГРУ могли впливати на американських дипломатів і розвідників секретною зброєю, що викликає так званий "гаванський синдром". Це з'ясували автори розслідування, проведеного журналістами видання The Insider, телепрограми 60 Minutes та німецького журналу Spiegel.

Розслідувачі виявили, що є зв’язок між поїздками співробітників ГРУ з військової частини РФ 29155 та випадками "гаванського синдрому" у різних регіонах світу. Серед виконавців опинилися люди, причетні до отруєння родини Скрипалів у Великій Британії, а також бізнесмена Омеляна Гебрева у Болгарії. Двоє постраждалих змогли впізнати передбачуваних учасників нападів.

"Вивчення даних про перельоти дозволило журналістам встановити відповідність між приїздами агентів 29155 та першими проявами "гаванського синдрому" у 2014 році та іншими випадками після цього в Європі та Китаї. Дві ймовірні жертви, у яких виявилися симптоми "гаванського синдрому", впізнали можливих учасників нападів за фотографіями: у Франкфурті бачили перед погіршенням самопочуття агента Єгора Гордієнка, у Тбілісі – Альберта Авер'янова, сина командира частини Андрія Авер'янова. У потерпілої в Тбілісі дружини американського дипломата, ім'я якої не розкривається, у 2021 році діагностували синдром Мінора", – йдеться в розслідуванні.

У репортажі 60 Minutes зокрема інформується, що під час саміту НАТО в Литві 2023 року симптоми "гаванського синдрому" відчув "високопоставлений співробітник" Міністерства оборони США. 

"Ми вперше повідомляємо про інцидент на торішньому саміті НАТО в Литві – зустрічі, яка була зосереджена в основному на вторгненні Росії в Україну і на якій був присутній президент Байден. Численні наші джерела стверджують, що високопоставлений чиновник Міністерства оборони був вражений симптомами та звернувся за медичною допомогою", – говорили в репортажі.

До рук журналістів також потрапив документ "Потенційні можливості нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті".

Автори розслідування роблять висновок, що хоча прямих доказів на користь причетності ГРУ до використання "акустичної зброї" немає, тепер американська влада може переосмислити своє ставлення до "гаванського синдрому".

"Використовуючи нестандартні антени та методи, сигнали можна було з невеликими втратами поширювати повітрям на десятки та сотні метрів і з деякими втратами через більшість будівельних матеріалів. Зовнішній електромагнітний або акустичний стимул, незалежно від частоти, може досягати внутрішнього вуха та інших частин мозку. Зовнішній слуховий прохід може діяти як хвилевід, спрямовуючи зовнішню енергію до внутрішнього вуха та мозку", – зробили висновки експерти щодо "гаванського синдрому".

Що таке "гаванський синдром"?

"Гаванський синдром" – це набір неврологічних симптомів: запаморочення, нудота, головний біль та проблеми зі слухом.

Медичні тести дозволили у багатьох випадках виявити об'єктивні докази слідів травми деяких ділянок головного мозку і цим виключити психосоматику. Багаторічне розслідування так і не дозволило американським спецслужбам пов'язати прояв цих симптомів із застосуванням якогось виду зброї.

Водночас у Росії синдром майже ніхто не вивчав, крім військово-медичної академії імені Кірова, професором якої є лікар ГРУ Сергій Чепур, беззмінний консультант генерала Авер'янова і випускником якої є Олександр Мішкін. При цьому заступник командира частини Іван Терентьєв отримував держзамовлення на вивчення "потенційних можливостей нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті".

"Гаванський синдром" вперше проявився на Кубі у 2016 році. Тоді він зачепив американських дипломатів, працівників спецслужб, інших офіційних осіб та членів їхніх сімей. Деякі люди, які його пережили, відчували симптоми протягом місяців.

З того часу американські агенти розвідки та дипломати в різних країнах світу стикалися із загадковими проблемами зі здоров’ям, причини яких незрозумілі. Посадовці скаржилися на раптові головні болі, запаморочення, дзвін та тиск у вухах і навіть втрату слуху й тривалі порушення мозкової діяльності. Одна з робочих гіпотез полягає у тому, що причиною "гаванського синдрому" може бути застосування російською воєнною розвідкою ГРУ зброї спрямованої енергії. 

У липні 2021 року синдром зафіксували у Відні у 24 американських дипломатів. Також випадки фіксували в Гуанчжоу, Москві, Лондоні. Далі 18 серпня 2022 року двоє американських посадовців, які перебували у Німеччині, звернулися за медичною допомогою після появи симптомів недуги, відомої як "гаванський синдром".

А 25 серпня 2022 року рейс віцепрезидентки США Камали Гарріс до В'єтнаму відклали на кілька годин через можливий випадок "гаванського синдрому" в Ганої, який Держдепартамент США описав як "аномальний інцидент, пов'язаний зі здоров'ям".

До речі, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну окупанти щонайменше 626 разів застосували проти українців хімічну зброю. Такі дані станом на січень 2024 року наводив Центр стратегічних комунікацій.

Росіяни неодноразово застосовували гранати зі сльозогінним газом, також фіксувалося застосування люїзиту – токсичної речовини, яка містить трихлористий миш’як.

За даними військових, тільки за грудень минулого року РФ 81 раз застосувала хімічне озброєння. До прикладу, 14 грудня виявили застосування нового типу спеціальних газових гранат РГ-ВО з вмістом невідомої хімічної речовини.

Читайте також:
Пентагон планує відправити в Україну додаткових радників для контролю логістики та озброєння, - Politico Пентагон планує відправити в Україну додаткових радників для контролю логістики та озброєння, - Politico
Заборону TikTok у США підтримали конгресмени Палати представників Заборону TikTok у США підтримали конгресмени Палати представників
Палата представників США проголосувала за законопроєкт про використання для України заморожених активів РФ Палата представників США проголосувала за законопроєкт про використання для України заморожених активів РФ
Палата представників Конгресу США ухвалила законопроєкт про військову допомогу Україні Палата представників Конгресу США ухвалила законопроєкт про військову допомогу Україні