USD
НБУ
38.21
Готівка
38.55
EUR
НБУ
41.30
Готівка
41.90
Втрати орків: 4 1 4 6 8 0 (+920)
USD
НБУ
38.21
Готівка
38.55
EUR
НБУ
41.30
Готівка
41.90

Зберігання військовими репродуктивних клітин у кріобанках: Зеленський підписав закон

Військові ЗСУ у період дії воєнного або надзвичайного стану отримають можливість безкоштовно вилучати та зберігати свої репродуктивні клітини
військові/діти
Джерело: відкриті джерела

Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство. Про це йдеться у картці законопроєкту №8011.

"Внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України захисники та захисниці України отримують поранення, які призводять до втрати ними репродуктивних функцій. Такі поранення позбавляють цих громадян можливостей стати біологічними батьками, що значно обмежує право на батьківство або материнство. Ця проблема особливо актуальна для молодих людей. Такий стан справ є небезпечним для збереження нації та її генофонду в нинішніх умовах, коли через війну гинуть тисячі дітей, військовослужбовців, цивільних, а понад шість мільйонів українців, переважну більшість з яких складають жінки та діти, вимушені були залишити Батьківщину", – зазначають автори закону у пояснювальній записці.

Саме тому Верховна Рада надала державні гарантії учасникам війни на біологічне посттравматичне батьківство (материнство).

Документ передбачає, що військові ЗСУ у період дії воєнного або надзвичайного стану отримають можливість безкоштовно вилучати та зберігати свої репродуктивні клітини, щоб у разі поранення на фронті, яке впливає на статеві функції, чоловіки та жінки пізніше змогли мати дітей.

Зберігати репродуктивні клітини будуть методом кріоконсервації – заморожуючи їх шляхом занурення біоматеріалу у рідкий азот з дуже низькою температурою. Яйцеклітини, сперматозоїди та ембріони, законсервовані таким способом, можуть зберігатися багато років.

У разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією.

Цей закон стосуватиметься не тільки військовослужбовців, а й національних гвардійців, працівників СБУ та поліцейських, що виконують службові завдання в районах воєнних дій. Їм також буде надано право на безкоштовний забір, консервацію та зберігання репродуктивних клітин.

Реабілітація військових

Після лікування в госпіталі військовослужбовці стикаються з проблемою відновлення своєї функціональності. Фізична реабілітація військовослужбовців після поранень потребує тривалого часу, який може тривати від одного-двох до п'яти-шести місяців і більше. Таке реабілітаційне лікування спрямоване на відновлення організму після завершення гострого періоду та часто дозволяє уникнути первинної інвалідності чи перешкодити подальшому погіршенню стану. Адже наслідки поранень та тривала прикутість до ліжка з обмеженням рухливості призводять до атрофії та ослаблення м’язів, формуються контрактури, які не дають можливості повноцінно рухатись. Це дуже важливе завдання, без якого неможливе повноцінне повернення військовослужбовця до мирного життя.

Більшість сучасних реабілітаційних центрів для військових створено на базі шпиталів та лікарень. Вони є у Львові, Луцьку, Києві, Черкасах, Миколаєві та інших містах України. Завдяки допомозі експертів та волонтерів з-за кордону, в сучасних центрах встановили новітніші системи реабілітації – ерготерапії (відновлення втрачених рухових навичок у побуті), кінезотерапії (метод лікування рухом та навантаженнями), зали ЛФК із тренажерами та інші.

Раніше повідомлялося, що цього року Шевченківська районна державна адміністрація Києва започаткувала проєкти підтримки та реабілітації військових. Йдеться про проєкт на отримання грантів для бізнесу, реабілітаційний проєкт та проєкт із вивчення англійської мови.

Читайте також:
Працівники зможуть офіційно скаржитися на цькування на роботі: Зареєстровано законопроєкт Працівники зможуть офіційно скаржитися на цькування на роботі: Зареєстровано законопроєкт
У Раді з'явився підкомітет з питань деколонізації У Раді з'явився підкомітет з питань деколонізації
Президент залишається легітимним до кінця війни, – ЦВК Президент залишається легітимним до кінця війни, – ЦВК
Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків Зеленський підписав закон про демобілізацію строковиків