Новий закон про мобілізацію набере чинності вже з 18 травня. У Міноборони роз'яснили основні зміни, які стосуються як військовослужбовців, так і цивільних громадян України.
Військовий облік
Брати на військовий облік призовників мають працівники місцевих ТЦК та СП у період із січня по березень кожного року. На облік будуть братися громадяни 17 років. Виключення – особи, які відбувають покарання.
Виключення з військового обліку можливе за умови смерті громадянина, а також у разі визнання зниклим безвісти, припинення громадянства України чи досягнення граничного віку перебування в запасі.
Загальновійськова підготовка
Загальновійськова підготовка проходитиме у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах ЗСУ та інших військових закладах.
Натомість базова військова служба доступна для всіх громадян віком від 18 до 24 років. Період проходження служби обирається особою самостійно. Для цього потрібно пройти медичний огляд, професійно-психологічний відбір, засідання комісії та прибути за повісткою до територіального центру.
Вилучення транспорту
Вилучати транспорт можуть у державних органів, місцевого самоврядування, підприємств та громадян – власників транспортних засобів. В останньому випадку транспорт не можуть вилучити, якщо це єдиний засіб пересування в людини.
Фінансова мотивація
Після укладання першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію до 50% від першого внеску за іпотеку. Після першого року служби громадянин отримує 100 тисяч гривень компенсації – стільки ж після другого.
Консульські послуги
Право на консульські послуги військовозобов'язані чоловіки віком від 16 до 60 року мають лише за умови оновлених військово-облікових даних.
Які ще зміни передбачаються?
У сервісних центрах МВС вже черги
Хоча закон ще не набув чинності, українці вже масово переоформляють авто у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ.
Зокрема, за перший тиждень цього місяця у сервісних центрах МВС було проведено 43 578 реєстраційних дій. Впродовж другого тижня – 48 784, а третього – 61 816. Всього з початку цього місяця станом на 22 квітня кількість реєстраційних операцій зросла на 42%.
Яка ситуація в консульствах?
В українських консульствах за кордоном перестали надавати чоловікам призовного віку послуги.
У Міністерстві закордонних справ зазначили, що рішення про зупинення з 23 квітня надання консульських послуг певній категорії українських громадян є тимчасовим кроком, зумовленим законом про вдосконалення мобілізації. Серед причин є те, що термін розгляду заяв може перевищити час, що залишився до набрання чинності законом.
Обіцяють, що послуги відновлять після 18 травня, проте право на це матимуть лише чоловіки призовного віку, які оновили дані в ТЦК.
Проте всі заяви про надання консульських послуг, подані до 23 квітня, буде розглянуто та опрацьовано консульськими установами в повному обсязі.