USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 7 8 3 0 (+870)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

В Україні найвищий рівень упереджень до росіян, а найменший – до поляків, – результати дослідження

Переважна більшість опитаних не допускали б росіян до країни навіть як туристів
Люди
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Найнижчий рівень етнічних упереджень в Україні до українців і поляків, потім до канадців і американців. Найгірше ж в Україні ставляться до росіян – жителів Росії та до білорусів – жителів Білорусі. Такими є дані соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного в жовтні 2023 року.

Зазначається, що респонденти також демонструють низький рівень упереджень до російськомовних українців, однак за рік – з жовтня 2022-го по жовтень 2023 року – ставлення до них дещо погіршилося.

Найвищий в Україні рівень упереджень до росіян і білорусів, які проживають у РФ і Білорусі відповідно. Також високий рівень упереджень до росіян, які проживають в Україні.

Рівень етнічних упереджень розраховувався за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса – для кожної етнічної групи зі списку респонденти мають відповісти, наскільки близьку соціальну дистанцію вони готові допустити з представниками кожної з груп – від одного (згоден допустити як члена сім'ї) до семи (не пускав би у свою країну). Рівень упереджень розраховувався як середній показник для кожної етнічної групи.

"Найменша соціальна дистанція до україномовних українців (індекс 2,03), далі йдуть поляки і росйськомовні українці (індекс практично однаковий – 2,93 і 2,95), відповідно, більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини і близьких друзів. Потім йдуть канадці і американці (індекси теж практично однакові – 3,04 і 3,07), і німці, французи і євреї – жителі України (індекси від 3,32 д 3,39, різниця статистичо незначуща).  Найбільша соціальна дистанція до африканців (4,69), ромів (4,75), росіян – жителей України (4,96), білорусів – жителей Білорусі (5,30). Останнє місце з найбільшою соціальною дистанцією природно займають росіяни – жителі Росії (6,38). Переважна більшість (80%) не допускали б росіян навіть як туристів", – йдеться у дослідженні.

Соціальна дистанція від дорослого населення України до деяких етнічних груп (шкала Богардуса), жовтень 2023
Джерело: КМІС

Водночас у результатах опитування відзначається невисокий загальний рівень ксенофобії в Україні (середня соціальна дистанція до 13 етнічних груп).

"Рівень ксенофобії в Україні зростав із деякими коливаннями з 1994-го до 2007 року, він зріс за цей період із 3,5 до 4,3 бала. З 2008-го по 2013 рік індекс знизився до 4,0 бала. Далі індекс ксенофобії коливається навколо цього значення, у жовтні 2022 року він фактично дорівнював 4, зараз трохи знизився до 3,7. Цей рівень не є високим", – йдеться в результатах дослідження.

Динаміка рівня ксенофобії в Україні з 1994 до 2023 (середнє для 13 етнічних груп значення соціальної дистанції за шкалою Богардуса)
Джерело: КМІС

Зазначається, що з 2021-го по 2022 рік рівень ксенофобії дещо підвищився через погіршення ставлення до росіян і білорусів, а з жовтня 2022-го по жовтень 2023 року дещо знизився через поліпшення ставлення до союзників (канадців, американців, німців і французів). При цьому 2013 року ставлення українців до росіян і білорусів було кращим, ніж до всіх інших етнічних груп.

Раніше ми повідомляли, що, за даними КМІС, в Україні 36% жителів мають "ксенофобне ставлення" до співгромадян, які є етнічними росіянами.

Читайте також:
Ветеранам АТО, які зараз не воюють, довіряють тільки 40% українців, – опитування Ветеранам АТО, які зараз не воюють, довіряють тільки 40% українців, – опитування
Україна – серед країн, де найменше бояться ядерної загрози, – дослідження Україна – серед країн, де найменше бояться ядерної загрози, – дослідження
Українці явно незадоволені парламентом. Його діяльність схвалюють лише 16% громадян Українці явно незадоволені парламентом. Його діяльність схвалюють лише 16% громадян
Коли, на думку українців, закінчиться війна: Дані опитування Коли, на думку українців, закінчиться війна: Дані опитування