USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65
Втрати орків: 4 9 7 7 0 0 (+1330)
USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65

В Україні може здорожчати пальне: Як зміняться ціни та кому доведеться платити більше, якщо акциз зросте вдвічі

Питання щодо збільшення акцизів на пальне ще мають розглянути у парламенті
Пальне
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Міністерство фінансів України запропонувало збільшити акцизи на пальне й відповідне рішення вже схвалив уряд. Тепер на нього ще чекає розгляд у парламенті. Однак вже відомо, у скільки буде обходитися паливо для українців. Про це повідомляє ZN.UA.

Як згідно з урядовим планом мають зростати акцизи протягом п’яти років?

  • Акциз на бензин має зрости в 1,7 раза, з 213 до 359 євро/1000 л (це додасть до поточних цін за літр за сьогоднішнього курсу євро 7,3 гривні).
  • На дизпаливо – у 2,4 раза, зі 139 до 330 євро/1000 л (це додасть до поточних цін за літр за сьогоднішнього курсу євро 9,6 гривні).
  • На скраплений газ акциз запропоновано підвищити з 52 до 70 євро/1000 л (ціна за літр збільшиться на 0,9 гривні).

Перший етап підвищення заплановано вже на другу половину поточного року.

Чим зумовлена потреба у збільшенні акцизів?

"Безумовно, підвищувати податки необхідно, адже мова про гроші на оборону та відбудову країни. Але, як свідчить аналіз ситуації, можна зробити все це більш ефективно і для бюджету, і для людей, які візьмуть на себе додатковий податковий тягар", – зазначають у виданні.

При цьому у матеріалі уточнюють, що підвищення саме акцизів є досить надійним джерелом наповнення бюджету, оскільки держава навчилася непогано його адмініструвати.

"В "нафтових" колах досі залишаються апологети системи "акциз замість ПДВ". Ця ідея сформувалась у 2022–2023 роках, коли держава зменшила ПДВ на пальне до 7%, що позбавило сенсу будь-які "податкові" скрутки, ями тощо. Але фінансово-податковий блок уряду та парламенту категорично відкинув такий варіант, повернувши з 1 липня 2023 року стандартний ПДВ у 20%. Серед ризиків підвищення акцизів залишається збільшення нелегального виробництва пального, але його потенціал наразі обмежений", – йдеться у матеріалі.

Урядовці ж ініціативу пояснюють необхідністю імплементувати європейське законодавство і наполягають, що обрали мінімальні ставки, які прописані у відповідній Європейській директиві.

"Що ж, якщо ми говоримо про європейські стандарти в оподаткуванні, варто уточнити деякі позиції, які нам спускають начебто як неминучість та аксіоми", – додають у публікації.

Зазначається, що насправді немає жодних чітких вимог до імплементації саме таких акцизів. Євродиректива – це лише рекомендація.

"Наприклад, у Польщі та Угорщині, які є членами ЄС уже понад десять років, акцизи на бензин і дизпаливо нижчі, ніж зазначено у євродирективі. У Бельгії, Іспанії та Хорватії акциз на скраплений газ набагато нижчий за "рекомендований". У Бельгії він узагалі дорівнює 0, проте на бензин є одним із найвищих у ЄС – 600 євро/1000 л", – пояснюють у виданні.

Також немає будь-яких сталих пропорцій між акцизами на різні види моторного палива.

"Кожна країна встановлює свої ставки, спираючись на власну економічну ситуацію, а точніше на особливості споживання, екологічну повістку тощо. Переважно тут потерпає дизпаливо як найбільш брудне. Гадаю, те, що уряд говорить про підвищення податків на пальне та в цілому про посилення податкової дисципліни, є вимогою не стільки ЄС, скільки західних кредиторів загалом", – наголошує автор.

Тому, як пишуть у виданні, підвищення акцизів має враховувати й можливості населення, й потреби бюджету.

"У нашому випадку насамперед необхідно прагнути справедливості в оподаткуванні, коли не буде прірви між споживачами різних моторних палив. Сьогодні найбільше акцизу чомусь платять покупці бензину – вчетверо більше за споживачів автогазу та у півтора раза більше, ніж споживачі дизелю", – йдеться у матеріалі.

Якими можуть бути нові ставки?

Як йдеться у виданні, вони мають балансувати між справедливістю, потребами держави у грошах і впливом на економіку.

"Як відправну точку для розрахунків візьмемо 1,5 млрд гривень – саме така щомісячна сума додаткових надходжень акцизу потраплятиме до бюджету у разі запровадження з другого півріччя 2024-го запропонованих Мінфіном акцизів: бензин – 242,6 євро, ДП – 177,6, автогаз – 55,6 євро/1000 л", – розмірковують у виданні.

Дизель: з погляду калорійності, він близький до бензину, але ДП переважно споживає комерційний і промисловий сектор, тому підвищення цін на нього найбільше тиснутиме на споживчі ціни. "Зауважимо, що акцизи на дизель у країнах Євросоюзу у середньому на 30% нижчі за "бензинові". У своїх розрахунках ми зупинилися на ставці 165 євро", – додають у виданні.

Бензин: пальне з найбільшим податковим навантаженням, а отже, має найменший потенціал для збільшення, але для руху уперед розглянемо варіант підняття з 213,5 до 225 євро.

Скраплений газ: як і бензин, споживається на 90% комерційним або приватним автотранспортом. Понад 15 років LPG мав податкову акцизну пільгу, яка відіграла свою роль і вивела Україну у світові лідери споживання автогазу на транспорті.

"На цьому "соціальному" пальному не їздять хіба що "гєлікі". Це призвело до перетворення нас на імпортера цього продукту, що додатково зміцнилося після 24 лютого 2022-го. Є всі підстави вважати, що відсоток російського пального в імпортних обсягах LPG на сьогодні найбільший, завдяки переважно нашим польським "партнерам", які є найбільшими імпортерами російського автогазу у світі. Відповідно, підсилено стимулювати це й надалі абсолютно недоцільно та шкідливо. Час для податкових канікул минув. Але й ховати цей сегмент не можна", – йдеться у матеріалі.

Енергетична цінність скрапленого газу на 20% менша за "бензинову", тобто його розхід пропорційно більший.

"Враховуючи також додаткові витрати, обґрунтованою виглядає ставка акцизу на рівні 65% від акцизу на бензин. Це у нашому випадку 135 євро/1000 л. Така пропорція нових акцизів дає в сумі такий само результат, як і мінфінівська, але спирається на реальну картину ринку та його можливостей", – пояснюють у виданні.

Ці ставки можна підбирати й далі. Є голоси, які закликають до значнішого підвищення акцизів на газ і дизель. Але у будь-якому разі йдеться про підвищення на літрі залежно від виду пального від 2 до 5 гривень.

Новини за темою: "Питання кількох місяців": Гетманцев анонсував підвищення акцизу на автогаз

Раніше ми повідомляли, що на фоні очікуваного підвищення світових цін на нафту Національний банк прогнозує здорожчання палива в Україні у цьому році. Зазначалося, що зниження світових цін на нафту у 2023 році сприяло сповільненню зростання цін на пальне. Однак їхнє очікуване підвищення навесні 2024 року та помірне зниження надалі зумовлять дещо швидше подорожчання пального цього року.

Читайте також:
Бензин та дизель можуть здорожчати до 55 гривень за літр, – Куюн Бензин та дизель можуть здорожчати до 55 гривень за літр, – Куюн
Алкоголь та бензин подорожчають: Уряд пропонує підвищити акцизи Алкоголь та бензин подорожчають: Уряд пропонує підвищити акцизи
За останній місяць в Україні ціна на пальне зросла в середньому на 1,5 гривні за літр. Які причини? За останній місяць в Україні ціна на пальне зросла в середньому на 1,5 гривні за літр. Які причини?
На оборудках з пальним викрили ексочільників господарського підрозділу СБУ На оборудках з пальним викрили ексочільників господарського підрозділу СБУ