Україна і країни-партнери розробили три моделі заснування й роботи спеціального трибуналу по злочину російської агресії. Про це повідомив заступник голови Офісу президента, координатор робочої групи зі створення спеціального міжнародного трибуналу Андрій Смирнов.
Серед варіантів:
- Створення спеціального трибуналу на основі угоди України з ООН із прийняттям відповідної резолюції ГА ООН.
- Створення трибуналу на основі багатостороннього відкритого міжнародного договору між державами цивілізованого світу.
- Створення спеціального трибуналу як суду, що працюватиме на основі українського права та української юрисдикції (тобто буде частиною судової системи України), із залученням міжнародного елементу для його побудови і діяльності (міжнародні судді та прокурори, місцезнаходження у Європі, міжнародна підтримка).
"Якщо коротко, перші два варіанти є прийнятними і дійсно продемонструють готовність світу до важкого юридичного удару по конкретних міжнародних злочинцях. Третій, гібридний варіант, містить ризики звуження юридичної оцінки триваючої агресії до рівня "міждержавного конфлікту", – зазначив Смирнов.
За його словами, світові потрібен територіально максимально широкий міжнародний інститут відповідальності за агресію з максимальним рівнем легітимності і визнання.
Що було раніше
26 січня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, якою затвердила свої вимоги щодо створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії. З повним текстом можна ознайомитися тут.
19 січня резолюцію на підтримку дії зі створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винний у злочині агресії проти України ухвалив Європейський парламент.