Україна отримала 36 балів зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index – CPI) за 2023 рік і посіла 104-те місце серед 180 країн, які брали участь у рейтингу. Зростання України на три бали – один із найкращих результатів за минулий рік у світі. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Transparency International Ukraine.
Також зазначається, що Україна стала однією із 17 країн в цьогорічному СРІ, що продемонстрували свій найкращий показник за увесь час.
"З часів Революції гідності і початком великого реформування за 10 років Україна додала загалом 11 балів у дослідженні. Зростання навіть під час повномасштабної війни в Індексі сприйняття корупції–2023 стало можливе завдяки активній роботі антикорупційних та інших державних органів", – зазначають в Transparency International Ukraine.
У Індексі сприйняття корупції серед країн-кандидаток до ЄС Україна (36 балів, 104-те місце) та Молдова (42 бали, 76-те місце) додали найбільше за останній рік +3 бали.
Північна Македонія додала 2 бали (42 бали, 76-те місце), а Чорногорія (46 балів, 63-тє місце), Албанія (37 балів, 98-ме місце) та Боснія і Герцеговина (35 балів, 108-ме місце) додали по 1 балу. Результати Сербії за рік не змінилися (36 балів, 104-те місце). А Грузія, навпаки, втратила 3 бали (53 бали, 49-те місце). Закриває список кандидатів з найменшою кількістю балів Туреччина, в доробку якої стало ще менше на 2 бали (34 бали, 115-те місце).
У динаміці за 10 років суттєво покращили свої результати також Молдова на 7 балів, Албанія – на 6 балів і Грузія, яка хоч і втратила цьогоріч 3 бали, загалом за 10 років додала 4 бали. Натомість Туреччина втратила аж 16 балів за десятиріччя.
Найбільшу кількість балів в рейтингу, а отже, найменший рівень корупції мають Данія (90 балів), Фінляндія (87 балів), Нова Зеландія (85 балів) і Норвегія (84 бали). В аутсайдерах, як і раніше, залишаються Сомалі (11 балів й останнє місце), Південний Судан, Венесуела і Сирія (13 балів).
Середній бал у країн Європейського Союзу становить 64 бали. Найнижчий бал має Угорщина (42 бали), яка посідає 76-те місце.
Також Transparency International Ukraine надала Україні три рекомендації які допоможуть покращити рівень боротьби з корупцією та сприятимуть євроінтеграційним процесам України у 2024 році:
- підвищити ефективність боротьби з топкорупцією;
- ефективно використовувати на потреби держави активи корупціонерів і поплічників Росії;
- розпочати реформу Рахункової палати та Державної аудиторської служби України.
Раніше ми повідомляли, що понад половина українців (55%) хочуть якнайшвидшого покарання корупціонерів, навіть якщо це відбуватиметься з порушенням законів.
Зазначалося, що згідно з результатами опитування, що менше респонденти довіряють судам, то частіше вимагають карати корупціонерів.