USD
НБУ
36.57
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.15
Готівка
40.45
Втрати орків: 2 0 9 4 7 0 (+560)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.15
Готівка
40.45

Росія продовжує блокувати порт "Південний", попри поновлення "зернової ініціативи"

Деструктивну політику щодо порту "Південний" РФ здійснює вже майже місяць
зерно агропродукція
Джерело: відкриті джерела

Російська Федерація продовжує блокувати вхідний флот на найбільш глибоководний порт "Південний", попри продовження "зернової ініціативи". Про це повідомило Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури на Facebook-сторінці.

Зазначається, що 19 травня було проінспектовано три судна, які йдуть на завантаження до портів "Одеса" та "Чорноморськ". В інспекції та реєстрації суден на порт "Південний" було відмовлено без пояснення причини.

20 травня було погоджено провести інспекцію семи суден вхідного флоту на порти "Одеса" та "Чорноморськ", але провели лише 2. Всі заявлені на порт "Південний" Росія знов викреслила.

21 травня заплановано лише чотири інспекції, але знов без суден на порт "Південний".

"Деструктивну політику щодо порту "Південний" Росія здійснює вже майже місяць. Наразі на території порту розташовано більше 1,5 млн тонн агропродукції для 10 країн світу. Має бути завантажено 26 суден", – йдеться в повідомленні.

Своєю поведінкою Росія зменшує ефективність "зернової угоди" й експорту. Адже порт "Південний" є найбільшим портом за пропускною здатністю і його виключення суттєво вплине на зменшення експортних обсягів.

Раніше

19 травня РФ погодилася відновити вхідні інспекції лише у два порти з трьох, повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков у бліцінтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Станом на ранок 19 травня стало відомо, що Росія погодилася відновити інспекції вхідного флоту до портів "Одеса" та "Чорноморськ", але відмовилася інспектувати судна, що прямують на порт "Південний", – сказав він.

При цьому уточнив, що 62 судна стоять у черзі, чекаючи на інспектування, і деякі з них – уже кілька місяців.

Він підтвердив, що після того, як 17 травня судно DSM Capella під прапором Барбадосу з 30 тис. тонн кукурудзи вирушило з порту "Чорноморськ" до Туреччини, жодного іншого судна учасника ініціативи в українських портах поки що немає.

За словами Васькова, дії Росії в СКЦ призводять до значного подорожчання логістики та підвищення цін на її складові: страхування, фрахт тощо.

Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України нагадав, що за нормального функціонування "зернової ініціативи" Україна готова експортувати з трьох портів 6 млн тонн аграрної продукції на місяць, проте з листопада Росія знаходить нові приводи, щоб обмежити експорт і призупинити "зернову ініціативу", внаслідок чого від початку травня до 17 травня було експортовано менш як 1 млн тонн, а у квітні – 2,7 млн тонн. 

Умови РФ для майбутнього продовження угоди

Влада РФ визнала, що погодилась на продовження терміну дії Чорноморської зернової ініціативи, відомої як "зернова угода", на ще 60 днів без виконання висунутого нею ж ультиматуму. Про це свідчить офіційний коментар Міністерства закордонних справ Росії.

"У зв'язку із закінченням 18 травня 60-денного терміну продовження "чорноморської ініціативи" з вивезення українського продовольства та у відповідь на звернення, насамперед турецьких партнерів як сторони домовленості, підтвердили її продовження ще на два місяці, до 17 липня включно, без будь-яких змін", – йдеться в повідомленні.

Але в МЗС Росії повторили скарги на нібито невиконання п'яти вимог "зернової домовленості", без утілення яких погрожують припинити участь у Чорноморській зерновій ініціативі після 17 липня. 

Йдеться про:

  • підключення "Россельхозбанку" до SWIFT; 
  • постачання запчастин сільгосптехніки і сервісного обслуговування для неї; 
  • розблокування транспортної логістики та страхування; 
  • відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса";
  • зняття санкцій з російських компаній у сфері виробництва та перевезення сільгосппродукції і добрив.

Підсумки переговорів у Стамбулі

У Стамбулі завершилися багатосторонні перемовини за участю України, Туреччини, Росії та Організації Об’єднаних Націй щодо продовження Чорноморської зернової ініціативи. Про це інформує Міністерство відновлення України та Міністерство оборони Туреччини.

Як заявили в Мінвідновлення України, за пропозицією ООН та Туреччини подальші консультації щодо розблокування "зернової угоди" продовжать в онлайн-форматі.

"Українська делегація в черговий раз наголосила, що "зернова ініціатива" має бути продовжена на більший термін та розширена. Це дасть прогнозованість та впевненість як світовому, так і українським ринкам", пояснив віцепрем’єр-міністр з відновлення України міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив, що Угоду про Чорноморський зерновий коридор продовжено ще на два місяці – до 17 липня. Його слова цитує Anadolu Agency.

Російська блокада

Нагадаємо, 13 березня Росія заявила, що погодила продовження своєї частини "зернової угоди" лише на 60 днів, а не на 120, як передбачено в угоді 2022 року. 

"Російська сторона, відзначаючи пакетний характер запропонованих генсекретарем ООН Антоніу Гутеррешем стамбульських домовленостей, не заперечує проти чергового продовження Чорноморської ініціативи після закінчення другого терміну 18 березня, але тільки на 60 днів", – заявив тоді заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін.

Після цього Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору". Останнє таке блокування відбулось 8 травня. РФ відмовилась реєструвати судна на вхід та проводити їх інспекції. На інспекцію в територіальних водах Туреччини очікували 90 суден, з яких 62 – це кораблі, які йдуть під завантаження. 

Позиція України

Україна виступила категорично проти такої ініціативи Росії щодо продовження "зернової угоди" лише на 60 днів. Міністр інфраструктури Олександр Кубраков написав у Twitter, що це не відповідає угоді РФ з Туреччиною та ООН.

"Угода про Чорноморську зернову ініціативу передбачає продовження як мінімум на 120 днів, тому позиція Росії про продовження угоди лише на 60 днів суперечить документу, підписаному Туреччиною та ООН", – наголосив він.

Про "зернову ініціативу"

Угоду про безпечне вивезення зерна через Чорне море Україна підписала з Туреччиною та ООН у липні 2022 року. Дзеркальну угоду з Організацією Об'єднаних Націй і Туреччиною підписала Росія. Між собою Україна та РФ не підписували домовленостей.

Термін угоди визначили на 120 днів із дня підписання – тобто до листопада, потім продовжили ще на 120 днів. 

Крім того, 26 листопада президент Володимир Зеленський оголосив про початок програми Grain from Ukraine ("Зерно з України"). Її метою стане забезпечення зерном бідних країн Азії та Африки.

Станом на кінець січня Україна вже відправила 675 суден із вантажем в 18,4 млн тонн. Частка Африки становить 2,3 млн тонн, Азії – 5,1 млн тонн, Європи – 7,5 млн тонн, Близького Сходу – 3,4 млн тонн.

Читайте також:
Ердоган склав присягу президента Туреччини. Відео Ердоган склав присягу президента Туреччини. Відео
Перевезення зерна на експорт залізницею впало у травні вдвічі Перевезення зерна на експорт залізницею впало у травні вдвічі
Угорщина попросила ЄС продовжити заборону на імпорт зерна з України, – Reuters Угорщина попросила ЄС продовжити заборону на імпорт зерна з України, – Reuters
Влада Китаю відмовилась купувати російське зерно, – Bloomberg Влада Китаю відмовилась купувати російське зерно, – Bloomberg