У Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти щодо визначення права розпорядження репродуктивними клітинами у разі загибелі (визнання померлим) їх власника. Вони, зокрема, регулюють проблему постмортального батьківства для військових.
Так, документ №10437 вносить зміни до законодавства щодо забезпечення права військовослужбовця на біологічне батьківство (материнство), який визначить право розпоряджатися репродуктивними клітинами в разі загибелі або визнання померлим їхнього власника.
Авторами документа виступають 13 депутатів різних фракцій.
Ще один законопроєкт – №10438 – зареєстрував депутат фракції "Слуга народу" Георгій Мазурашу. Він передбачає зміни до законодавства для розв'язання питання збереження та використання репродуктивних клітин загиблих/померлих учасників війни.
Наразі тексти обох законопроєктів на сайті Ради відсутні.
Нагадаємо
У березні 2023 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №8011. Він дає можливість на державному рівні закріпити право на забір і подальше використання статевих клітин українськими військовими, якщо ті через поранення, травму або контузію втратили репродуктивну функцію. А в листопаді закон був прийнятий. Перед Новим роком його підписав президент Володимир Зеленський.
26 січня народний депутат, голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький розповів, що Рада внесе правки в законопроєкт, згідно з яким репродуктивні клітини військових зберігатимуться навіть після їхньої загибелі.
Скандал з репродуктивним матеріалом військових
В Україні виник скандал навколо ухваленого закону, згідно з яким після смерті військового, його репродуктивний матеріал, що зберігається в клініках, призначений до утилізації з березня.
Питання постало після того, як вдовам загиблих українських військових стали відмовляти у можливості завагітніти, використавши їхню сперму.
Мережею поширились інформація, що відмова, ймовірно, може бути через те, що держава не хоче надавати пільги дітям загиблих військовослужбовців.