USD
НБУ
41.49
Готівка
41.75
EUR
НБУ
45.19
Готівка
45.85
Втрати орків: 5 6 6 7 1 0 (+1100)
USD
НБУ
41.49
Готівка
41.75
EUR
НБУ
45.19
Готівка
45.85

Україні слід переходити на "зелену" економіку, на цьому наголошують міжнародні партнери, – експерт

Зокрема, план Ukraine Facility передбачає впровадження принципів циркулярної економіки до 2026 року
зелена економіка
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Україні варто переходити на "зелену" економіку, або як її ще називають циркулярну, щоб покрити дефіцит електроенергії, який останнім часом спостерігається у вітчизняній енергосистемі. Усе це має відбуватися через створення економіки повного циклу в громадах, як того хочуть іноземні партнери, сказав у коментарі UWN експерт-консультант з енергоефективності та критичної інфраструктури ГО "Центр громадянських ініціатив Лтава" Дмитро Кудря.

Фахівець стверджує, що активне запровадження циркуляційної економіки в регіонах – це ключ до подальшого розвитку країни в цілому та відновлення після війни з РФ.

А ще завдяки цьому вдасться покрити дефіцит електроенергії. Бо за нинішніх реалій в пріоритеті є енергетична децентралізація. Наприклад, замість великої атомної станції слід будувати багато маленьких на альтернативній енергетиці.

Починати ж переходити на "зелену" економіку Україні потрібно шляхом схеми "знизу вверх", переконаний Кудря.

"Ця ідея не нова, навпаки – такі тези останнім часом все гучніше звучать з боку урядів європейських країн, зокрема Німеччини. Представники міжнародних партнерів висловлюють готовність фінансувати відповідні проєкти, надаючи їм пріоритетність. Союзники навіть вимагають це зробити, мовляв: більше грошей не даватимемо", – каже експерт.

Новини за темою: Австрійські міні-ТЕЦ для України: Київ закупить 15 установок вартістю понад мільярд гривень

У чому ж специфіка "зеленої" економіки?

Після кризи 2008 року Організація Об'єднаних Націй ввела тренд "зелена" економіка – економіка, що відповідає за стан навколишнього середовища.

Зараз ще є таке поняття, як циркулярна економіка або економіка повного циклу. Тут уже йдеться про екологізацію економіки, тобто таку, яка не вироблятиме зайві відходи. А якщо вони вже і є, то будуть певним чином перероблятися та використовуватися.

Наприклад, раніше була традиційна лінійна економіка: взяли, виробили, викинули. Натомість економіка замкнутого циклу – це взяли, виробили, переробили. 

Цей підхід сприяє також створенню додаткових робочих місць. Земля не забруднюється, ресурси не виснажуються. Тож і виходить, що такі підходи зберігають довкілля для майбутніх поколінь та змінюють звички нинішнього.

Кудря пояснює, що в Україні значними темпами розвивається органічне виробництво й працює відповідний закон. Все узгоджується з нормативами та стандартами Європейського Союзу.

"Цей напрям у нас рухається дуже потужно. Тож розвиток муніципальної енергетики та такої економіки – це навіть не виклик, а аксіома. Проте її умови перебувають все ще на стадії формування і потребують більших кроків", – зазначає Кудря.

План Ukraine Facility передбачає впровадження принципів циркулярної економіки до 2026 року

Втім, початкові кроки вже є, зокрема, план Ukraine Facility – технічний документ, необхідний для реалізації програми фінансової підтримки України від ЄС. Це не загальна стратегія відновлення, а лише частина передбачених на наступні роки державних змін з фокусом на макроекономічне зростання.

Щодо циркулярної економіки та впровадження її принципів, реформа містить два компоненти. Перший – реалізується Міністерством економіки. Та має сприяти модернізації української економіки, підвищенню її ресурсоефективності та конкурентоспроможності, а також захисту здоров'я громадян від ризиків, пов'язаних із впливом на довкілля.

А другий компонент впроваджується Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів. І передбачає ухвалення Національного плану управління відходами в Україні до 2033 року та його гармонізації із законодавством Євросоюзу у сфері відходів.

Адже під час воєнних дій Україна зіткнулася з додатковою проблемою – будівельними відходами. Нині це значна проблема для українських міст. Оскільки реконструкція населених пунктів передбачає вивезення величезної кількості матеріалів та надмірне використання природних ресурсів. Що й завдає додаткової шкоди природним екосистемам.

Консультант з енергоефективності коментує: це все дає можливість сформувати міжгалузеве бачення подальшого відновлення країни.

"Тобто зібрати разом економіку, житлово-комунальне господарство, енергетику й національну безпеку. Для цього державі потрібно передати частину повноважень місцевому самоврядуванню, щоб потім впроваджувати таку економіку", – наголошує Кудря.

Новини за темою: Зеленський вніс на розгляд Ради ратифікацію угоди щодо фінансування у межах Ukraine Facility

Так, усі ключові документи – Стратегії розвитку циркулярної економіки, план її реалізації та Національний план поводження з відходами мають бути ухвалені до першого кварталу 2026 року.

14 травня Європейський Союз остаточно ухвалив план України, необхідний для реалізації програми Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро.

Читайте також:
Україна може найближчим часом отримати 250 млн євро для підтримки енергетики від ЄІБ Україна може найближчим часом отримати 250 млн євро для підтримки енергетики від ЄІБ
Україна потребує додатково понад чотири мільйони працівників Україна потребує додатково понад чотири мільйони працівників
Цьогоріч Державна податкова перевірить 42 нові компанії, серед яких є Цьогоріч Державна податкова перевірить 42 нові компанії, серед яких є "Сенс Банк"
Україна домовилася з власниками єврооблігацій про відстрочку виплат за зовнішнім боргом Україна домовилася з власниками єврооблігацій про відстрочку виплат за зовнішнім боргом