Споживчі ціни в Україні за 2023 рік зросли лише 5,1%. Упродовж найближчих місяців 2024-го, у разі відсутності форс-мажору, динаміка цін залишатиметься у сформованому фокусі невисокої "млявої" інфляції, зазначили в огляді інфляції за 2023 рік в Мінекономіки.
"Поточний інфляційний тренд та чинники, що його формують, свідчать про відсутність потужних передумов для скорочення пропозиції або суттєвого зростання попиту. Тож досягнутий рівень загальної цінової рівноваги зберігатиметься і на початку 2024 року з урахуванням сезонних коливань на продовольчому ринку", – йдеться в огляді.
Чому знизилася інфляція?
За оцінками Мінекономіки, тренд на сповільнення інфляції став результатом поєднання кількох потужних чинників.
Ключовим серед них був чинник високої адаптивності бізнесу та відповідно перевищення пропозиції товарів, передусім агропромислового комплексу, над попитом на внутрішньому ринку, що й далі лишався обмеженим війною.
Всупереч значним збиткам, що несе сектор АПК від війни (за оцінками Світового банку прямий збиток у сільському господарстві становив 10 млрд доларів), його виробничий потенціал, як і раніше, перевищує потреби внутрішнього ринку.
"В умовах складної морської логістики та запроваджених обмежень на експорт української продукції низкою європейських країн це призвело до затоварення внутрішнього ринку та відповідно до падіння цін на харчові продукти в ІІ півріччі на 2,8%", – додали у відомстві.
Що буде з цінами в Україні у 2024 році?
У міністерстві очікують, що зростання експорту у 2024-му зумовить зменшення тиску надлишку деякої продукції на вітчизняному ринку.
"Подальше збільшення споживання населення дасть змогу виробникам частково компенсувати через ціни збитки та високі витрати, спричинені війною", – зазначили в Мінекономіки.
Як зросли ціни на продукти в Україні за січень?
В Україні за січень 2024 року ціни зросли на 0,4%, а річна інфляція знизилася до 4,7%.
"Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно з груднем 2023-го становила 0,4%, із січнем 2023-го – 4,7%. Базова інфляція в січні 2024 року порівняно з груднем 2023-го становила 0,4%, із січнем 2023-го – 4,6%", – ідеться в повідомленні Держстату.
Харчові продукти та безалкогольні напої за рік подорожчали на 3,7%. Найбільше зросли в ціні овочі – на 13,1%, м'ясо та м'ясопродукти – на 10,2%, а також олія – на 10,2%.
Водночас яйця подешевшали на 18,7%, соняшникова олія – на 16,1%.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 9,5%, на одяг і взуття – впали на 6,7%.