USD
НБУ
39.57
Готівка
39.85
EUR
НБУ
42.12
Готівка
42.90
Втрати орків: 4 5 6 0 5 0 (+710)
USD
НБУ
39.57
Готівка
39.85
EUR
НБУ
42.12
Готівка
42.90

Російському генерал-полковнику та чотирьом його підлеглим повідомили про підозру у скоєнні злочину екоциду

Це перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни
Російського генерал-полковника та чотирьох його підлеглих підозрюють у обстрілах ядерної установки
Російського генерал-полковника та чотирьох його підлеглих підозрюють у обстрілах ядерної установки
Джерело: Офіс Генерального прокурора

Українські прокурори вперше повідомили про підозру у скоєнні злочину екоциду разом зі злочином агресії та воєнними злочинами російському генерал-полковнику та чотирьом його підлеглим. Про це поінформував генеральний прокурор Андрій Костін.

За даними слідства, вони віддавали накази на здійснення обстрілів Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут", де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів" та сховище ядерних матеріалів.

"У 2022 році по цьому ядерному об'єкту було завдано 74 удари різними видами зброї, авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню "Град", "Ураган", "Смерч" та "Піон". Ці атаки не були випадковими", – розповіли в Офісі генпрокурора.

За висновками розслідування, політичне та військове керівництво держави-агресора добре знало про існування та розташування цієї ядерної установки.

"Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності і тепер воює проти України", – зазначив Андрій Костін.

Згідно з висновком комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, навколишньому природному середовищу заподіяно шкоди на суму майже 15 млрд гривень. Вартість та обсяги відновлювальних робіт будівель та споруд інституту, які знищено та пошкоджено, складають понад 30 млн гривень. І це не остаточні цифри. Ворожими обстрілами знищено ексклюзивне багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає.

"Головний підозрюваний – генерал-полковник, на той момент – діючий командувач Західного військового округу ЗС РФ, який безпосередньо керував знищенням ХФТІ. Наступні підозрювані по військовій ієрархії – два генерали: командувач 6-ю загально-військовою армією та командувач 6-ю армією військово-повітряних сил і протиповітряної оборони. Також серед підозрюваних – російські полковники: командувач 45-ю артилерійською бригадою великої потужності та командувач 79-ю гвардійською реактивною артилерійською Новозибківською бригадою", – уточнили в Офісі генпрокурора.

Зазначається, що очільники військових формувань та підрозділів, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом, віддали наказ підпорядкованим їм підрозділам ЗС РФ, які зайняли позиції у населених пунктах, полях та лісосмугах, розташованих у прилеглих до м. Харкова районах на території Харківської області, Бєлгородської області, аеродромів Курськ та Вороніж РФ, здійснювати обстріли та бомбардування ХФТІ.

"За процесуального керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури Харківської обласної прокуратури трьом генералам повідомлено про підозру в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що призвели до тяжких наслідків, у веденні агресивної війни, у порушенні законів та звичаїв війни та у вчиненні дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу – екоцид (ч. 3 ст. 110 КК України, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, ч. 2 ст. 28, ст. 441 КК України). Двом полковникам інкриміновано ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, ч. 2 ст. 28, ст. 441 КК України", – повідомили у відомстві.

Наразі вирішується питання щодо оголошення всіх підозрюваних у розшук.

Новини за темою: В Єврокомісії заявили, що Росія має виплатити Україні репарації за екоцид

Також нагадаємо, що Україна розпочала розслідування за статтею "екоцид" через підрив Каховської ГЕС.

Читайте також:
Викрито групу, яка привласнила майже 160 мільйонів гривень, виділених на відновлення Харкова Викрито групу, яка привласнила майже 160 мільйонів гривень, виділених на відновлення Харкова
Інцидент із повісткою журналісту Інцидент із повісткою журналісту "Слідства.Інфо": Офіс генпрокурора розпочав кримінальне провадження
Кремль хоче перетворити Харків на Кремль хоче перетворити Харків на "сіру зону", непридатну для життя, – The Economist
Генпрокурора Костіна можуть звільнити: В ОП вважають його Генпрокурора Костіна можуть звільнити: В ОП вважають його "нерішучим", – джерело