Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив, що на окупованих територіях і на території РФ росіяни утримують понад 10 тисяч мирних українців. У кримінальних провадженнях вже встановлено 5 тисяч 600 цивільних, які постраждали від тортур окупантів. Про це він заявив в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Є різні цифри. Ми оцінюємо в десятки тисяч, понад 10 тисяч точно. Говоримо тільки про тих, хто був примусово переселений, а не про тих, хто приймав таке рішення на власний розсуд", – відповів він на питання щодо кількості цивільних заручників, яких утримує ворог.
За словами Костіна, нині триває робота на рівні уряду стосовно створення реєстру цивільних полонених. Так, уже відбулося перше засідання міжнародної платформи, аналогічної тій, яка займається поверненням українських дітей. Генпрокурор зазначив, що дуже важливою стала б резолюція Генасамблеї ООН щодо цього питання, "щоб ми могли застосовувати інші елементи комунікації та тиску на країну-агресора, щоб звільнити наших цивільних і повернути в Україну".
Костін додав, що зі свого боку прокурори разом із правоохоронними органами притягують до відповідальності тих, хто винен у депортації цивільних і незаконному їх утриманні на тимчасово окупованій території та території країни-агресора. Говорячи про кількість постраждалих від катувань і нелюдського поводження, генеральний прокурор повідомив, що тільки в кримінальних провадженнях встановлено 5 тисяч 600 українців, постраждалих від цього виду воєнного злочину РФ.
"Однак повні цифри можуть бути значно більшими, оскільки ми не маємо достовірної інформації з окупованих територій", – наголосив він.
За словами генпрокурора, на сьогодні задокументовано функціонування 164 катівень та інших місць насильницького тримання на територіях, які були під окупацією.
Російське громадянство не заважає повернути депортованих дітей
Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив, що наявність російського громадянства в українських дітей, примусово депортованих до РФ, не є правовою перешкодою для їх повернення додому, оскільки указів керівництва Росії, які суперечать міжнародному праву, не визнають ані Україна, ані міжнародна спільнота.
"Це вже третій указ від нього (Путіна) з травня минулого року, що спрощує процедуру отримання російського громадянства. Безумовно, Україна не визнає жодних рішень країни-агресора щодо зміни громадянства українських дітей. Ми розглядаємо ці укази як складові злочинного наміру російської влади", – розповів Костін.
Він зазначив, що укази будь-якої країни не можуть суперечити нормам міжнародного законодавства.
"Міжнародне право завжди має пріоритет. Тому і для нас, і для міжнародної спільноти абсолютно неважливо, які саме укази й законодавство приймає РФ, якщо вони суперечать нормам міжнародного права", – наголосив Костін.
Говорячи про те, як повертати українських дітей додому, генпрокурор пояснив, що одна складова цього питання полягає в притягненні до відповідальності всіх, хто причетний до скоєння цих злочинів.
"Друга – робота міжнародної коаліції з повернення українських дітей. Ця коаліція буде потужною – ви вже бачите, що час від часу вдається повертати дітей", – звернув увагу генпрокурор.
За словами Костіна, міжнародне законодавство чітко артикулює зобов'язання РФ: цивільні, включно з дітьми, мають бути повернуті.
"Є багато інституцій, але вони поки що не можуть змусити Росію повернути українських дітей. Фактично дії агресора в цьому питання – такі самі, що й дії нацистів під час Другої світової війни", – додав він.
У зв'язку з цим генпрокурор акцентував на співпраці з міжнародними партнерами задля створення такого механізму, який уможливив би повернення незаконно депортованих дітей і загалом усіх цивільних України. Нещодавно СБУ оголосила підозру двом соратницям Путіна за причетність до депортації дітей з Херсона. У період окупації Херсона зловмисниці примусово вивезли до Росії двох неповнолітніх вихованців місцевого Будинку дитини.
Як зазначили в Міноборони Британії, українцям, які в окупації відмовилися від російських паспортів, загрожує депортація до віддалених областей Росії. За даними МВС Росії, на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України проживає близько 2,8 млн жителів, які наразі є власниками російських паспортів. Росія ставить доступ до послуг у цих регіонах, включаючи соціальні послуги та охорону здоров'я за умови отримання російських паспортів.
Тим часом російська влада розробила цілу систему "перевиховання" викрадених з України дітей, намагається сформувати в них "російську ідентичність". У РФ вважають їх "потенційними терористами", бо вони можуть почати протидіяти загарбникам.