USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90
Втрати орків: 4 1 7 9 5 0 (+1150)
USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90

Рахункова палата підтвердила дані про розкрадання на харчах в Міноборони Резнікова

Наприкінці 2022 року міністерство уклало десять угод на харчування солдатів у 2023 році на 42,05 млрд гривень
харчування ЗСУ
Джерело: відкриті джерела

Рахункова палата України підтвердила дані журналістського розслідування про завищення цін на продукти харчування, які Міноборони купувало для військовослужбовців ЗСУ. Про це йдеться у результатах проведеного Рахунковою палатою аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених Міністерству оборони для придбання речового майна та забезпечення харчування військовослужбовців Збройних сил, пишуть "Наші гроші".

Звіт Рахункової палати з цього питання відбувся у відповідь на звернення Антикорупційного комітету Верховної Ради, який очолює Анастасія Радіна, він стосується першого півріччя 2023 року.

Джерело: Наші Гроші

У звіті Рахункова палата дійшла висновку, що перед оголошенням тендерів минулого року Міноборони не здійснювало моніторинг цін на продукти харчування та не визначило вартість послуг харчування.

"Визначення очікуваної вартості комплектів продуктів харчування здійснювалось шляхом механічного множення вартості комплекту за минулий рік, помножений на індекс інфляції… Укладені договори не враховували реальну потребу у продовольчому забезпеченні ЗСУ, визначену тилом командування Сил логістики ЗСУ", – зазначається у документі.

У підсумку наприкінці 2022 року Міноборони уклало десять угод на харчування солдатів у 2023 році на 42,05 млрд гривень. Після розслідування щодо завищених цін були укладені додаткові угоди, якими деякі ціни продуктів були знижені у два рази.

"Оплата поставлених продуктів харчування відбулась у 2023 році на підставі укладених додаткових угод де вже були переглянуті ціни в сторону їх зменшення. Тобто продукти були поставлені за цінами, вказаними в додаткових угодах", – констатує Рахункова палата.

Там нагадали, що згодом Верховна Рада ухвалила закон, яким повернула незбройові закупівлі Міноборони у систему "Прозорро". І вже на відкритих торгах ціни продуктів були знижені ще раз.

"За укладеними договорами річна вартість забезпечення харчування військовослужбовців та годування штатних тварин склала 37,98 млрд гривень, що на 8,19 млрд гривень менше орієнтовної вартості, визначеної Переліком та обсягами закупівель товарів, робіт та послуг оборонного призначення на 2023 рік", – зазначають у Рахунковій палаті.

Також Рахункова палата встановила, що вартість харчування Міноборони була значно вищою від закупівельних цін в інших силових органів.

"Добова вартість харчування на одного військовослужбовця на добу у секторі безпеки і оборони у першому півріччі 2023 року становила від 92,45 гривні у СБУ до 118,61 гривні – у Нацгвардії. Застосувавши такі ціни, Міноборони могло б зекономити у порівнянні з аналогічними витратами інших підрозділів сектора безпеки і оборони, розрахунково від 3,2 млрд до 7 млрд гривень бюджетних коштів", – зауважують у Рахунковій палаті.

Крім того, аудитори вказали, що "із 409 найменувань продуктів каталогу майже 75% не мають практичного застосування як для приготування їжі у стаціонарних їдальнях, так і в польових умовах, але впливають на ціноутворення та остаточну вартість комплекту".

Джерело: Наші Гроші

Так, найбільшу питому вагу у загальному обсязі поставлених продуктів становлять крупи, макаронні вироби, овочі, спеції та соуси, молочні та кисломолочні продукти та заморожені овочі. А найменшу – крупи швидкого розварювання, риба, м’ясо та м’ясопродукти, напої, мед, джем, шоколад, горіхи тощо.

"Узагальнені результати аудиту засвідчили, що… непродуктивно використано бюджетних коштів у сумі 7,44 млрд гривнь. Придбання найбільш вживаних продуктів харчування здійснювалося за цінами, які в середньому на 30% вище ринкових... Визначена Міноборони вартість харчування військовослужбовця ЗСУ на добу перевищує вартість такого харчування в інших підрозділів сектора безпеки та оборони від 3,17 млрд гривень (Нацгвардія) до 7,04 млрд гривень (СБУ)", – підсумували у Рахунковій палаті.

Що відомо про скандал із закупівлями

Видання "Дзеркало тижня" оприлюднило документи Міноборони України, за якими відомство закуповує продукти для ЗСУ за цінами, що у два-три рази перевищують ринкові. Зокрема йшлося про угоду Міноборони вартістю 13,16 мільярда гривень на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у віддалених від лінії зіткнення Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях. Вона була укладена 23 грудня 2022 року.

Автори публікації для порівняння взяли ціни у київському "Сільпо". Ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у два-три рази. 

У статті йшлося, що контракт Міноборони уклало з ТОВ "Актив компані". Ця фірма, за даними журналістів, має статутний капітал у тисячу гривень. У 2021 році податкова служба анулювала у неї свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій.

У 2019 році ТОВ "Актив компані" фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції. Фірма для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби буцімто подала підроблений акт, який не відповідав дійсності.

Сім контрактів Міноборони

Журналісти програми "Схеми" отримали та оприлюднили ще сім контрактів на харчування військовослужбовців, які Міністерство оборони України уклало у грудні 2022 року на весь майбутній 2023 рік.

Там вказано, що ці сім контрактів відомство уклало з приватними підрядниками на загальну суму майже 29 мільярдів гривень. Як зʼясували журналісти, "дорогою" до військових частин вартість продуктів для армії часто зростає у два-три рази порівняно із закупівельними та ринковими цінами.

Журналісти виявили, що у грудневих контрактах ціну на картоплю заклали від 17,7 гривні й аж до 27 гривень за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі – так і залишили 17,7 грн/кг.

Самі ж постачальники, як зʼясували журналісти, у грудні – січні закуповували картоплю за ціною від 7,6 до 10,8 грн за кілограм. Тобто "маржинальність" на цьому найбільш масовому продукті зберігається на рівні 40–50% навіть після зниження цін.

Тим часом яблука за одним із контрактів мали постачатися вартістю 51 гривня за кілограм, хоча ринкові ціни на цей продукт нині в середньому становлять приблизно 20 грн/кг. Фірма не знизила цю ціну і після скандалу. Закупівельна ціна для самого постачальника протягом листопада – лютого становила для 15 грн/кг.

Ще один овоч, який становить вагому частину раціону для війська і закуповується у великих обсягах, – це капуста. "Актив компані" за оновленим контрактом продаватиме її за 22 гривні, хоча, як виявили "Схеми", протягом грудня – січня фірма закуповувала цей товар по 8,5 грн/кг.

Яйця, як і було публічно відомо, таки коштували по 17 гривень за штуку, згідно з контрактом. В оновлених угодах ціна одного яйця для армії від "Актив компані" зафіксована на рівні 9 гривень за штуку. Приблизно така ж ціна й в інших чотирьох постачальників. Натомість вони ж самі закуповують за ціною від 5,4 до 6,3 грн за штуку.

Також один із постачальників, як зʼясували журналісти, планував постачати свіжі огірки війську за 144 грн/кг, хоча сам у той же період закуповував їх у середньому за 72 грн/кг.

Читайте також:
ЗСУ звели до мінімуму можливість проведення десантної операції на Чорноморському узбережжі України ЗСУ звели до мінімуму можливість проведення десантної операції на Чорноморському узбережжі України
Військові можуть отримати доплати за знищену техніку та вислугу років: Комітет підтримав проєкт Військові можуть отримати доплати за знищену техніку та вислугу років: Комітет підтримав проєкт
У Дніпрі місцевий допомагав окупантам У Дніпрі місцевий допомагав окупантам "обходити" українську ППО: СБУ затримала зрадника
В Україні хочуть законодавчо розділити пільги для ветеранів радянського періоду та сучасності В Україні хочуть законодавчо розділити пільги для ветеранів радянського періоду та сучасності