USD
НБУ
39.43
Готівка
40.00
EUR
НБУ
42.75
Готівка
43.50
Втрати орків: 4 9 3 6 9 0 (+1400)
USD
НБУ
39.43
Готівка
40.00
EUR
НБУ
42.75
Готівка
43.50

Президент підписав закон про нові правила надання відпусток в Україні

Відпустку за сімейними обставинами (без зберігання зарплати) можна брати до 30 календарних днів на рік
Зеленський підписав
Джерело: Офіс Президента

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань". Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради.

Закон впорядковує порядок перенесення вихідних та робочих днів, запроваджує можливість встановлення у трудовому та/або колективному договорі тривалості, умов та порядку надання щорічних додаткових відпусток; передбачається виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки до дня призову працівника на військову службу під час мобілізації. Документ збільшує загальний максимальний термін надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами з 15 до 30 календарних днів на рік.

Роботодавцю надається право під час війни відмовити працівнику у будь-якому виді відпусток, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Крім того, закріплюється можливість надавати відпустку без збереження заробітної плати на час загрози поширення епідемії, збройної агресії, надзвичайної ситуації тощо без обмеження її строку (за угодою сторін) тощо.

Документ передбачає також, що щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів, не лише на прохання працівника, а й за потреби роботодавця. При цьому поділ щорічної відпустки має бути відображено у графіку відпусток, який узгоджується із профспілками.

Відповідно до закону, відпустка при народженні дитини має надаватися у чітко визначений термін – не пізніше трьох місяців із дня народження дитини. Батькові дитини, який не перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, така відпустка надаватиметься лише після отримання відповідного рішення суду. Водночас відпустка з усиновлення дитини надається незалежно від її віку.

Крім того, закон передбачає забезпечення військовослужбовців, звільнених у зв'язку з демобілізацією з військової служби за призовом під час мобілізації, відпочинком тривалістю 60 робочих днів з виплатою двомісячного грошового забезпечення протягом мобілізаційного періоду за рахунок державного бюджету України.

Врегульовується і надання творчої відпустки, відпустки для підготовки до змагань, відпустки, пов'язаної з профспілковим навчанням тощо. 

Декретна відпустка для вагітних

10 листопада Кабмін дозволив вагітним жінкам починати декретну відпустку за власним бажанням пізніше 30 тижня вагітності.

Якщо ж жінка хоче продовжувати працювати і після 30-го тижня, вона під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності подає заяву лікареві, який веде її вагітність, і зазначає в ній дату, з якої має бути сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН).

Якщо у неї пологи трапляться до зазначеної в заяві дати, МВТН буде сформовано з дати пологів. Такий процес не вплине на загальну тривалість висновку про тимчасову непрацездатність та відпустки відповідно.

Як відомо, стандартний строк МВТН становить 126 календарних днів, але для жінок, у яких народилося кілька дітей або були ускладнені передчасні пологи, цей строк подовжується ще на 14 днів.

Жінка може продовжити роботу, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді й буде сформовано медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати.

Відпустки військовим

У червні президент підписав закон, згідно з яким щорічна відпустка військовослужбовцям становить 30 днів на рік; курсантам – канікулярна відпустка 10 днів зимова та 20 днів – літня; військовослужбовцям строкової служби – 30 днів.

Читайте також:
Зеленський заявив, що для захисту критичної інфраструктури України нині потрібно мінімум сім систем ППО Зеленський заявив, що для захисту критичної інфраструктури України нині потрібно мінімум сім систем ППО
"Коли ми говоримо "Харків" - це, передусім, буде далекобійна зброя", - Зеленський
У Росії немає стільки сил, як на початку вторгнення, щоб повторити наступ на Київ, - Зеленський У Росії немає стільки сил, як на початку вторгнення, щоб повторити наступ на Київ, - Зеленський
Зеленський схвалив мобілізацію засуджених Зеленський схвалив мобілізацію засуджених