
В Україні планують запровадити еАкциз, за допомогою якого громадяни зможуть перевіряти якість алкогольних і тютюнових продуктів прямо в магазинах. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у колонці для "РБК-Україна".
Глава Мінцифри пояснив, що багато років у країні існує значний тіньовий ринок алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Через відсутність прозорого механізму контролю держава недоотримує податки, а люди купують підроблену і контрафактну продукцію.
За словами Федорова, у країні було зафіксовано продаж понад 50 000 пляшок алкогольних напоїв з однією і тією ж акцизною маркою. Це свідчить про те, що 49 999 разів люди купували палену горілку або що кошти з продажу не йшли до бюджету.
За даними Kantar і Euromonitor international, через тіньовий ринок цих підакцизних товарів Україна втрачає понад 30 мільярдів гривень держбюджету щороку.
Як працюватиме цифровий акцизний податок?
В Україні створюють унікальну для вітчизняного ринку електронну систему. З одного боку вона враховує принципи Європейських директив, а з іншого – потреби та проблеми українського ринку. За основу взяли європейську систему Tobacco track and trace system, що діє в ЄС з 2019 року.
Як розповів Федоров, за допомогою електронної системи всі операції з перевезення, зберігання, продажу кожної одиниці продукції фіксуватимуться, а ключовим елементом системи буде електронна марка акцизного податку. Це унікальний двомірний DataMatrix-код, що наноситься на товар. Код візуально майже не відрізняється від QR-коду, але містить набагато більше даних.
Після запуску такої системи кожен споживач, зчитавши код продукції через "Дію", зможе перевірити алкоголь і цигарки та визначити – перед ним оригінальний продукт чи підробка.
Приміром, людина хоче придбати товар – сканує код через "Дію" й одразу отримує інформацію про товар і виробника: фото, назву, опис, об'єм тари, вміст спирту, а також перевіряє легальність акцизної марки.
У разі виявлення фальсифікату споживачі зможуть миттєво сповістити про це контрольні державні органи через застосунок "Дія".
Коли запрацює система?
Наразі в парламенті готуються до другого читання законопроєкти №8286 та №8287.
Законопроєктом №8287 передбачено, що з 1 січня 2025 року для виробників, імпортерів, дистриб'юторів, ритейлу почнуть діяти вимоги щодо маркування тютюнових виробів і алкогольних напоїв та рідин виключно електронними марками.
Тобто законопроєктом передбачено перехідний період для бізнесу та держави, щоб адаптувати власні процеси до вимог законопроєктів.
Раніше
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкти №9032-1 і №9033-1, що передбачають запровадження акцизного податку на солодкі газовані напої, а також визначають напрями спрямування виручених коштів.