USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 7 3 9 0 (+1080)
USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30

Литовські компанії експортували до Росії товари військового призначення щонайменше на 130 млн євро, – розслідування

70 компаній експортували санкційні товари неодноразово
литовські компанії
Ілюстративне фото
Джерело: скріншот

Литовські компанії експортували до Росії товари подвійного призначення на суму щонайменше 130 мільйонів євро. Використовували для цього схеми обходу санкцій, з'ясували розслідувачі LRT.

Журналісти виявили, що схема відбувалася під виглядом експорту до Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Вірменії та інших держав, наближених до Кремля.

Компанії відвантажували товари західного виробництва з потенційним військовим застосуванням у період з березня 2022-го по серпень 2023 року. Це відбувалося до того часу, поки Литва не заборонила транзит певних товарів до третіх країн.

"Мікросхеми, підшипники, антени, конденсатори, радіонавігаційні пристрої, напівпровідники та інші товари подвійного призначення мали експортуватися до третіх країн, але опинилися в Росії. 70 компаній експортували санкційні товари неодноразово. Одна з них, зареєстрована в Клайпеді транспортна компанія Zetemzeja, нібито відправляла мікрочіпи американського виробництва", – зазначають журналісти.

Розслідувачі також стверджують, що логістична компанія Delamode Baltics, яка в минулому надавала послуги Збройним силам Литви, Державній прикордонній службі та Ігналінській атомній електростанції, могла виступати посередником щонайменше в 10 поставках товарів подвійного призначення до Росії.

І, можливо, перевозити через Грузію підшипники, електроніку, процесори та інше обладнання. Втім, у самій компанії це заперечують.

Разом з тим, за даними видання, серед ймовірних експортерів так званих "предметів поля бою" є компанії, які вже п'ять років працюють без директора, не подають фінансові звіти і перебувають у процесі ліквідації.

Раніше

Водночас було відомо й про литовську компанію Plungės kooperatinė prekyba, що входить до групи Vičiūnai (власник бренду Vici) понад десять разів перевозила до Росії товари, які підпадають під санкції.

Крім того, за даними джерел LRT, Plungės kooperatinė prekyba була однією з компаній, щодо яких Литва отримала попередження від Єврокомісії за експорт до Росії. Литву попередили про бойові товари, вивезені до третіх країн у січні – липні 2023 року.

Зараз у РФ працюють сім компаній, пов'язаних з Vičiūnai Group, а в Казахстані, який знаходиться в митному союзі з Росією, працює торгова компанія Vičiūnai-Kazakhstan.

Читайте також:
У Китаю та Росії стрімко збільшується кількість ядерної зброї У Китаю та Росії стрімко збільшується кількість ядерної зброї
Загроза з боку РФ і Китаю: НАТО веде переговори щодо приведення ядерної зброї в бойову готовність Загроза з боку РФ і Китаю: НАТО веде переговори щодо приведення ядерної зброї в бойову готовність
Прем'єр Польщі Туск заявив про ворожу агентуру серед російських та білоруських айтівців Прем'єр Польщі Туск заявив про ворожу агентуру серед російських та білоруських айтівців
G7 посилить санкції проти нафтового флоту РФ, енергетики та торгівлі металами G7 посилить санкції проти нафтового флоту РФ, енергетики та торгівлі металами