За підсумками другого кварталу 2024 року державний борг України збільшився на 1,1 млрд доларів. Про це повідомляє Міністерство фінансів.
Там зазначають, що це сталося внаслідок збільшення довгострокового пільгового фінансування від міжнародних партнерів.
Водночас станом на 30 червня середньозважена вартість державного та гарантованого державою боргу України скоротилася на 10,3% – з 6,24 до 5,6 відсотка.
Загалом державний борг України на 30 червня становив понад 6,1 трлн гривень (152 млрд доларів).
Як розповіли в Мінфіні, у розрізі кредиторів левову частку державного та гарантованого боргу становлять пільгові позики, отримані від міжнародних фінансових організацій (МФО) та урядів іноземних держав, – 54%, випущені цінні папери на внутрішньому ринку – 27%, випущені цінні папери на зовнішньому ринку – 16% та позики, отримані від комерційних банків, інших фінансових установ, – 3%.
У розрізі валютної структури державного та гарантованого боргу частка євро – 35%, доларів США – 26%, гривні – 25%, СПЗ – 10%, а в інших валютах, зокрема у фунтах стерлінгів, канадських доларах і японських єнах – 4%.
Загроза дефолту
Як відомо, Україна могла зіткнутися з дефолтом 1 серпня цього року. За місяць до цього західні ЗМІ зазначали, що країні загрожує дефолт, якщо їй не вдасться домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу.
Днями стало відомо, що Україна запустила процес обміну єврооблігацій у рамках реструктуризації боргів. Проте конкретні результати будуть відомі 28 серпня.
Якщо угоду буде завершено, Україна зменшить свій державний борг на 8,67 мільярда доларів США і заощадить 22,75 мільярда доларів США на боргових виплатах до 2033 року, що дасть змогу спрямувати ці бюджетні ресурси на розв'язання нагальних потреб.
Також зазначимо, що 3 серпня через реструктуризацію боргу Міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings знизило довгострокові та короткострокові суверенні кредитні рейтинги України в іноземній валюті (FC) з "CC/C" до "SD/SD" (selective default).