USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40
Втрати орків: 5 2 5 1 5 0 (+1090)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40

Білорусь продає ліс через Польщу, яка пропускає підсанкційну деревину за фальшивими документами

Імпорт деревини з Казахстану до Польщі минулого року зріс майже вп'ятеро порівняно з 2022-м
Ліс
Джерело: відкриті джерела

Білоруську деревину, яка потрапила під санкції, ввозять на територію ЄС через Польщу, використовуючи підроблені документи про те, що продукція прямує з Казахстану. У польській митниці кажуть, що не мають фізичної можливості перевіряти справжність усіх митних декларацій. Про це йдеться у спільному розслідуванні Білоруського розслідувального центру, проєкту української редакції "Радіо Свобода" "Схеми" та видання Gazeta Wyborcza.

Журналісти виявили, що після запровадження санкцій щодо деревини з Білорусі суттєво зріс імпорт у Євросоюз дерева з Казахстану. Так, за даними Євростату, у 2022 році з Казахстану ввезли товарів із дерева на 14 мільйонів євро, а у 2023-му цей показник збільшився майже вп'ятеро – до 68 мільйонів євро.

Медійники проаналізували один із контрактів між казахстанською фірмою Nurr-electro та польською PLRBL на поставку палісаду із сосни на суму майже мільйон євро. Контракт датований жовтнем 2022 року, поставка – початком 2023 року.

"Виявилося, що підписи та відбитки печаток на документі казахстанської Nurr-electro сфальшовані, і, як зазначили двоє незалежних експертів із графічного дизайну, накладені на документи за допомогою фоторедактора. Окрім того, юрист казахстанської компанії Nurr-electro Арман Тулієвич у коментарі журналістам сказав, що "не було фінансових операцій за такою угодою, не те що товару" і "у нас немає такої печатки". А представник білоруської компанії-перевізника "Галлардо" зізнався, що товар із Білорусі: "Ми з Казахстану не везли, ми з Білорусі везли, нам там завантажили", – йдеться у матеріалі.

При цьому єдиний власник польської компанії-покупця PLRBL Олег Янович відмовився відповідати на запитання журналістів. Розслідувачі за допомогою джерел на ринку з'ясували, що відвантаження деревини відбувалось зі складу білоруського підприємства, власником якого є згаданий Олег Янович.

У польському Міністерстві закордонних справ у відповіді на запит журналістів заявили, що питання обходу санкцій не належить до їхньої компетенції. У Митній службі Польщі уточнили, що не мають фізичної можливості перевіряти всі митні декларації.

"Із Міністерства внутрішніх справ Польщі надійшла відповідь, що за викладеними у запиті фактами розпочалася перевірка, але від подальших коментарів відомство утрималось", – зазначається у публікації.

Торгівля через Білорусь

Республіка Білорусь, яка межує одразу з трьома країнами Євросоюзу, є "вікном" для росіян, які хочуть отримувати важливі та звичні для себе товари з цивілізованого світу, перебуваючи в державі – спонсорі тероризму. Проте, як виявляється, торгівля між країною – членом блоку НАТО і державами, що "воюють" з альянсом, полягає не лише в продажі товарів. Поки польський експорт у РФ падає, продаж товарів у Білорусь у 2023 році аномально зріс.

За даними UN Comtrade, у 2023 році Польща поставила в Білорусь товарів на 2,9 млрд доларів, а в Росію – на 3,7 млрд доларів. Якщо у випадку з країною-агресором експорт обвалився одразу після початку великої війни, то обсяги продажу товарів у Білорусь після незначного просідання на початку 2022 року поступово зростали і дійшли до рекордного, щонайменше з 2000 року.

Нагадаємо, тисячі вантажівок з російською агропродукцією їздять через Білорусь до Польщі і у зворотному напрямку.

Раніше журналіста Михайла Ткача разом з оператором затримали біля польсько-білоруського кордону, коли ті знімали матеріал про транзит продукції між Польщею та Росією і Білоруссю.

Читайте також:
G7 посилить санкції проти нафтового флоту РФ, енергетики та торгівлі металами G7 посилить санкції проти нафтового флоту РФ, енергетики та торгівлі металами
Білорусь таємно постачала зброю Азербайджану, попри партнерство з Вірменією по ОДКБ, – ЗМІ Білорусь таємно постачала зброю Азербайджану, попри партнерство з Вірменією по ОДКБ, – ЗМІ
Польща виступає проти передачі Україні батареї Patriot, розміщеної на її території Польща виступає проти передачі Україні батареї Patriot, розміщеної на її території
США розширили санкції проти РФ, зокрема проти Мосбіржі. Курс валют сильно стрибнув, але чи вплине це на економіку довгостроково? США розширили санкції проти РФ, зокрема проти Мосбіржі. Курс валют сильно стрибнув, але чи вплине це на економіку довгостроково?