Організація Об'єднаних Націй зробила "швидку екологічну оцінку" підриву окупантами Каховської ГЕС. У ній наголошується, що масштаби катастрофи до кінця "незрозумілі", але вони відчуватимуться протягом десятиліть, ідеться у звіті програми ООН з навколишнього середовища.
"Це далекосяжна екологічна катастрофа, яка виходить за межі України, масштаби якої можуть бути незрозумілими протягом багатьох років або навіть десятиліть", – заявив під час брифінгу речник генсека Організації Об'єднаних Націй Стефан Дюжаррік.
Згідно з оцінкою, хоча затоплення нижче за течією спричинило значні екологічні втрати та збитки, ситуація вище за течією від дамби ще більш значуща, сказав спікер.
За його словами, у звіті зазначено, що підрив призвів до викиду хімічних забруднювачів, зокрема машинного мастила і рідких добрив, оскільки значна кількість об'єктів, що зберігають хімікати, перебувала в зоні затоплення.
"Це може негативно вплинути на фауну і флору, а також на жителів постраждалих районів", – додав він, пославшись на опублікований документ.
Як наголошується, швидка екологічна оцінка прориву Каховської дамби була проведена на прохання українського уряду.
Над нею працювали експерти з 13 установ у Києві та за кордоном, використовуючи офіційні дані, супутникові знімки та дистанційне зондування з огляду на труднощі з доступом до об'єкта, який перебуває в зоні бойових дій.
Нагадаємо, що вночі 6 червня війська РФ підірвали конструкції Каховської ГЕС.
Унаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС Україна втратила 35–40% запасів питної води, яку могла б споживати протягом року. Про це повідомив генеральний директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота.
Уточнювалося, що, як свідчать супутникові знімки та відеоматеріали військових, станція відновленню не підлягає, тому потрібно буде здійснювати її демонтаж і будувати нову гідроелектростанцію.
Загалом на сьогодні підрив росіянами греблі Каховської ГЕС завдав Україні збитків на суму майже у 14 мільярдів доларів і посилив наслідки повномасштабного вторгнення РФ.