Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні 24 лютого 2022-го правоохоронці відкрили понад 10,7 тисячі кримінальних справ через ухилення від призову на військову службу. Про це розповіли в Офісі генпрокурора на запит hromadske.
Згідно з даними Офісу генпрокурора, у 2022 році таких кримінальних проваджень було зареєстровано 2431. У 2023-му їхня кількість зросла до 6745. Приблизно такою самою динаміка залишається й цьогоріч. За три місяці 2024 року щодо ухилення від призову вже відкрили понад 1500 справ.
Водночас, як свідчить статистика 2022–2023 років, приблизно половину проваджень закривають іще на досудовому етапі:
- через відсутність події кримінального правопорушення;
- через відсутність у діях складу кримінального правопорушення;
- через те, що втратив чинність закон, яким встановлювалося кримінальне правопорушення;
- якщо існує вирок або ухвала суду про закриття кримінального провадження за тим самим обвинуваченням;
- та якщо існує нескасована постанова слідчого, дізнавача, прокурора про закриття кримінального провадження із перерахованих вище підстав щодо того самого діяння.
До судового розгляду доходять менше третини справ. У 2022-му до суду було направлено 446 проваджень, у 2023-му – 1768, за три місяці 2024-го – 258. А от скільки українців отримали вироки в цих судових справах – невідомо.
Ухилянтів можуть обмежити у праві керувати авто
Як відомо, закон про мобілізацію набуде чинності 18 травня.
У пункті закону про мобілізацію встановлено, що є обмеження права керування авто для ухилянтів від військової служби. Тобто, якщо громадянин України самостійно не прийшов до військкомату уточнити свої дані, то представники ТЦК мають право прийти додому і вручити особі вимогу з’явитись до Центру. У випадку, якщо людина не проживає чи не перебуває за місцем реєстрації і не повідомила до ТЦК іншої адреси, її можуть обмежити у праві керувати транспортним засобом.