USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40
Втрати орків: 5 2 5 1 5 0 (+1090)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.40

Власник "Гуліверу" Віктор Поліщук обзавівся елітним автопарком, незважаючи на велетенські борги перед держбанками, – ЗМІ

Бізнесмен Віктор Поліщук – власник торговельно-офісного центру "Гулівер" у Києві, заборгував державним "Ощадбанку" та "Укрексімбанку" близько 14 мільярдів гривень, але обзавівся елітним автопарком. Журналісти "Схем" провели власне розслідування
Віктор Поліщук
Бізнесмен Віктор Поліщук заборгував державним "Ощадбанку" та "Укрексімбанку" близько 14 мільярдів гривень
Джерело: Радіо Свобода

Структури бізнесмена Віктора Поліщука, який має родинні зв’язки з керівництвом Російської Федерації, протягом усього 2022 року не повертали борги державним банкам України, посилаючись на фінансові труднощі, і до них не було застосовано жодних штрафних санкцій. При цьому в той же період компанії Поліщука скуповували елітні автомобілі на десятки мільйонів гривень, на яких в тому числі пересувається сам бізнесмен, подорожуючи за кордон. Про це йдеться у розслідуванні журналістів "Схем" ("Радіо Свобода").

Бізнесмен Віктор Поліщук – власник торговельно-офісного центру "Гулівер" у Києві, заборгував державним "Ощадбанку" та "Укрексімбанку" близько 14 мільярдів гривень, які має повернути до 2044 року, за умовами реструктуризації цього боргу на пільгових для позичальника умовах. Але через повну зупинку виплат у перший рік повномасштабного вторгнення державні банки вже недоотримали від його структур близько 500 мільйонів гривень.

При цьому "Схеми" звернули увагу, що сам Віктор Поліщук продовжує обзаводитись елітним автопарком. Він пересувається на елітному Rolls-Royce вартістю близько 10 мільйонів гривень, який, за повідомленням ДБР, у 2022 році намагались незаконно переправити за кордон.

Ця автівка зареєстрована на фірму "Карпе ренталс", на балансі якої є всього 36 автомобілів, переважно преміум- та бізнес-класу. Журналісти встановили, що ця компанія записана на двоюрідну сестру бізнесмена – 59-річну Катерину Кузьменко із села Перегонівка на Кіровоградщині, звідки родом сам бізнесмен. Компанія прописана у "Гулівері" в центрі Києва.

"Схеми" виявили, що ця фірма витрачала десятки мільйонів гривень на купівлю елітних авто, в той час як власник "Гуліверу" не платив за боргами перед державними банками.

Від джерел у податковій "Схеми" отримали фінансово-господарську звітність "Карпе ренталс". У 2022 році вона придбала три нових Mercedes-AMG G 63 2022 року випуску за сім мільйонів гривень кожен, бус Volkswagen Multivan за два мільйони гривень, Skoda Kodiaq майже за півтора мільйона. Ще три десятки авто компанія скуповувала приблизно в той період, коли правоохоронці з Бюро економічної безпеки запідозрили "Гулівер" у виведенні грошей з фірми за фіктивними договорами задля приховування своїх прибутків від держави.

Автопарк Віктора Поліщука
Джерело: Радіо Свобода

Нині вартість усього автопарку "Карпе ренталс" можна оцінити приблизно в три мільйони доларів (більше ніж сто мільйонів гривень), йдеться в розслідуванні.

Відповідно до документів, які мають журналісти "Схем", деякими автомобілями з автопарку "Карпе ренталс" користувався особисто Віктор Поліщук для подорожей за кордон під час воєнного стану.

Віктор Поліщук залишив без відповіді прохання редакції прокоментувати, чи не є купівля елітних авто на фірму, записану на його 59-річну сестру, способом приховування реальних прибутків в умовах великої заборгованості перед державою.

Пік розвитку бізнесу Віктора Поліщука припав на часи президентства Віктора Януковича, йдеться у розслідуванні. Його називали одним із "гаманців" так званої "Сім’ї" – олігархічно-політичного клану колишнього президента-втікача. Саме тоді він набув великих активів у сфері фінансів, роздрібної торгівлі та нерухомості. Згодом з’явилася інформація про родинні зв’язки його дружини – Лілії Різвої з Кремлем. Виявилось, що вона є племінницею дружини Дмитра Медведєва – експрезидента РФ, а нині – заступника голови Ради безпеки Росії.

Станом на початок 2024 року власник "Гуліверу" Поліщук заборгував "Ощадбанку" та "Укрексімбанку", за гроші яких торгівельно-розважальний центр будувався, близько 14 мільярдів гривень.

Журналісти отримали та проаналізували кредитні договори з держбанками. У 2020 році відбулась реструктуризація з суттєвими поступками перед структурами Поліщука щодо умов кредиту. Вона передбачала відтермінування погашення боргів на чверть століття – до 2044 року. При цьому процентна ставка по кредиту знизилась майже втричі – і склала лише 3,65% річних, що було значно нижче за ринкові умови.

Попри це власник "Гуліверу" під час великої війни майже на цілий рік зупинив повернення боргу. Щомісячні виплати поновились лише у 2023 році і не в повному обсязі. На початок 2024 року прострочка по тілу кредиту і відсоткам складала близько 500 млн гривень із загальних 14 млрд гривень, повідомило джерело "Схем" в держбанку.

Згідно з кредитним договорами, Віктор Поліщук особисто поручився повернути держбанкам щонайменше 207 мільйонів доларів у разі, якщо компанія-позичальник порушить свої зобов'язання перед "Ощадбанком" та "Укрексімбанком".

Але, як з’ясували "Схеми", менеджмент державних банків за цілий рік не застосував до нього жодних штрафних санкцій та не розпочав примусове стягнення боргів або застави по кредиту – самого "Гулліверу", вкотре пішовши назустріч бізнесмену із російським шлейфом, йдеться в розслідуванні.

"Виходить, менеджмент державних банків просто закрив очі на майже річну зупинку виконання фінансових зобов’язань позичальником та не скористався жодним з механізмів примусового стягнення, хоча мав такі в арсеналі", – зазначається в статті.

Про причини тривалої зупинки виплат "Схеми" запитали у менеджменту "Гуліверу", там отримали запит, але за тиждень не відповіли на ці та інші запитання редакції.

В "Ощадбанку" пояснили свою неготовність наразі займатися примусовим стягненням застави або грошей з Віктора Поліщука тим, що застосування цих варіантів врегулювання "означатиме фактичне припинення відносин із боржником у ситуації, коли він згоден та готовий співпрацювати з АТ "Ощадбанк" щодо погашення заборгованості". У фінустанові окремо підкреслюють, що при роботі з проблемними кредитами не можуть ігнорувати такі фактори, як широкомасштабна військова агресія Росії та пандемія COVID-19, які негативно вплинули на український бізнес. Що ж до пільгових для позичальника умов реструктуризації боргу, які були затверджені у 2020 році на наступні чверть століття під значно нижчу за ринкову процентну ставку, у банку пояснили, що ухвалили це рішення зважаючи серед іншого на "перебування боржника у критичному фінансовому стані".

В "Укрексімбанку" на запитання "Радіо Свобода" про пільгові умови для Поліщука також зауважили, що умови реструктуризації залежать від виду діяльності, поточного фінансового стану боржника, перспектив відновлення бізнесу та фінансового навантаження.

"Визначені банком заходи з управління проблемними активами є економічно та, якщо можливо, статистично обґрунтованими, а розрахунки банку з урахуванням власного досвіду свідчать, що їх реалізація забезпечуватиме отримання банком економічної вигоди, вищої, ніж витрати, що можуть бути понесені під час управління проблемними активами", – йдеться у відповіді "Укрексімбанку".

На іншу частину запитань журналістів про невиконання зобов’язань власником "Гуліверу" в "Ощадбанку" та "Укрексімбанку" не відповіли, посилаючись на банківську таємницю.

Віктор Поліщук також не відповів на запитання "Схем" щодо боргів перед держбанками.

Читайте також:
Укриття у столиці за 95 млн гривень: Фірма, якій хотіли довірити будівництво, надала недостовірні дані Укриття у столиці за 95 млн гривень: Фірма, якій хотіли довірити будівництво, надала недостовірні дані
Працівник столичного банку виніс з установи 400 тисяч доларів Працівник столичного банку виніс з установи 400 тисяч доларів
Привласнив мільйони гривень, які були речовими доказами: У Києві викрили прокурора Привласнив мільйони гривень, які були речовими доказами: У Києві викрили прокурора
Австрійські міні-ТЕЦ для України: Київ закупить 15 установок вартістю понад мільярд гривень Австрійські міні-ТЕЦ для України: Київ закупить 15 установок вартістю понад мільярд гривень