USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 7 3 9 0 (+1080)
USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30

Від сьогодні в Україні змінюється маркування тютюнових виробів

Попередження про шкоду куріння на пачках сигарет займатимуть 65% площі пачки
куріння сигарети
Фото ілюстративне
Джерело: МОЗ

Від сьогодні, 11 січня, змінюються вимоги до маркування пачок сигарет та тютюнових виробів.

Очікується, що це дозволить завершити процес імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, відповідно до якої оновлюється маркування пачок.

Йдеться про розміщення оновлених графічних та текстових зображень медичних попереджень на упаковках з сигаретами. Такі попередження діють у 42-х країнах світу та продемонстрували свою ефективність у боротьбі з тютюнопалінням.

У травні Міністерство юстиції України затвердило 14 наборів (варіантів тексту та ілюстрацій) медичних попереджень, розроблених Міністерством охорони здоров'я України, а також технічні вимоги до дизайну та форми маркування та порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів. 

Групи наборів комбінованого медичного попередження
Джерело: МОЗ

Групи наборів комбінованого медичного попередження
Джерело: МОЗ

Групи наборів комбінованого медичного попередження
Джерело: МОЗ

Групи наборів комбінованого медичного попередження
Джерело: МОЗ

Передісторія

У грудні 2021 року Верховна Рада ухвалила комплексний антитютюновий закон №978-IX, який відповідає євроінтеграційній політиці України у сфері охорони здоров'я. Закон набрав чинності 11 липня 2023 року. Його норми базуються на положеннях Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують положення директиви 2014/40/ЄС, реалізація якої знизила поширеність куріння у Європейському Союзі. 

Основні положення директиви №2014/40/ЄС, які впроваджує цей закон:   

  • Заборона ароматизованих сигарет і тютюну для самокруток (з 11 липня 2023 року).

  • Помітніші попередження про шкоду куріння на пачках сигарет – їх розмір збільшиться до 65% від площі пачки (з 2024 року).

  • Вимога надавати в Держпродспоживслужбу інформацію про інгредієнти, що містяться в тютюнових виробах (з 1 червня 2022 року).

  • Запровадження медичних попереджень споживачів на електронних сигаретах та рідинах, вимоги до упакування електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, медичних попереджень споживачів та вимоги до упакування трав'яних виробів для куріння, а також медичних попереджень споживачів бездимних тютюнових виробів (з 1 червня 2022 року).

  • Повна заборона реклами та стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів, електронних сигарет, а також тютюнових виробів (з 11 липня 2023 року). 

Вартість акцизної марки

Міністерство фінансів України пропонує підвищити вартість акцизної марки для маркування алкогольних та тютюнових виробів на понад 60%.

Вартість однієї акцизної марки для алкогольних напоїв пропонують збільшити на 0,1279 гривні – до 0,3205 гривні. Вартість акцизної марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пропонують збільшити на 0,057 гривні – до 0,1484 гривні.

Підвищення ціни акцизних марок у відомстві аргументують зростанням витрат на виробництво. За даними Міністерства фінансів України, у 2022 році витрати на опалення зросли на 107%, на гаряче водопостачання – на 106%, на електроенергію – на 74%, на теплову енергію – на 17% та на охорону – на 6%.

Читайте також:
Українців не штрафуватимуть за шум від генераторів під час відключення світла Українців не штрафуватимуть за шум від генераторів під час відключення світла
Кабмін дозволив використовувати ШІ в Кабмін дозволив використовувати ШІ в "Дії"
Українських водіїв перевірятимуть на стан алкогольного та наркотичного сп’яніння по-новому Українських водіїв перевірятимуть на стан алкогольного та наркотичного сп’яніння по-новому
Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання