USD
НБУ
40.55
Готівка
40.95
EUR
НБУ
43.45
Готівка
44.25
Втрати орків: 5 3 0 9 2 0 (+1170)
USD
НБУ
40.55
Готівка
40.95
EUR
НБУ
43.45
Готівка
44.25

В Україні можуть обмежити відсотки за мікрокредитами: Відповідний законопроєкт ухвалила Верховна Рада

Тепер документ має підписати президент
гроші
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

Верховна Рада схвалила у другому читанні "Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг". Якщо його підпише президент Володимир Зеленський, документ внесе зміни до галузі мікрокредитування. Про це повідомила співавторка документа депутатка Ольга Василевська-Смаглюк.

Законопроєкт №9422 підтримали 255 народних обранців.

"Держава припинила стояти осторонь проблеми фінансово вразливих верств населення. Шалені відсотки, приховані штрафні санкції, безкінечні автопролонгації договорів стануть заборонені", – зазначила Василевська-Смаглюк.

Що передбачає документ?

Максимальна денна процентна ставка за кредитом становитиме 1%. За даними депутатки, це у 3,5 раза менше, ніж більшість нинішніх ставок.

До такого максимального рівня ринок спускатиметься поступово:

  • перші чотири місяці (120 днів) з дня набрання чинності законом максимальна ставка буде 2,5% в день;
  • наступні чотири місяці (120 днів) – максимальна ставка має бути 1,5% в день;
  • з 241-го дня після підписання закону і надалі максимальна ставка має бути не більше 1%.

"Якщо Нацбанк виявить порушення цієї вимоги, кредитора оштрафують", – додала народна обраниця.

Про які ще зміни йдеться?

Всі платежі, які кредитор планує отримати, мають бути завчасно відомі клієнту.

"Все, що договір не зазначав на момент укладення, боржник сплачувати не повинен", – йдеться у повідомленні.

Автопролонгації споживчих кредитів будуть заборонені. Клієнт повинен буде щоразу підписувати додаткову угоду для продовження кредитного договору.

Також кредитори не зможуть видавати гроші людям із залежністю від азартних ігор, які беруть у борг.

"Ми прописали окрему процедуру, за якою рідні тих, хто набирається кредитів, щоб пограти, зможуть звернутися до КРАІЛ/суду із заявою, де повідомити про те, що людина позичає для цілей гри, і тоді держава внесе відповідну відмітку про такий факт в реєстр, який веде КРАІЛ. Усі кредитори в країні, перш ніж видати кредит, повинні будуть пересвідчитись, що відмітки в реєстрі щодо особи немає, а якщо відмітка буде, то не видавати кредит (за порушення цієї заборони кредитора оштрафують)", – зазначила Василевська-Смаглюк. 

Під заборону потрапить й оманлива реклама кредитів. 

"Національний банк слідкуватиме за тим, щоб уся інформація, що наведена в рекламі кредиту, відповідала дійсності", – йдеться у дописі.

За словами Василевської-Смаглюк, відомості про всі видані кредити передаватимуться до бюро кредитних історій.

"Так кредитори бачитимуть, наскільки закредитованим є позичальник та чи зможе він повернути кредит. Усім кредиторам потрібно буде перевіряти кредитоспроможність осіб, які просять у борг", – зазначила вона. 

Також проєкт передбачає високі штрафи за порушення вимог кредиторами.

"По новим договорам про споживчий кредит, які будуть укладені після набрання чинності цим законом, будуть повернені штрафи і пені", – йдеться у повідомленні.

За словами Василевської-Смаглюк, це зроблено для того, аби і кредитори, і позичальники відповідально ставилися до кредитування.

Раніше ми писали, що Національний банк пропонує внести зміни до закону "Про споживче кредитування", зокрема, встановити граничні норми кредитних ставок.

Також для зменшення надмірного боргового навантаження на одного споживача пропонувалося надати Нацбанку право встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника. 

Читайте також:
В Україні зʼявиться військова поліція. Рада підтримала законопроєкт В Україні зʼявиться військова поліція. Рада підтримала законопроєкт
За надсилання образливих повідомлень сексуального характеру у месенджери каратимуть штрафом до 2720 гривень: Закон підписано За надсилання образливих повідомлень сексуального характеру у месенджери каратимуть штрафом до 2720 гривень: Закон підписано
Професійна свобода лікарям та їхня персональна відповідальність перед пацієнтом: Що зміниться в Україні після впровадження медичного самоврядування Професійна свобода лікарям та їхня персональна відповідальність перед пацієнтом: Що зміниться в Україні після впровадження медичного самоврядування
Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання