USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 6 3 1 0 (+1160)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30

Україна не бачить підстав для визнання Путіна легітимним президентом РФ: Заява МЗС щодо так званої "інавгурації" Путіна

Низка країн вже відмовилася відправляти своїх дипломатів на "інавгурацію" Путіна, а країни ЄС готують спільну відповідь на запрошення
Путін

Путін

Джерело: відкриті джерела

Вже завтра, 7 травня, в Росії відбудеться церемонія введення на посаду Володимира Путіна. Як заявили в Міністерстві закордонних справ, Україна не бачить правових підстав для визнання його демократично обраним і легітимним президентом Російської Федерації та закликали світ не визнавати результати російських псевдовиборів.

"У такий спосіб російська влада намагається створити для усього світу і своїх громадян ілюзію законності майже довічного перебування при владі людини, яка перетворила РФ на державу-агресора, а правлячий режим – на диктатуру", – йдеться у повідомленні.

У МЗС наголосили, що під час проведення так званих "виборів" Росія порушила положення численних міжнародних документів й насамперед Статут Організації Об’єднаних Націй, Декларацію про принципи міжнародного права, Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни, Заключний акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі, а також десятки резолюцій Генеральної Асамблеї ООН.  

"Брутальним порушенням загальновизнаних норм та принципів міжнародного права стала незаконна організація так званого виборчого процесу на тимчасово окупованих Російською Федерацією суверенних територіях України – частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі – зі свідомим залученням погрозами і шантажем до участі у ньому мільйонів громадян України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях або під примусом були переміщені на територію РФ", – додали у відомстві.

Зазначається, що такі дії Росії, попри попередження з боку авторитетних міжнародних інституцій, вкотре доводять, що її керівництво не визнає своєї відповідальності та не збирається припиняти незаконну, неспровоковану та невиправдану повномасштабну збройну агресію проти України, яка триває вже понад два роки і спричиняє численні людські жертви й руйнування, а вдаючись до пропаганди і маніпуляцій, кремлівський режим використовує участь виборців і підсумки голосування для виправдання військового вторгнення в Україну та агресивної політики щодо інших держав.

"Виходячи з викладеного, а також враховуючи чинний ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна, Україна не бачить правових підстав для його визнання демократично обраним і легітимним президентом Російської Федерації", – йдеться в заяві.

В Міністерстві закордонних справ також нагадали про нещодавні резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи від 17 квітня №2540 (2024 р.) та Європейського парламенту від 25 квітня №2024/2665(RSP), які підтверджують неправомочність проведення так званих "виборів" на тимчасово окупованих територіях України, їх недемократичний характер на території РФ та фактично заперечують легітимність їх результатів.

Відомство закликало іноземні держави, міжнародні організації та громадськість слідувати цьому прикладу, не визнавати результати російських псевдовиборів і легітимності російського диктатора Володимира Путіна, надалі протистояти організованій ним руйнації системи верховенства права та загальновизнаних демократичних цінностей, а також продовжувати дієву підтримку народу України у боротьбі проти російської агресії, яка створює загрозу для європейської і світової безпеки, миру та стабільності.

Які країни вже відмовилися відправляти своїх дипломатів на "інавгурацію" Путіна?

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що представника країни не буде на заході. Окрім того, уряд відкликав посла Чехії в Росії.

"Нинішні відносини Чехії з Росією не підходять для участі представника нашого посольства в "інавгурації" президента Росії у вівторок", – сказав він.

Також міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна оголосив, що країна не відправлятиме свого представника для участі в церемонії.

"Естонія не може легітимізувати дипломатичні відносини з державою-агресором, і ми вирішили не відвідувати церемонію "інавгурації" Путіна… У той час, коли Путін веде загарбницьку війну в Європі, вбиваючи та депортуючи невинних людей, здійснюючи гібридні атаки на членів ЄС і НАТО, ми вважаємо немислимим відвідування церемоній, які увічнюють його правління", – наголосив Цахкна.

Аналогічне рішення ухвалили й у Латвії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Байба Браже.  

"Представники посольства Латвії не будуть присутні на "інавгурації" глави держави-агресора, яка атакує все, за що ми боремося. Путін розшукується за військові злочини Міжнародним кримінальним судом", – написала вона у соцмережі X.

Про відсутність свого представника заявили і в Литві. Глава МЗС країни Ґабріелюс Ландсберґіс оголосив, що "Литва не братиме участі у фейковій інавгурації Путіна 7 травня".

Крім цього, на церемонію не приїде і прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Також речниця МЗС ФРН Катрін Дешауер заявила, що Німеччина не делегуватиме своїх представників на "інавгурацію" Володимира Путіна.

Країни ЄС готують спільну відповідь на запрошення

Як повідомив речник Євросоюзу Пітер Стано, європейські країни отримали запрошення з Москви взяти участь у запланованій на вівторок черговій "інавгурації" Путіна, однак наразі вирішується питання, якою може бути спільна відповідь на це запрошення від усього ЄС, пише Укрінформ.

"Я можу підтвердити: запрошення, які були розіслані Кремлем до участі в "інавгурації" Путіна були отримані в країнах-членах та у нашій делегації (ЄС, – ред.) в Москві. Ми наразі обговорюємо з країнами-членами, якою може бути форма нашої відповіді на це", – сказав Стано.

Він зауважив, що країни-члени завжди прагнуть мати скоординований європейський підхід у питаннях зовнішньої політики всюди, де це можливо.

"Тож ми все ще обговорюємо з країнами-членами, як підійти до цього з урахуванням всіх відповідних елементів. Тож остаточне рішення ще не було прийнято. Але я можу поділитися з вами, що високий представник ЄС Жозеп Боррель виступає проти того, щоб ЄС завтра брав участь у цій події в Москві", – додав речник Євросоюзу.

Більше про "вибори" Путіна

Нагадаємо, що так звані "вибори" президента у Росії, а також на тимчасово окупованих територіях України проходили три дні – з 15 по 17 березня 2024 року. За результатами підрахунку він набрав 87,28% голосів.

Решту голосів Центрвиборчком розподілив між технічними кандидатами – майже порівну. Так, представник КПРФ Микола Харитонов отримав 4,31% голосів, "опозиціонер" Владислав Даванков – 3,85%, а соратник покійного Володимира Жириновського Леонід Слуцький – 3,2%.

Раніше ми повідомляли, що Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій визнав російського диктатора Володимира Путіна нелегітимним президентом

Читайте також:
Путін навмисно виступив із заявою про переговори напередодні Саміту миру, щоб підірвати підтримку Заходу, - ISW Путін навмисно виступив із заявою про переговори напередодні Саміту миру, щоб підірвати підтримку Заходу, - ISW
За переїзд пропонують гроші: Як окупанти змушують викрадених українських дітей виїжджати до РФ За переїзд пропонують гроші: Як окупанти змушують викрадених українських дітей виїжджати до РФ
Проросійський президент Словаччини Пеллегріні офіційно склав присягу і взявся до виконання обов'язків Проросійський президент Словаччини Пеллегріні офіційно склав присягу і взявся до виконання обов'язків
ISW про ISW про "мирну ініціативу" Путіна: Диктатор намагається схилити Захід до поступок