USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65
Втрати орків: 4 9 7 7 0 0 (+1330)
USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65

Україна може втратити мільярд євро від нових обмежень торгівлі з боку ЄС, – експерт

Причина цього – механізм "екстреного гальмування"
зерно
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Україна в контексті нового торговельного режиму може втратити близько мільярда євро протягом року. Все через механізм "екстреного гальмування". Про це заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в ефірі "Українського радіо".

Що передбачає "екстрене гальмування"? 

За словами Марчука, ця угода відрізняється від тих умов лібералізації політики щодо експорту, які діяли протягом 2023 року і мають закінчитися після 5 червня.

"Запроваджується "екстрене гальмування" – певний перелік продуктів (мед, крупи, кукурудза, м'ясо птиці, яйця, цукор і ще низка продуктів), які будуть рахуватися за принципом загального експорту, який відбувався у 2022–23 роках, але також і було включено другу половину 2021 року. 2022–23 роки були одними з найкращих показників, які допомогли Україні в критично важкий момент повномасштабного вторгнення. Але якщо ми згадаємо 2021 рік, коли запровадили фактичні квоти, то тоді ми не реалізовували значної кількості. Якщо розділити на ці 2,5 роки, то будемо бачити суттєве обмеження порядку продуктів – зокрема цукор – як і у 2023 році продемонстрували ефективну присутність і нарощування на території ЄС", – пояснив він.

Марчук додав, що Україна в контексті нового порядку може втратити близько 1 мільярда євро внаслідок роботи протягом року. 

"Коли Європарламент проголосує продовження політики лібералізації, вона почне діяти з 6 червня 2024 року включно по 5 червня 2025 року. Для Європи це невеликі кошти, а для України це надвеликі кошти, тому що буде втрачати бізнес, переробні компанії, виробники товарів. Із цих грошей сплачувалися податки, які йшли на обороноздатність України. Європейці повинні розуміти, що те, що вони допомогли у 2022 році – це була допомога, бо в Україні розпочалась війна і зараз вона нікуди не зникла. Росія продовжує атакувати, Росія продовжує війну, і обмеження дуже шкодитимуть підтримці нашої армії", – зазначив Денис Марчук.

Мито на російську і білоруську продукції

Експерт також відзначив, що разом з ухваленими нормами щодо України в контексті "екстреного гальмування" будуть ухвалені й мита – обкладатиметься митом продукція зернової лінії групи. І це одна з вимог, які порушувала Україна під час перемовин. 

"Тому, коли ми говорили європейцям, що ви зараз кажете, що є якесь засилля продукції, що ця продукція призводить до неконкурентності європейському фермеру з третіх країн світу, то дивно, чому ви звертаєте увагу в першу чергу на Україну, але жодним чином не звертаєте увагу на російські продукти. В контексті цих змін передбачатиметься мито на російську і білоруську продукції. Сподіватимемося, що це частково зніме питання з напруженням, яке існує сьогодні серед аграріїв Польщі, які весь час порушують питання, і таким чином ми побачимо, що, можливо, навіть по деяких категоріях продуктів не буде застосовуватися це критичне гальмування щодо України", – сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Питання транзиту

За словами експерта, питання транзиту товарів є одним із найскладніших у перемовинах між Україною та Польщею, зокрема, на рівні профільних міністрів. 

"Це були важкі перемовини, і там були означені напрямки, за якими ми готові рухатися. Одним із ключових питань стало питання розблокування транзиту. Насправді Польща розуміє, що, блокуючи транзит, вона перешкоджає торгівлі ЄС з Україною і насправді порушує дуже значну кількість юридичних моментів і може за це понести відповідальність у вигляді певних штрафів. Тому вони наполягають, щоб Україна самостійно обмежила певний вид продукції. Далі ці розмови були продовжені 5 квітня в Литві, і ми дякуємо нашим литовським колегам, які підтримали звернення і організували тристоронню робочу групу Україна – Польща – Литва, де теж були ухвалені досить вагомі речі, пов'язані з посиленням санкцій щодо Росії", – зауважив він.

При цьому Марчук зазначив, що питання щодо блокування на митних пунктах із Польщею буде предметом перемовин наступної зустрічі, яка відбудеться, як очікується, в середині квітня.

Раніше перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький розповів, що українські та польські аграрні асоціації продовжать перемовини щодо транзиту збіжжя та інших продуктів та розблокування кордону.

Також нагадаємо, що 28 березня Україна разом з Польщею та Європейським Союзом провела переговори щодо розблокування кордону та пошуку спільних позицій, зокрема, по зерновому питанні. Зустріч урядових делегацій (від України очолив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, з польського боку був його колега Дональд Туск) відбулася у Варшаві, за результатами якої сторони підписали спільну заяву. Наступні такі консультації мають відбутися наступного року у Києві.

Читайте також:
У Кабміні хочуть підвищити ПДВ та військовий збір від 1,5% до 5%, – ЗМІ У Кабміні хочуть підвищити ПДВ та військовий збір від 1,5% до 5%, – ЗМІ
Морські дрони Sea Baby оснастили системами Морські дрони Sea Baby оснастили системами "Град"
Молдова стала першою країною, яка підписала безпекову угоду з ЄС Молдова стала першою країною, яка підписала безпекову угоду з ЄС
Рада ЄС схвалила використання доходів від заморожених російських активів на користь України Рада ЄС схвалила використання доходів від заморожених російських активів на користь України