USD
НБУ
36.57
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.15
Готівка
40.45
Втрати орків: 2 0 9 9 4 0 (+470)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.15
Готівка
40.45

Україна може отримати винищувачі F-16 вже восени, – Politico

Багато країн – партнерів України заявляють лише про готовність навчати українських пілотів. Однак без передачі самих літаків
F-16
Джерело: відкриті джерела

Україна навряд чи до осені зможе отримати винищувачі F-16, оскільки країни-союзники наразі заявляють лише про готовність навчати українських пілотів на цих літаках. Про це пише Politico. 

Водночас європейські дипломати не виключають, що передача F-16 відбудеться вже восени.

Видання нагадує, що після кількох місяців українського лобіювання США в п’ятницю, 19 травня, дали дозвіл на навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління. Це викликало очікування, що F-16 незабаром будуть на шляху до України.

Однак на цей час деякі з провідних претендентів на надання американських військових літаків, включаючи Нідерланди, Бельгію та Данію, лише взяли на себе зобов’язання допомогти у підготовці українських пілотів, висловлюючи небажання давати подальші обіцянки.

"Давайте переконаємося, що тепер ми максимально використовуємо навчальні заходи. Що буде для нас у майбутньому – ще належить побачити", – заявив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра.

Що говорять в Україні

Водночас радник міністра оборони Олексія Резнікова Юрій Сак заявив, що "Нідерланди можуть стати першою" країною, яка подарує винищувачі.

Позиція Нідерландів

У Нідерландах наразі використовуються 24 F-16, які "придатні для оперативного розгортання" і "залишатимуться у використанні до середини 2024 року", заявив речник міністерства оборони країни. Після цього, за його словами, вони зможуть стати доступними для іншого призначення, наприклад для продажу.

Нідерланди також мають додаткові 18 F-16, "які більше не використовуються" і "можуть отримати інше призначення". 12 із цих 18 спочатку планувалося передати приватній компанії, але передача була відкладена, зазначив речник.

Позиція США

Сполучені Штати – країна-виробник F-16, мають власний величезний авіаційний флот. Тим не менш Вашингтон поки розмірковує над можливістю поставок їх Україні.

"Я не знаю. Я маю на увазі, я думаю, що є кілька можливостей", – заявив міністр ВПС США Френк Кендалл, відповідаючи на питання щодо шансів на передачу Україні F-16.

Позиція інших країн-союзників

Велика Британія була агресивним прихильником створення західної "коаліції для реактивних літаків". Але самій країні не вистачає F-16, щоб віддати частину з них Україні.

Польща в обличчі президента Анджея Дуди заявила, що Варшава не віддасть свої більш сучасні реактивні літаки – країна має парк із 48 F-16 – після того, як уже передала радянські МіГ-29.

Так передадуть нам літаки чи ні?

Європейські дипломати кулуарно говорять, що США могли б спокійніше поставитися до ідеї відправки F-16 в Україну, якщо Київ не досягне значних успіхів у майбутньому наступі або якщо Захід виявиться нездатним забезпечити Україну іншими ключовими потребами та вирішить компенсувати це.

Відповідаючи на запитання, чи реально Україні отримати F-16 до осені, високопоставлений чиновник із питань оборони Центральної Європи заявив: "Я думаю, що так".

Відповідаючи на те саме питання, високопоставлений дипломат зі Східної Європи пожартував: "Чому б і ні?".

Нагадаємо, раніше у Білому домі заявляли, що Сполучені Штати Америки підтримають спільні міжнародні зусилля з навчання українських пілотів на сучасних винищувачах, але питання про те, чи буде якийсь із цих літаків відправлений безпосередньо зі США в Україну, ще невідомо. 

Читайте також:
Бельгія звернеться до України щодо використання бельгійської зброї російськими добровольцями Бельгія звернеться до України щодо використання бельгійської зброї російськими добровольцями
Російські добровольці розповіли про подальшу долю полонених Російські добровольці розповіли про подальшу долю полонених
Хто б і що б не ініціював, однак може бути лише єдиний мирний план - український, - експерт Хто б і що б не ініціював, однак може бути лише єдиний мирний план - український, - експерт
У Росії хочуть ставити призовників на облік навіть без явки у військкомат, - постанова У Росії хочуть ставити призовників на облік навіть без явки у військкомат, - постанова