
В російському полоні, на даний момент, знаходиться 25 тисяч цивільних українців. І у світі не існує ні міжнародних конвенцій, ні алгоритму їх повернення через процедуру обміну, як це діє з військовополоненими, заявив омбудсмен Дмитро Лубінець, повідомляє Радіо Свобода.
Він зазначив, що у держави є певні напрацювання у цьому напрямку, однак говорити про те, що є якийсь алгоритм - зарано.
Три категорії полонених
Загалом в Росії незаконно утримуються три категорії українців. По всім ним ведеться окрема робота.
Це діти, цивільні заручники, військовополонені.
"Так от, найбільш важко повертати саме цивільних заручників. Чому? Міжнародних конвенцій немає. Немає алгоритму повернення через процедуру обміну, наприклад, як для військовополонених. Немає такого бажання включатися в цей процес як з українськими дітьми. Там дуже багато ініціатив, і дуже багато країн, які хочуть допомагати. І там якось рухається. Повільно, але рухається. Результати є", - розповів Лубінець.
Країни не хочуть піднімати тему українських цивільних полонених
Омбудсмен констатував, що країни, розуміючи всю проблематику, що РФ не хоче віддавати цивільних заручників, намагаються навіть не піднімати цю тему.
Тому Україна намагається проводити інформаційну кампанію, однак світ її майже не підхоплює.
"Ми організовуємо міжнародні конференції, де ми піднімаємо це питання. До речі, у цьому році це питання буде підняте на найвищому рівні. Конференція буде в Копенгагені 6-8 листопада. Міжнародна конференція, де будуть присутні безліч керівників національних інституцій з захисту прав людини, моїх колег, також так будуть керівники ООН, різні громадські організації, які займаються питаннями протидії тортур. Так от, окрема панель там буде розглядати питання тортур, які застосовуються до цивільних, і окрема увага буде – тортури Російської Федерації проти цивільних заручників", - додав Лубінець.
За його словами, міжнародні партнери втручаються лише в ті процеси, де можуть бути результати.
"Наші міжнародні партнери включаються у ті процеси, де може бути результат. От по дітях результат є. Там дуже багато ініціатив, хто хоче до нас приєднатися, стати посередниками, повертати українських дітей", - підкреслив він.
Цивільні українці - це шпигуни
Саме так, за словами омбудсмена, говорять у Росії, засуджуючи мирних мешканців за статею "шпигунство" на десятки років позбавлення волі.
Україна має список своїх громадян, яких РФ засудила на 15-19 років.
"По цивільних заручниках дуже важке питання. Бо росіяни що завжди кажуть? Це ж "українські шпигуни", ми їх засудили. Що ми порушили, згідно міжнародного гуманітарного права? А те, що їх роками утримують роками у в’язницях, те, що до них роками не допускають представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, хоча повинні, те, що не повідомляється рідним, близьким, де вони знаходяться роками, що ми їх просто шукаємо по крупинках, що вони всі тримаються разом з військовополоненими. І їм так само кажуть, що проблема в Україні, Україна не хоче вас, цивільних, визнавати, як комбатантів, і не хоче вас міняти на російських військовополонених", - додав Лубінець.