USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 7 3 9 0 (+1080)
USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30

Нардепи планують збільшити податок на прибуток для фінустанов

Нардепи очікують отримати додатково у бюджет 10–11 млрд гривень на рік
Банк зможе обміняти валюту
Джерело: відкриті джерела

Нардепи фінансового комітету передумали запроваджувати новий податок для оподаткування "надприбутків" банків. Натомість парламентарі погодились з Національним банком і планують на два роки удвічі збільшити податок на прибуток для фінустанов. Про це пише Forbes з посиланням на голову фінкомітету Ради Данила Гетманцева та його заступника Ярослава Железняка.

Зазначається, що Нацбанк і фінансовий комітет Верховної Ради дійшли консенсусу щодо способу зібрати з банків додаткові гроші. Фінустановам подвоять ставку податку на прибуток.

Скільки доведеться заплатити банкам і коли запрацюють нові правила? 

28 серпня голова фінкомітету Гетманцев та його колеги нардепи внесли законопроєкт №9656, який запровадив би новий податок для банків – додаткові 5% від чистого процентного доходу. Отримати від нового податку профільний комітет очікував близько 10 млрд гривень на рік. 

"Упродовж січня – червня банки отримали 67,7 млрд гривень чистого прибутку – суттєву частину забезпечили процентні платежі від НБУ та Мінфіну за депозитними сертифікатами та ОВДП. Через війну ставки за ними досить високі через облікову ставку 20–25%", – йдеться в повідомленні.

Уточнюється, що на монетарному брифінгу Нацбанку 14 вересня голова НБУ Андрій Пишний хоч і підтримав додаткове оподаткування банків, однак виступив проти запровадження нового податку з базою лише чистих процентних доходів. Регулятор пропонує збільшити ставку податку на прибуток банків (зараз 18%). 

Якою буде ставка?

Голова НБУ виступив за 38%, комітет попередньо зупинився на 36% – тобто збільшення рівно вдвічі. Як уточнив Гетманцев, з цього питання ще тривають дискусії, остаточного рішення немає. 

Збільшена ставка діятиме протягом двох років. Та якщо НБУ пропонує, щоб банки сплачували збільшений податок за підсумками 2023-го та 2024 років, профільний комітет виступає проти оподаткування "заднім числом". 

Тож, імовірно, збільшений податок на прибуток працюватиме за фінансовими результатами банків у 2024–2025 роках.

Скільки грошей від банків може отримати держбюджет

Нардепи очікують отримати додатково у бюджет 10–11 млрд гривень на рік. Та ці очікування можуть не справдитись, вважає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. 

Наприклад, якщо умовний банк у кризу отримав збиток у 2 млрд гривень, а в наступних роках прибуток по 500 млн, то він не платить податок з цих 500 млн, а зараховує його проти збитку і практично нічого не платить, пояснює Демків. 

Також збільшення податку може стимулювати банки активніше визнавати свої втрати від війни, тим більше що зараз НБУ проводить стрес-тестування найбільших фінустанов, додає він. "Відповідно, їхні прибутки зменшуватимуться", – зазначає Демків. 

Втім, загалом він вважає ідею збільшення ставки податку на прибуток кращою, ніж варіант з оподаткуванням процентних доходів, що звучав раніше.

Читайте також:
Працівник столичного банку виніс з установи 400 тисяч доларів Працівник столичного банку виніс з установи 400 тисяч доларів
Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання Функції ТЦК можуть передати цивільним органам: У Раді вже обговорюють це питання
США розширили санкції проти РФ, зокрема проти Мосбіржі. Курс валют сильно стрибнув, але чи вплине це на економіку довгостроково? США розширили санкції проти РФ, зокрема проти Мосбіржі. Курс валют сильно стрибнув, але чи вплине це на економіку довгостроково?
Бронювання до 25% працівників: Комітет рекомендував Раді ухвалити законопроєкт про Бронювання до 25% працівників: Комітет рекомендував Раді ухвалити законопроєкт про "клуб білого бізнесу"