USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 7 8 3 0 (+870)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

Нафтові санкції не заважають Росії фінансувати війну, – Bloomberg

Гроші, що надходять у державну скарбницю РФ за продану нафту, зростають уже протягом кількох місяців
Нафта
Джерело: відкриті джерела

Західні санкції стосовно експорту російської нафти не можуть позбавити Кремль доходів для фінансування війни в Україні. Це означає, що ці заходи не досягають своїх основних цілей. Про це пише Bloomberg.

Дані міністерства фінансів Росії показують, що потік грошей до державної скарбниці вже кілька місяців збільшується. Як зазначає агентство, ці цифри змушують задуматися про те, чи доведеться країнам "Великої сімки", особливо США та Європі, робити більш агресивні дії, якщо вони справді хочуть позбавити Москву нафтодоларів.

Основним інструментом стримування цього фінансування було цінове обмеження, яке не дозволяло західним фірмам допомагати у транспортуванні російської нафти, якщо вона коштує понад 60 доларів за барель. Але дослідження цього тижня показало, що минулого місяця майже кожен морський вантаж перевищив цей поріг.

Валові доходи РФ від трьох основних податкових джерел нафтодоларів майже подвоїлися в період із квітня по жовтень, склавши минулого місяця понад 13 млрд доларів, як показують розрахунки Bloomberg, засновані на даних міністерства фінансів. Жовтневі прибутки перевищили прибутки за будь-який окремий місяць 2021 року, до того як вторгнення в Україну викликало безпрецедентну волатильність експорту.

Навіть після відрахування значних субсидій нафтопереробної промисловості країни, які у серпні та вересні підскочили до 2–3 млрд доларів, різке зростання очевидне. У жовтні російські нафтопереробники не отримали субсидій на постачання палива на внутрішній ринок, що сприяло суттєвому стрибку чистих нафтових доходів Росії за місяць.

"Хоча перша фаза цінового обмеження була зосереджена на скороченні суми доходів, які Росія отримує від продажу нафти, друга фаза заходу буде зосереджена на збільшенні витрат, які Росія повинна платити, щоб зберегти постачання", – видання цитує представника Міністерства фінансів США.

Для цього міністерство почало застосовувати санкції до судноплавних компаній і суден, які перевозили нафту, що продається вище за граничний рівень, і почало шукати способи збільшити витрати Росії на використання її тіньового флоту.

Новини за темою: Росія в обхід санкцій купила канадську систему виявлення БпЛА SkyEye, – росЗМІ

Рішення ЄС щодо російської нафти

У грудні минулого року Європейський Союз практично припинив морські закупівлі російської нафти та одночасно приєднався до інших членів "Великої сімки" у встановленні цінового обмеження на експорт країни. Хоча початковий удар призвів до дефіциту російського бюджету у 25 млрд доларів на початку року, наслідки різко зникли.

Для того щоб протидіяти обмеженням Заходу, Росія відмовилася від західних перевезень та послуг. Це було зроблено за рахунок використання великого тіньового флоту танкерів, право власності та статус страхування яких незрозумілий. В приватному порядку чиновники Євросоюзу визнають, що обмеження цін не працює належним чином. Ще у вересні міністр фінансів США Джанет Єллен сказала, що цей підхід втрачає свою гостроту.

Росія всім пропонує свою валюту

Російському урядові важливі доходи та витрати у рублевому еквіваленті. Це визначає, наскільки легко країна зможе фінансувати свої бюджетні витрати, включаючи величезні військові витрати через війну з Україною, а також збільшення соціальних зобов'язань перед президентськими виборами у березні. І тут новини для Заходу не кращі.

Трьома основними зборами є податок на видобуток нафти, експортне мито на сиру нафту та паливо та податок на прибуток, який частково замінив податок на видобуток для деяких родовищ. Виторг від них зріс у жовтні до 1,2 трлн руб., найвищого рівня з квітня 2022 року. Він також перевищив будь-який окремий місяць 2021 року.

Приріст доходів Росії відбувається і натомість зростання ціни російського бареля як в абсолютному вираженні і щодо міжнародного еталонному сорту Brent. Різке знецінення рубля в останні місяці також сприяло збільшенню доходів від продажу нафти, номінованих в іноземній валюті.

Ліміт цін "Великої сімки" забороняв західним фірмам надавати транспортні, страхові та інші послуги для російської нафти, що продається за ціною понад 60 доларів за барель. За даними Мінфіну Росії, на початку 2022 року дисконт національної нафти до Brent збільшився до історичного максимуму – понад 34 долари за барель.

В міру того як клієнти – особливо в Китаї та Індії – звикли використовувати тіньовий флот, знижки між флагманськими російськими барелями Urals та міжнародними цінами скоротилися. Наразі вона наближається до 10 доларів за барель, і Росія очікує, що розрив скоротиться ще приблизно на 5 доларів.

В рамках свого прагнення підвищити витрати Росії Міністерство фінансів США нещодавно наклало на п'ять танкерів санкції за порушення цінової межі. Воно також звернулося до судноплавних компаній з проханням надати інформацію про приблизно 100 танкерів, які перевозили російську нафту. Незрозуміло, чи сприятимуть ці заходи зменшенню тіньової торгівлі нафтою. Європейський Союз також намагається утруднити продаж танкерів, які бенефіціарно належать європейцям, у тіньовий флот. Це може стати проблемою для грецького флоту, навіть якщо велику кількість судів вже було передано.

Як повідомили у Київській школі економіки (KSE), майже 30% постачання російської нафти в жовтні були пов'язані з будь-якою організацією "Великої сімки". Згідно з детальним аналізом експорту, майже всі російські морські вантажі в жовтні були закуплені понад ліміт.

Новини за темою: Єврокомісія узгодила 12-й пакет санкцій проти Росії

Тиск Росія все ж відчуває

Бажаючи скоротити бюджетні витрати та зберегти більше нафтодоларів, російський уряд спробував удвічі скоротити субсидії нафтопереробним заводам, але зіткнувся з опором з боку галузі. Повнорозмірні виплати були відновлені з жовтня, а нафтопереробні заводи почнуть отримувати їх з листопада, що продовжуватиме чинити тиск на чисті доходи Росії від нафти, впливаючи на фінансову гнучкість Кремля.

Сполучені Штати та їхні союзники також стверджують, що їхні санкції мали ширший вплив на Росію. Згідно із заявою Міністерства фінансів США минулого місяця, Кремль витратив мільярди доларів на свій флот, страхування та загалом "альтернативну екосистему для продажу нафти без участі G7". "Витрати, пов'язані з цим ухиленням, продовжують зростати", – сказав Ерік Ван Ностранд із Мінфіну

Наразі "Велика сімка" не планує змінювати верхню межу, а Європейський Союз розглядає можливість суворішого моніторингу існуючого порога, оскільки альянс працює над 12-м пакетом санкцій проти Росії.

Нагадаємо, середня ціна на нафту основної російської марки Urals у грудні 2022 року впала до 50,47 долара за барель. Це на 30,6% нижче, ніж у грудні 2021 року (72,71 долара).

Читайте також:
"Редіс" Прокопенко закликав прибрати "Азов" з "чорних списків", щоб бригада почала отримувати зброю зі США
Нідерланди виділяють понад 200 млн євро на ППО та боєприпаси для України Нідерланди виділяють понад 200 млн євро на ППО та боєприпаси для України
Україна розслідує майже 4 тисячі злочинів, вчинених військовими РФ проти дітей, - Лубінець Україна розслідує майже 4 тисячі злочинів, вчинених військовими РФ проти дітей, - Лубінець
ЄС має намір розширити покарання за обхід санкцій проти Росії ЄС має намір розширити покарання за обхід санкцій проти Росії