USD
НБУ
39.43
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.85
Готівка
43.45
Втрати орків: 4 9 2 2 9 0 (+1210)
USD
НБУ
39.43
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.85
Готівка
43.45

Мають слабку оборону. NYT оцінив можливості ЗСУ біля Авдіївки

Журналісти помітили, що українські військові мають ненадійні укріплення на Авдіївському напрямку
Авдіївка
Авдіївка
Джерело: Володимир Зеленський

Виявилось, що Україна має напрочуд слабко підготовлену лінію оборони на захід від Авдіївки, яку ЗСУ залишили 17 лютого, пише New York Times. Це дозволяє російським окупантам просуватися далі.

Як вказує газета, російські війська продовжують досягати невеликих, але стрімких успіхів за межами Авдіївки. Частково це пояснюється нестачею боєприпасів у українських сил і зменшенням західної допомоги. Але є ще одна причина – це слабка лінія оборони.

Журналісти, проаналізувавши супутникові знімки Planet Labs, стверджують, що українська лінія оборони на захід від Авдіївки містить досить нечасті й примітивні окопи. Вони позбавлені багатьох додаткових укріплень, які могли б уповільнити російські танки та допомогти захистити основні дороги та важливі позиції.

Авдіївка, яку ЗСУ покинули 17 лютого, стала першим значним завоюванням росіян з травня минулого року. Українська армія після виходу з міста заявила, що забезпечила оборонні лінії. Утім, російські війська за тиждень змогли захопити ще три села на захід від Авдіївки і наразі ведуть бої за щонайменше ще одне.

Офіційні особи США у коментарі NYT заявили, що у них викликає занепокоєння той факт, що Україна не зміцнила свої оборонні лінії заздалегідь достатньо добре, тож тепер вона може зіткнутися з наслідками, оскільки нині російські підрозділи повільно, але неухильно рухаються за Авдіївкою.

За даними британської розвідки, росіяни пройшли приблизно на 6,4 км від центру Авдіївки, що є дуже швидким просуванням у порівнянні з попередніми наступальними операціями.

Як пише видання, українське командування мало достатньо часу для підготовки оборони під Авдіївкою. Ця територія атакується з 2014 року, і Україна контролювала її відтоді, як Росія почала повномасштабне вторгнення два роки тому.

Утім, українська оборона за межами Авдіївки складається із земляних укріплень, часто зі сполучною траншеєю для піхотних військ, щоб дістатися до вогневих позицій, але містить мало чого іншого.

Як зазначають журналісти, відсутність надійних українських окопів у цьому районі особливо помітна на тлі потужної російської оборони, яка завадила українському контрнаступу минулого літа.

Так, зокрема, геть інакший вигляд мають російські укріплення біля села Вербове на півдні, яке Україна так і не змогла відбити минулої осені.

На відміну від слабких укріплень довкола сіл, які росіяни намагаються захопити під Авдіївкою, Вербове має кільцеву систему укріплень. Вона починається з траншеї такої ширини, що дозволяє "зловити" танки та бронетехніку атакувальної сторони, далі йде мережа бетонних перешкод, відомих як "зуби дракона", що також використовуються для сповільнення техніки. І у кінці йде розгалужена система окопів для піхоти.

Супутникові знімки за лютий показують багатошарову російську оборону на захід від Вербового, з тисячами воронок від снарядів на довколишніх полях. Як пише газета, є багато можливих причин, чому українська оборона є слабкою.

Можливо, українські посадовці були занадто зосереджені на наступальних операціях минулого року, щоб виділити необхідні ресурси для будівництва численних окопів і танкових пасток, які російські інженери будували з кінця 2022 року на окупованому півдні, кажуть офіційні особи США та американські військові експерти.

"Та хто турбувався про це і хто розглядав як варіант, адже це дуже витратно – будівництво оборонних рубежів? Ніхто", – каже полковник ЗСУ у відставці Сергій Грабський, зазначивши, що на той час в України було небагато ресурсів.

Американські посадовці також припускають, що міг спрацювати й психологічний фактор. Адже якби українські війська мінували певні райони, щоб перешкодити просуванню Росії, це було б мовчазним визнанням того, що вони навряд чи будуть проводити наступальні операції в цьому ж районі в майбутньому. Вони фактично списали б територію росіянам, кажуть чиновники.

У той час як Москва почала будувати лінії оборони на півдні більш ніж за пів року до контрнаступу Києва, Україна, схоже, почала планувати нові укріплення лише три місяці тому, коли урядовці оголосили про створення робочої групи для координації зусиль між цивільною та військовою владою.

За словами офіційних осіб, відповідальність за будівництво першої лінії оборони лягає на дислоковані в цьому районі військові частини, тоді як наступні оборонні лінії має будувати цивільна влада із залученням приватних підрядників. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що цього року на фортифікаційні споруди виділено близько 30 мільярдів гривень (близько 800 млн доларів).

Президент Володимир Зеленський під час поїздки на фронт у листопаді минулого року казав, що ділянкам у Донецькій області "буде приділено максимум уваги". Він вказував на "необхідність активізувати та прискорити будівництво об'єктів".

Та експерти, які аналізують супутникові знімки, а також контент з відкритого доступу, стверджують, що після візиту Зеленського "нічого значного не сталося".

Аналітик Black Bird Group Пасі Паройнен каже, що за межами Авдіївки "готуються нові позиції, але вони ще не є особливо грізним оборонним рубежем" і не йдуть у порівняння за масштабами з російськими укріпленнями на півдні.

Українська влада також казала про нестачу людей, щоб виконувати будівельні роботи. У середині січня влада Івано-Франківської області оголосила, що шукає 300 робітників, готових допомогти будувати фортифікаційні споруди в Донецькій області.

"Нам не вистачає інженерних підрозділів. І навіть ті підрозділи, які у нас є, не мають техніки", – зазначає полковник Грабський.

Він додає, що Росія мала набагато більше обладнання, матеріалів і досвідченого персоналу, коли вона будувала свої оборонні лінії.

NYT пише, що протягом останніх днів кілька українських журналістів заявили про відсутність потужних оборонних рубежів за межами Авдіївки, виступаючи з критикою на адресу військових, що рідко бувало публічно.

Як зазначає видання, затримки у будівництві укріплень означають, що українські війська тепер можуть опинитись у ситуації, коли доведеться зміцнювати лінії оборони, перебуваючи під вогнем російської армії, що різко ускладнює завдання.

Нагадаємо, ситуація під Авдіївкою Донецької області дуже складна. Активні наступальні дії окупанти продовжують здійснювати цілодобово – і вдень і вночі.

Сили оборони подекуди відновлюють втрачені позиції на Авдіївському напрямку. Водночас окупанти збільшують інтенсивність артобстрілів, мають значну перевагу у боєприпасах та нарощують чисельність штурмових груп, заявив командувач ОСУВ "Таврія" Олександр Тарнавський.

Читайте також:
100 ракет для ППО отримає Україна від Великої Британії за травень 100 ракет для ППО отримає Україна від Великої Британії за травень
Україна програє інформаційну війну, - політтехнолог Україна програє інформаційну війну, - політтехнолог
Окупанти впроваджують у школах ТОТ України новий пропагандистський предмет Окупанти впроваджують у школах ТОТ України новий пропагандистський предмет
Дані в ТЦК у будь-якому разі доведеться оновлювати, а за невиконання - штраф від 17 тис. грн, - адвокат Дані в ТЦК у будь-якому разі доведеться оновлювати, а за невиконання - штраф від 17 тис. грн, - адвокат