USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10
Втрати орків: 4 5 7 8 3 0 (+870)
USD
НБУ
39.60
Готівка
40.10
EUR
НБУ
42.28
Готівка
43.10

Рада ухвалила євроінтеграційний закон про лобізм

Цей закон є однією із вимог вступу України до Євросоюзу
Рада
Верховна Рада
Джерело: відкриті джерела

Верховна Рада ухвалила закон про доброчесне лобіювання (законопроєкт №10337). "За" проголосували 236 нардепів.

Закон має легалізувати ринок лобізму в України. Тепер будь-який бізнес або бізнес-асоціації зможуть укладати контракти з лобістами для просування своїх інтересів. Виняток – користуватися послугами лобістів не зможе бізнес, клієнтом, бенефіціаром або власником якого є громадянин РФ чи Білорусі.

Більше того, лобісти зможуть брати участь у підготовці та написанні законопроєктів.

З’являється і реєстр лобістів, він буде публічним. Для лобістів, які не зареєструвалися в реєстрі, передбачений штраф – 5400 гривень. Відповідальність застосовуватиметься до порушників тільки через рік після набрання чинності документом.

Окрім лобістів законопроєкт має врегулювати питання адвокації, якою займаються громадські організації (ГО). Проте реєстрація ГО є добровільною.

Крім того, документ враховує пропозиції, надані коаліцією громадських організацій, зокрема, у частині про адвокацію. Адвокація не є лобізмом і це чітко зафіксовано у проєкті закону. Суб’єкти адвокації, у тому числі громадські активісти, не потраплять до Реєстру прозорості, куди будуть вноситися дані про суб’єктів лобіювання.

Закон розмежовує:

  • суб’єкти адвокації – громадяни України, іноземці або особи без громадянства, непідприємницькі товариства, які відповідно до закону є неприбутковими організаціями, громадські організації, що не мають статусу юридичної особи;
  • суб’єкт лобіювання – фізична або юридична особа, її працівники, що здійснюють лобіювання в інтересах клієнта на підставі договору про надання послуг з лобіювання або у власних інтересах, відомості про яких внесено до Реєстру прозорості в установленому законодавством порядку.

Дія закону не буде поширюватися на представництво зовнішньополітичних інтересів дипломатичними установами, на діяльність медіа, а також політичні партії.

Також дія закону не поширюється на діяльність, пов’язану із залученням, використанням, моніторингом, наданням та використанням міжнародної технічної допомоги, реалізацію проєктів та програм міжнародної технічної допомоги.

Додатково чітко зазначено, що не буде вважатися лобіюванням адвокація, а також діяльність, яка обмежується реалізацією права на мирні зібрання, участю у публічних консультаціях тощо.

Також визначено заборону бути суб’єктом лобіювання чинним чиновникам та колишнім чиновникам протягом двох років після звільнення. Окремо зазначено, що адвокат, адвокатське бюро чи адвокатське об’єднання не можуть здійснювати лобіювання за договором про надання правничої допомоги.

Зазначимо, що цей закон є однією із вимог вступу України до Євросоюзу.

Коли закон набирає чинності?

Документ набуває чинності тільки через два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від НАЗК, але не пізніше ніж 01 січня 2025 року.

Вступ України до ЄС

22 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що переговорний процес можна почати вже до червня цього року.

За його словами, це буде найкращим сигналом усім, хто не вірить в Європу і в те, що наше єднання справді міцнішає.

Читайте також:
Нардепи пропонують маркувати спеціальними написами цінники та упаковку товару компаній, які досі працюють в РФ Нардепи пропонують маркувати спеціальними написами цінники та упаковку товару компаній, які досі працюють в РФ
Влада готує велику реформу освіти: Що зміниться та чи залишиться бюджетна форма навчання Влада готує велику реформу освіти: Що зміниться та чи залишиться бюджетна форма навчання
Зеленський цьогоріч не підписав 36 законодавчих ініціатив Зеленський цьогоріч не підписав 36 законодавчих ініціатив
Деякі нардепи хочуть скласти мандат: Корнієнко відреагував на чутки Деякі нардепи хочуть скласти мандат: Корнієнко відреагував на чутки