USD
НБУ
39.40
Готівка
39.70
EUR
НБУ
41.97
Готівка
42.85
Втрати орків: 4 5 4 4 2 0 (+770)
USD
НБУ
39.40
Готівка
39.70
EUR
НБУ
41.97
Готівка
42.85

Тютюнові вироби можуть здорожчати: Кабмін пропонує підвищити акциз

На даний час документ передано на розгляд керівництву парламенту
Цигарки
Джерело: відкриті джерела

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11090 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Ініціатором виступив Кабінет міністрів.

На даний час документ передано на розгляд керівництву парламенту, а текст його відсутній.

Проте у Мінфіні пояснили, що перегляд акцизів на тютюн відбувається з метою гармонізації українського законодавства до вимог Євросоюзу. 

"З 2018 року в Україні працює план підвищення акцизу на тютюнові вироби на 20% щороку. Цей план мав у 2025 році забезпечити виконання вимог Директиви ЄС щодо мінімального акцизного податкового зобов’язання – не менше ніж 90 євро за 1000 шт. сигарет. Але через процеси девальвації, зокрема, викликані війною, у 2025 році акциз на сигарети досягне лише рівня 70 євро. Тобто чинний графік не дозволяє досягти рівня оподаткування встановленого у Євросоюзі, тому виникла необхідність переглянути ставки акцизного податку з метою поступового до 2028 року досягнення мінімального рівня встановленого Директивою ЄС", – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що реалізація документа дозволить забезпечити додаткові надходження до держбюджету:

  •  у 2025 році на 612 млн гривень;
  •  у 2026 році на 5 001 млн гривень;
  •  у 2027 році на 9 379 млн гривень; 
  •  у 2028 році на 13 852 млн гривень.

"Це важливо для підтримки безпеки країні, адже всі власні  надходження будуть спрямовані на сектор безпеки і оборони", – кажуть у Мінфіні.

Крім того, повідомляється, що вираження у євро ставок акцизного податку на тютюнові вироби рекомендовано Міжнародним валютним фондом в межах програми Механізму розширеного фінансування (The Extended Fund Facility, EFF) та передбачено Національною стратегією доходів. 

Шкода куріння

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, куріння є причиною 130 тисяч передчасних смертей українців щороку від таких захворювань, як інфаркт, інсульт, онкологічні захворювання та інші.

Очікується, що реалізація законопроєкту сприятиме досягненню соціального ефекту: зменшенню споживання сигарет, і, як наслідок, захворюваності на серцево-судинні хвороби та збільшення тривалості життя українця.

Нагадаємо

У грудні 2021 року Верховна Рада ухвалила комплексний антитютюновий закон №78-IX, який відповідає євроінтеграційній політиці України у сфері охорони здоров'я. Закон набрав чинності 11 липня 2023 року. Його норми базуються на положеннях Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та імплементують положення директиви 2014/40/ЄС, реалізація якої знизила поширеність куріння у Європейському Союзі. 

Основні положення директиви №2014/40/ЄС, які впроваджує цей закон:   

  • Заборона ароматизованих сигарет і тютюну для самокруток (з 11 липня 2023 року).

  • Помітніші попередження про шкоду куріння на пачках сигарет – їх розмір збільшиться до 65% від площі пачки (з 2024 року).

  • Вимога надавати в Держпродспоживслужбу інформацію про інгредієнти, що містяться в тютюнових виробах (з 1 червня 2022 року).

  • Запровадження медичних попереджень споживачів на електронних сигаретах та рідинах, вимоги до упакування електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, медичних попереджень споживачів та вимоги до упакування трав'яних виробів для куріння, а також медичних попереджень споживачів бездимних тютюнових виробів (з 1 червня 2022 року).

  • Повна заборона реклами та стимулювання продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів, електронних сигарет, а також тютюнових виробів (з 11 липня 2023 року). 

Вимоги почали діяти з 11 січня 2024 року.

Читайте також:
Переспрямовувати кошти з телемарафону на ЗСУ недоцільно: Уряд відповів на петицію Переспрямовувати кошти з телемарафону на ЗСУ недоцільно: Уряд відповів на петицію
Кабмін до серпня продовжив дію ПСО на газ для теплокомуненерго Кабмін до серпня продовжив дію ПСО на газ для теплокомуненерго
Уряд виділив ще 3,88 млрд гривень на будівництво фортифікаційних споруд Уряд виділив ще 3,88 млрд гривень на будівництво фортифікаційних споруд
Рада підтримала у першому читанні законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки Рада підтримала у першому читанні законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки