USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80
Втрати орків: 5 5 6 6 5 0 (+1030)
USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80

Заспокоює та повертає до життя: Як іпотерапія рятує військових та важкохворих дітей

Як іпотерапія повернула до життя воїна, який пройшов пекло війни та російський полон
іпотерапія_1
Фото надані UWN Тетяною Гековою
Джерело: UWN

Коні – це чудові тварини, які з давніх-давен стали людині не лише годувальником, а й надійним другом та партнером у змаганнях. Водночас кінний спорт не тільки заворожує своєю майстерністю, а й лікує. У світі, й дедалі частіше вже в Україні, почали застосовувати іпотерапію – ефективний метод лікування та фізичної реабілітації за допомогою коней та верхової їзди. Окрім психологічного відновлення такий вид терапії допомагає людям із різними видами травм. 

У цьому переконався воїн Анатолій Головченко, який після поранень на фронті проходив реабілітацію в Центрі оздоровчої верхової їзди та екотуризму "Еколайф" на Полтавщині й залишився там інструктором. Тепер разом з дружиною – керівницею центру – Тетяною Гековою лікує інших. З подружжям поспілкувалася команда UWN.

Війна. Полон

Анатолій Головченко у 2014 році поїхав добровольцем у зону бойових дій. Два роки воював на сході України, із них – місяць був у російському полоні.

Про службу й полон говорить з болем. Без зайвих емоцій. Лише страшні факти та його історія.

Розповідає, що обороняти рідну землю пішов у 2014-му. Тоді ж, 10 років тому, росіяни захопили його з побратимами з "Айдару" в полон. Відправили їх в Луганськ.

"Деяких хлопців закатували, а командир танку підірвав себе гранатою, щоб не потрапити у полон. Хлопці були тяжко поранені, пробули в полоні до двох тижнів, їх обміняли. Я був у полоні 31 добу, потім і мене обміняли", – говорить ветеран.

Пригадує, на вулицю окупанти не виводили, годували раз на добу. Були допити, після яких ледь вижив.

Деякі речі безслідно не зникають, каже Головченко. І того часу вистачило, аби назавжди зрозуміти, хто такі росіяни насправді.

Тож після початку повномасштабної війни знову взяв зброю до рук і пішов на службу в ЗСУ. Цьогоріч у травні боєць демобілізувався.

Новини за темою: Від слів до профільних центрів: Наскільки в областях готові допомогти захисникам пройти реабілітацію та повернутися до життя

Реабілітація

"Знайомство" з іпотерапією у воїна було ще у 2018-му, коли він потрапив на реабілітацію до центру. Любов до коней не пройшла. І нині після демобілізації боєць повернувся працювати над унікальною реабілітаційною методикою іпотерапії.

"Він просто завжди мріяв їздити верхи – побував у Центрі оздоровлення і дуже сподобалося. У нас був проєкт реабілітації військових методами іпотерапії ветеранів АТО. Анатолій приїхав до нас на відновлення й так і лишився. Ще є двоє хлопців, але вони зараз воюють. Тож так і сталося, що ветерани стали в нас інструкторами. У всіх є освіта педагогічна, медична, яка потрібна, щоб працювати з дітьми з особливими потребами", – розповідає Тетяна Гекова. 

Реабілітація чоловіка триває й досі. У цьому як ніхто якраз допомагають коні. Тяжко було після полону – й морально, і фізично. Захисник не хотів ні з ким спілкуватися, а в центрі прийшлося, бо "з дітьми мовчки ж не побудеш, їх треба розважати, з батьками поговорити".

"Коні – такі цікаві великі тварини. Робота з ними заспокоює і переключає, відчуваю умиротворіння. Пам'ятаю, побратим сказав, що це краще, ніж будь-який психолог, і це правда. Ти спілкуєшся з конем, на ньому їздиш, стараєшся бути спокійним, бо проїжджаєш різними шляхами. Взяв коня вивів, почухав, повністю зібрав, поговорив, косички заплів...", – ділиться тепер уже інструктор Анатолій і не приховує, що цей процес в хорошому сенсі затягує.

Новини за темою: Якими пільгами можуть скористатись ветерани війни та їхні сім’ї: Запрацювала е-Карта з повним переліком послуг

Центр

Наразі в Центрі верхової їзди наголос іде на дітей з особливими потребами, додає Тетяна Гекова. З 2022 року роботу закладу припинили через повномасштабне вторгнення Росії. Цьогоріч відновили проведення занять. До великої війни до 200 дітей щороку проходили реабілітацію.

Не збавили темпи й нині – в таборі запустили дві зміни й в літній сезон планують оздоровити сотню дітей з порушеннями опорно-рухового апарату, з розладами аутистичного спектра, генетичними захворюваннями.

"Ми їх знаємо змалечку, вони до нас їздять. Коні всі теж працюють з 2015 року, діти знають їх і біжать до своїх улюбленців. Є нові, є переселенці. Як ми кажемо: не складно на коня посадити, складно дитину зняти потім з нього. Різні діагнози в дітей, тож треба дуже індивідуальний підхід. Взагалі у нас ні разу не було, щоб ніхто не сідав до кінця. Позитивне в іпотерапії, мабуть, все, починаючи з емоційного", – пояснює керівниця центру.

Тетяна Гекова перераховує, що дають заняття іпотерапією: для ДЦП – це і рухомий апарат, і прогрів м'язів. Хтось становиться спокійнішим, а хтось, навпаки, рухливішим. Покращується балансування тіла, координація рук, покращується сон та апетит, зменшуються чи зникають страхи, боязнь висоти.

Був випадок, коли дитина, маючи значну агресію, пройшла курс іпотерапії і на пів року стала потім спокійніша. Або ж інша взагалі панічно боялася огірків, а тоді батьки стали водити на заняття, дитина побачила, як овочі їдять коні, й страх зник.

"Так що коні лікують все – позитивний вплив тварин спостерігаємо. І скажу відверто, травмовані війною військові – це теж якоюсь мірою діти. І хоча воїнів у програмі нашій поки що немає, але ми плануємо і домовляємося з владою, щоб це знову була окрема програма, як і кілька років назад. Не хочемо пасти задніх перед Києвом чи Львовом, де активно діють ветеранські програми відновлення", – зауважує Гекова.

Зазначимо, нині держава розробляє програми реінтеграції ветеранів, які включатимуть і відновлення здоров'я, і навчання, і працевлаштування. Бізнес та громадські організації реагують на ці виклики швидше – в низці компаній вже розробили та активно впроваджують програми підтримки ветеранів.

Про те, як розробляються та працюють такі програми, з якими перепонами стикаються їхні розробники та досвід ветерана, який пройшов полон, відновився та отримав нову професію, – писали в матеріалі. 

Читайте також:
Росія заявляє, що Україна готує підрив дніпровських дамб, щоб звинуватити РФ: В українському МЗС відповіли Росія заявляє, що Україна готує підрив дніпровських дамб, щоб звинуватити РФ: В українському МЗС відповіли
Оформити статус УБД можна буде на порталі Дія Оформити статус УБД можна буде на порталі Дія
Корпус Корпус "Охматдиту", куди прилетіла російська ракета, не підлягає відновленню, його знесуть, – МОЗ
Пільги за кредитними зобов’язаннями. Як військовослужбовцю скористатися своїм правом? Пільги за кредитними зобов’язаннями. Як військовослужбовцю скористатися своїм правом?