USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90
Втрати орків: 4 1 7 9 5 0 (+1150)
USD
НБУ
38.16
Готівка
38.60
EUR
НБУ
41.26
Готівка
41.90

Економіка РФ на межі небезпечного перегріву, – The Economist

У 2024 році витрати на оборону у РФ зростуть майже вдвічі
економіка РФ
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Економіка Росії може не витримати державні витрати, що зростають, на тлі обмеженої пропозиції та інфляції в країні. Про це пише The Economist із посиланням на оцінки експертів.

"Якщо уважніше придивитися до економіки Путіна воєнного часу, то стане зрозуміло, що вона небезпечно перегрівається", – зазначає видання.

Економіка Росії у 2024 році продовжить зростати. Багато економістів звинувачують у цьому державні витрати, які стрімко зростають, оскільки Путін намагається перемогти Україну.

Зокрема, у 2024 році витрати на оборону зростуть майже вдвічі, до 6% ВВП, що є найвищим показником із часів розпаду Радянського Союзу.

Паралельно з цим уряд збільшує соціальні виплати, оскільки скоро вибори.

"Деякі сім'ї солдатів, які загинули в бою, отримують виплати, еквівалентні тридцятирічній середній заробітній платі. Дані Міністерства фінансів Росії свідчать про те, що фіскальні стимули наразі коштують близько 5% ВВП", – пише The Economist.

Зазначається, що рівень безробіття у РФ становить менше ніж 3% і є найнижчим за всю історію спостережень. Номінальна заробітна плата зростає приблизно на 15% у річному обчисленні.

Ці фактори впевнено підвищують темпи зростання країни.

Економічні дані в режимі реального часу, опубліковані банком Goldman Sachs, вказують на впевнене зростання. JPMorgan Chase, ще один банк, підвищив свій прогноз ВВП на 2023 рік зі зниження на 1% на початку року до 1,8% у червні, а нещодавно – до 3,3%.

The Economist уточнює, що проти економіки, що розігрівається, працюють наступні фактори:

  • З початку 2022 року тисячі робітників, часто високоосвічених, покинули країну.
  • Іноземні інвестори вивели близько 250 млрд доларів прямих інвестицій, що становить майже половину довоєнних акцій.
  • Попит, що розігрівається, наштовхується на скорочення пропозиції, що призводить до зростання цін на сировину, капітал і робочу силу.
  • Ці процеси відбуваються на тлі інфляції, яка продовжує зростати й стає мультиплікатором факторів, що перегрівають економіку.

Інфляція в Росії у 2022 році була спричинена ослабленням рубля. Після того як Путін почав своє вторгнення, валюта впала на 25% по відношенню до долара. Інфляція в листопаді становила 7,5% у річному обчисленні порівняно з 6,7% місяцем раніше. На цьому тлі Центральний банк підвищив процентні ставки на два відсоткові пункти, що вдвічі більше, ніж очікувалося. На наступному засіданні 15 грудня очікується аналогічне підвищення ставки.

Зазначається, що ці побоювання збігають із прогнозами більшості прогнозистів, які очікують, що інфляція в Росії продовжить зростати. Так, наприклад, рекордно низький рівень безробіття накладається на зростання номінальної заробітної плати приблизно на 15% у річному обчисленні.

Надзвичайно висока інфляція заторкнула усі сфери товарів та послуг в країні – від юридичних консультацій до ресторанного харчування. Як приклад The Economist наводить вартість ночівлі в московському готелі Ritz-Carlton, який тепер називається Carlton після того, як його західні власники вийшли з Росії. Ця вартість зросла приблизно з 225 доларів до вторгнення до 500 доларів.

Раніше повідомлялося, що Російська економіка попри санкції може повернутися до свого довоєнного рівня вже наступного року. Однак прагнення Кремля збільшити набір до армії може звести нанівець цю мету.

Прагнення Москви розширити призов до армії може стати на заваді відновленню економіки, оскільки дефіцит робочої сили загострюється.

Читайте також:
Атака України на Mail.ru: Росія пересилає через пошту військову документацію, – експерт Атака України на Mail.ru: Росія пересилає через пошту військову документацію, – експерт
Атакували виробника HIMARS і аеропорти США: У РФ розпустили хакерську групу KillNet Атакували виробника HIMARS і аеропорти США: У РФ розпустили хакерську групу KillNet
Шмигаль розповів, чи продовжить Україна транзит російського газу до ЄС Шмигаль розповів, чи продовжить Україна транзит російського газу до ЄС
Спецпредставник Китаю зустрівся із заступником Лаврова у Москві: Говорили про війну в Україні Спецпредставник Китаю зустрівся із заступником Лаврова у Москві: Говорили про війну в Україні