USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80
Втрати орків: 2 7 9 0 8 0 (+510)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80

Російська економіка відновлюється попри санкції, але її може похитнути мобілізація

ВВП Росії збільшився на 4,9% у другому кварталі цього року, перевищивши більшість прогнозів
економіка РФ
Ілюстративне фото
Джерело: відкриті джерела

Російська економіка попри санкції може повернутися до свого довоєнного рівня вже наступного року. Однак прагнення Кремля збільшити набір до армії може звести нанівець цю мету, пише Bloomberg.

Як зазначає агентство, ВВП Росії збільшився на 4,9% у другому кварталі цього року, перевищивши більшість прогнозів. У першому кварталі економіка зросла на 1,5%.

Таким чином дані по ВВП свідчать, що економіка Росії зростає вже чотири квартали поспіль після падіння більш ніж на 4% рік тому, всупереч прогнозам щодо тривалого спаду у відповідь на санкції, запроваджені через вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Зазначається, що збільшення витрат на оборону стимулює промислове виробництво. А споживчий попит набирає обертів на тлі зростаючих витрат держави на соціальну підтримку та на підвищення заробітної плати.

"Якщо ми говоримо про річні цифри, то у 2024 році Росія вже вийде за межі рівня 2021 року", – сказав економіст Росбанку Євген Кошелев.

Цю ж думку поділяє і головний економіст BCS Financial Group Наталія Лаврова. Вона прогнозує зростання ВВП на 2% у 2023 році та повернення економіки на довоєнний період вже в середині наступного року.

Що ж може завадити?

Прагнення Кремля розширити призов до армії може стати на заваді відновленню економіки, оскільки дефіцит робочої сили загострюється.

"Оскільки Росія намагається залучити більше добровольців до участі у невдалому вторгненні президента Володимира Путіна в Україну, вона ризикує створити відтік робочої сили, що може призвести до переходу до більш вибіркових заходів щодо призову людей, відсутність яких не буде так сильно відчуватися на ринку праці", – припускає видання.

Відтак, минулого тижня Путін підписав закон, який підвищує призовний вік з 27 до 30 років і забороняє чоловікам залишати країну після отримання електронного повідомлення про заклик на військову службу. Ці заходи можуть дозволити "цільову мобілізацію", яка прискорить короткострокове зростання за рахунок зменшення впливу нестачі робочої сили та дозволить економіці досягти довоєнного розміру до середини – кінця 2024 року, незабаром після запланованих президентських виборів, зазначає Bloomberg.

А що говорять про українську економіку?

Україні ж слід повернути жінок-біженок, аби відновити економіку, пише Bloomberg.

"Неповернення українок може коштувати країні 10% річного довоєнного ВВП. Це 20 млрд доларів на рік за найгіршого сценарію. Уряд має амбітні плани післявоєнного відновлення, які подвоять розмір економіки до 2032 року, але Міністерство економіки каже, що Україні не вистачає 4,5 млн робітників і підприємців, необхідних для досягнення цієї мети", – коментують економісти.

Читайте також:
"Вагнер" знову може стати серйозною загрозою для України, – ISW
Місія МВФ прибула в Україну Місія МВФ прибула в Україну
Ситуація із тимчасовим бюджетом США не зупинить надходження допомоги Україні, - МЗС Ситуація із тимчасовим бюджетом США не зупинить надходження допомоги Україні, - МЗС
Росія готується до довгої війни і, ймовірно, збільшує витрати на армію, - розвідка Британії Росія готується до довгої війни і, ймовірно, збільшує витрати на армію, - розвідка Британії