USD
НБУ
41.22
Готівка
41.45
EUR
НБУ
45.52
Готівка
45.90
Втрати росіян: 6 6 1 6 3 0 (+1160)
USD
НБУ
41.22
Готівка
41.45
EUR
НБУ
45.52
Готівка
45.90

Моя підтримка – це військові: Відомий волонтер дядя Гриша з Херсонщини розповів про бажання допомагати, життя в окупації та мрію повернутися в Херсон

Протягом повномасштабної війни волонтер здійснив понад 20 виїздів у зону бойових дій
дядя Гриша_1
Волонтер Григорій Янченко
Джерело: UWN

Навесні буде десять років, як 76-річний Григорій Янченко, більше відомий як дядя Гриша, займається волонтерством.  Чоловік їздить Україною, де люди донатять йому, а потім закуповує необхідне військовим та відвозить на фронт. UWN поспілкувався з дядею Гришею про його благодійну діяльність, життя під час окупації Херсона та впізнаваність на вулицях країни.

Протягом повномасштабної війни волонтер здійснив понад 20 виїздів у зону бойових дій. Торік, зокрема, на зібрані гроші закупив близько 20 дронів. А нещодавно Янченку вдалося зібрати в Полтаві, де йому дали орден "Народного Героя України" та звання почесного громадянина міста, близько 50 тисяч гривень.

Вмикає музику й збирає гроші воїнам

Волонтерська діяльність дяді Гриші почалася з простого бажання допомогти українській армії у 2014 році, але як це зробити, чоловік не знав. Підказала дружина Тамара, нині вже покійна: "Якщо не можеш нічим допомогти, бери свій візок, відро, прапорці – і вперед, збирай гроші на допомогу".

Григорій Миколайович цією порадою скористався і не тільки збирав пожертви, а й сам регулярно їздив до бійців на передову.

"Спочатку ми поїхали до бійців на ангар на Стрілкове, це був березень 14-го року. Теплі речі повезли й смаколики, тоді ще не знали, що везти, для чого і чому. А потім уже, коли познайомилися з командирами й коли почалася війна на Донбасі, то возили не тільки одяг. І так продовжувалося, потім збільшувалася кількість підрозділів, які ми обслуговували, й, відповідно, – кількість потреб", – ділиться волонтер. 

Відтоді нічого не змінилося, тож Янченко продовжує благодійництво.

"Розумієте, я волонтер-одиночка, то в мене тільки такий метод, іншого способу, щоб зібрати кошти немає. А коли вже почалася велика війна, ми (з  однодумцями, – ред.) вже на повну потужність все що могли своїми зусиллями відвозили ЗСУ. Дякую всім людям, всім містам, де я побував: Херсон – мій рідний, Запоріжжя, Дніпро, Тернопіль, Черкаси, Кременчук, Полтава. Мені просто треба зібрати якомога більше грошей, щоб я міг зі спокійною душею, як кажуть, їхати "на передок" і везти необхідне бійцям. А потрібно їм дуже багато, особливо зараз замовлень чимало на дрони, "мавіки", – говорить дядя Гриша.

Волонтер додає, що нещодавно на рідний Херсонський напрямок відвіз два великих човни для бійців, які переправляються таким транспортом на лівий берег з правого. Декілька військових підрозділів на Херсонському та Донецькому напрямках знаходяться "під опікою" Янченка, тому приходиться наполегливо працювати.

"Нині йде війна дронів і тому дрони – основне, що потрібно зараз військовим, щоб знищувати російського ворога. Щодня в Запоріжжі, куди мене евакуювали в часи окупації Херсона, бачу, що люди вже не можуть багато донатити, зменшується їхній грошовий ресурс. Тож мені приходиться робити маршрути по всій Україні й збирати кошти. В одному місті люди видихаються, приїжджаєш в інше – починається більш-менш нормальний збір. І цих грошей вистачає, але не повністю на замовлення захисників. Тому приходиться їздити ще більше, збирати кошти, замовляти ці дрони, "мавіки", старлінки...", – продовжує він.

За словами дяді Гриші, на час початку повномасштабної війни (24 лютого 2022 року, – ред.) з 2014 року він зібрав близько 4,5 млн гривень. А за майже дворічний період після початку – близько 2,5 мільйони.

"Я вже потім перестав рахувати. І якщо взяти просто загальну кількість зібраного, вже доходить у понад 7 мільйонів гривень", – каже Янченко.

Новини за темою: Він врятував від росіян 47 дітей. Історія Володимира Сагайдака

Життя в окупації та мрія повернутися в Херсон

Згадує дядя Гриша й життя в окупації та як вдалося виїхати з Херсона.

"Місто було в окупації (звільнили у листопаді 2022 року, – ред.), мене евакуювали до Запоріжжя. Нині я тут і проживаю. Дуже тяжко було: кожного ранку ти виїжджаєш візком на свій маршрут і не розумієш, зможеш повернутися назад чи ні – оце було найтяжче. А чому? Та тому, що тебе могли кожного дня забрати в підвал, а там – катування. Не зміг би витримати в силу свого віку – це було б дуже складно", – зазначає пенсіонер.

Волонтер також розповідає, що під час окупації все одно виїжджав у місто й збирав донати на ЗСУ. Щодня робив свій благодійний маршрут з 9-ї до 15-ї години.

"У нас просто вулиця одна – Миру – і вона була, як кажуть, торговим рядом. Я проїжджав нею приблизно метрів 800 і вмикав музику. А херсонці, чуючи музику українську, патріотичні пісні, мене вже зустрічали й донатили гроші. І підспівували, танцювали, раділи, що все-таки хтось їх підтримував. Надихав на те, що Україна буде завжди вільною й незалежною. З того часу до мене приклеїлося "звання легенди Херсона". Це, з одного боку, приємно, але це вже історія", – згадує дядя Гриша.

Водночас не покидає надії, що незабаром обстріли стихнуть та вдасться повернутися додому.

"Херсон дуже й дуже обстрілюється і зараз надто тяжко місту. Тепер потрібно потужніше працювати для нашої перемоги. Кожний херсонець, який виїхав під час окупації, мріє про те, що повернеться назад, і знову буде наше квітуче місто. Буває так, стоїш і люди підходять питають: це ви з Херсона? І кидають гроші, а якби я сказав, що не з Херсона, можливо, б і не кинули. Не знаю, просто певно авторитет, який завойовувався десятиліттями, якось допомагає мені у волонтерській справі", – стверджує дядя Гриша.

Новини за темою: Британська розвідка проаналізувала ситуацію на лівобережжі Херсонщини

Натхнення та впізнаваність

"Коли в мене була жива Тамара (дружина, – ред.), то підтримкою були військові та дружина. Нині жінки немає і просто моя підтримка – це військові. Вони мене надихають на це – я коли з'їжджу до них, маю більше натхнення для своєї роботи. Я сам зараз або автобусом їжджу, або потягом по Україні. Приходиться всі гроші економити тільки для того, щоб більше лишалося для наших військових. Ми раніше їздили із друзями – Миколою Литвиненком, Ігорем Кураяном. Це мої волонтери-водії, я ж сам керую авто. Зараз кожен з них під час війни знаходиться на своєму місці, тобто у війську. А я займаюся все тим же, чим і раніше. Тобто допомагаю їм, допомагаю ЗСУ", – зауважує Янченко.

Багато на фронті й поза ним впізнають волонтера і йому це радісно. Однак "легендою" себе не вважає.

"Кажуть: "О, до нас приїхала "легенда", людина почесна" і так далі. Дуже багато говорять чудових слів. Ви розумієте, мені найголовніше наразі – приїхав, зібрав гроші, віддав воїнам. Допомогу треба возити. Тож зараз у мене тільки таке завдання – їздити", – пояснює дядя Гриша.

Читайте також:
У Запорізькій області незабаром почнуть будівництво восьмої підземної школи У Запорізькій області незабаром почнуть будівництво восьмої підземної школи
Росіяни розстріляли трьох українських військовополонених на Донеччині. Бійці Росіяни розстріляли трьох українських військовополонених на Донеччині. Бійці "Азову" взяли в полон одного з окупантів, які чинили звірство
ЗСУ могли уразити на аеродромі ЗСУ могли уразити на аеродромі "Борисоглєбськ" рідкісні авіаційні боєприпаси
За рік боїв під Вугледаром Росія втратила більше елітних воїнів, ніж за 10 років у Чечні За рік боїв під Вугледаром Росія втратила більше елітних воїнів, ніж за 10 років у Чечні