USD
НБУ
39.55
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.06
Готівка
42.90
Втрати орків: 4 5 6 9 6 0 (+910)
USD
НБУ
39.55
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.06
Готівка
42.90

Аналітики ISW спрогнозували варіанти дій Кремля у відповідь на заклики Придністров’я

Путін може відреагувати на вимоги Придністров'я під час свого виступу перед Федеральними зборами Росії 29 лютого
Придністров’я
Джерело: відкриті джерела

Невизнане Придністров'я 28 лютого провело з'їзд так званих "депутатів", де ухвалили низку рішень, які, ймовірно, мають на меті надати Кремлю підстави для широкого спектра можливих ескалаційних дій проти Молдови – дій, до яких Кремль може вдатися як негайно, так і в довгостроковій перспективі. Про це ідеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Аналітики нагадали, що Кремль прикрився захистом своїх "співвітчизників за кордоном" для виправдання окупації Придністров'я з 1992 року.

Експерти зазначили, що офіційні особи та рупори Кремля продовжують створювати інформаційні умови для використання Придністров'я і проросійського молдовського автономного регіону Гагаузія для дестабілізації Молдови, але досі було не зрозуміло, з якою метою вони мають намір використовувати такі інформаційні умови.

"Кремль поки що не дав жодних сигналів про негайний шлях до ескалації після з'їзду придністровських "депутатів", хоча президент Росії Володимир Путін може відреагувати на вимоги Придністров'я під час свого виступу перед Федеральними зборами Росії 29 лютого", – кажуть в ISW.

МЗС Росії повідомило 28 лютого у відповідь на звернення придністровського з'їзду "депутатів", що захист інтересів жителів Придністров'я і "співвітчизників" Росії є одним із пріоритетів РФ, а також пообіцяло "уважно розглянути" вимоги Придністров'я.

"Найбільш ймовірний варіант дій (MLCOA) полягає в тому, що Кремль використає з'їзд як плацдарм для активізації гібридних операцій, спрямованих на дестабілізацію і подальшу поляризацію Молдови напередодні переговорів про вступ Молдови до Європейського Союзу і майбутніх президентських виборів у Молдові в червні і листопаді 2024 року, відповідно", – кажуть аналітики.

Найнебезпечніший варіант розвитку подій (MDCOA) полягає в тому, що Кремль може вирішити офіційно анексувати Придністров'я в майбутньому, щоб виправдати військову інтервенцію проти Молдови в довгостроковій перспективі, зазначається у звіті.

В ISW припускають наступні варіанти дій російської влади:

  • Кремль може вирішити не вживати жодних заходів одразу після з'їзду 28 лютого. Однак Путін може вирішити задовольнити ці вимоги пізніше.
  • Кремль може посилити дипломатичний тиск на Молдову, щоб змусити її скасувати нещодавно прийнятий Митний кодекс, який набув чинності 1 січня 2024 року. Зміни, внесені Молдовою до Митного кодексу, мають важливе значення для приведення Молдови у відповідність до норм ЄС на шляху країни до членства в Євросоюзі.
  • Кремль також може спробувати надати додаткову військову допомогу придністровським силам у майбутньому, хоча наразі незрозуміло, яким чином він сподівається доставити військову техніку або особовий склад до Придністров'я.

Експерти Інституту вивчення війни зауважили, що в такому випадку перекидання сил РФ доведеться здійснювати через повітряний простір України або Румунії (НАТО). Або ж спробувати провести широкомасштабну наземну операцію через Одеську область, на що російські війська навряд чи підуть, оскільки це відволіче сили окупантів від поточних наступальних дій на Донбасі і, скоріше за все, зазнає невдачі в будь-якому випадку.

Напередодні "депутати" так званої "Придністровської Молдавської Республіки" під час з'їзду звернулись до Росії з проханням про захист в умовах "посилення тиску Молдови". 

"Депутати" Придністров'я звинуватили Кишинів у тому, що він навмисно блокує переговори з Тирасполем.

Читайте також:
Росія може створити екологічну катастрофу в Балтійському морі, – МЗС Швеції Росія може створити екологічну катастрофу в Балтійському морі, – МЗС Швеції
Не виключено, що Росія може атакувати атомні електростанції в Україні, – Зеленський Не виключено, що Росія може атакувати атомні електростанції в Україні, – Зеленський
РФ готує нову провокацію проти України, пов'язану з українським спецназом в Африці, – ГУР РФ готує нову провокацію проти України, пов'язану з українським спецназом в Африці, – ГУР
У Німеччині знайшли понад 160 українських дітей, яких депортували до РФ У Німеччині знайшли понад 160 українських дітей, яких депортували до РФ