Втрати росіян: 6 3 7 0 1 0 (+1130)
USD
НБУ
41.41
Готівка
41.70
EUR
НБУ
46.12
Готівка
46.55

Відень з 2025 року повністю відмовляється від російського газу, – Міненерго

Йдеться також про зменшення нафтогазових доходів Росії

Ілюстративне фото

Джерело: відкриті джерела

З 2025 року енергетична компанія Wien-Energie, яка забезпечує енергопостачання столиці Австрії, припиняє використовувати російський газ як для постачання промисловим і комерційним клієнтам, так і для роботи комунальних мереж міста. Про це інформує Міністерство енергетики України.

Відень визнає, що Росія – ненадійний постачальник, тому покриватиме власні потреби в газі з альтернативних джерел, зокрема з Північного моря.

"Зазначене стало можливим насамперед завдяки міністру енергетики Австрії Елеонорі Гесслер та її послідовним крокам в напрямку незалежності від російських енергоносіїв і усуненні країни-терориста з енергетичних ринків власної країни", – йдеться у повідомленні.

В Міненерго уточнили, йдеться не тільки про австрійську енергонезалежність. Це також про зменшення нафтогазових доходів РФ, а відтак – і кількості російських ракет, які руйнують нашу енергетику.

Європа досі перебуває на газовому гачку Росії

Уряди країн Західної Європи прагнули знизити свою енергетичну залежність від Росії після початку повномасштабної війни в Україні, але коли справа доходить до газу, вони дедалі частіше замінюють трубопровідні поставки країни скрапленим природним газом.

Понад десяту частину російського газу, який раніше транспортувався трубопроводами до Європейського Союзу, було замінено СПГ, який постачають у порти ЄС.

Росія заманює європейських споживачів знижками. Зокрема, приватний російський виробник "Новатек" торік продавав до Євросоюзу вантажі за зниженими цінами, від яких відмовилися покупці в інших частинах світу, тоді як державний "Газпром" збільшив експорт зі свого нового проєкту "Портовий СПГ", компенсуючи падіння трубопровідних поставок на Захід.

Зростання цін на СПГ призвело до того, що частка російського газу в поставках до Європейського Союзу знову зросла до 15%. Частка трубопровідного імпорту газу "Газпрому" після початку війни впала з 37 до 8,7%.

Так, торік Росія відправила понад 15,6 млн тонн російського СПГ у порти Євросоюзу – це трохи більше, ніж 2022 року, і на 37,7% більше, ніж 2021-го.

Відмова від російського газу

Як відомо, уряди західноєвропейських країн запровадили санкції щодо нафти після початку війни проти України в лютому 2022 року, але вони не зробили того самого щодо природного газу. Європейська комісія закликала до добровільної відмови від усього імпорту російського палива до 2027 року.

Наприкінці 2023 року незалежні трейдери продали російські обсяги на іспанському ринку зі знижкою 1 євро за МВт г порівняно з європейською базовою ціною на TTF. За розрахунками Reuters, це відповідає економії – приблизно 920 тисяч євро на типовому вантажі вартістю 41 мільйон євро за спотовими цінами. Цього року діє знижка в розмірі 30–50 євроцентів.

Російський імпорт змінив енергетичний профіль Іспанії та ЄС. У 2023 році 5,08 млн тонн імпортованого з Росії газу дещо перевищили загальний обсяг газу, що експортується Іспанією у 21 країну світу, включно з деякими членами Євросоюзу.

До лютого 2022 року основна частина газу, що поставляється Росією до Європи, надходила трубопроводом "Північний потік" до Німеччини. Тепер він потрапляє на західну частину Європи і рухається в глиб країни.

Країни Європейського Союзу у квітні розглянуть можливість юридично заборонити російським компаніям бронювати свої інфраструктурні потужності для поставок СПГ. Однак великі імпортери – Іспанія та Бельгія – заявили, що, ймовірно, цього не зроблять.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що Україна не планує переговори з Росією про продовження контракту на транзит її газу до Європи після завершення терміну дії наприкінці 2024 року.

Читайте також:
Не тільки без світла по 12 годин взимку, а й, можливо, без газу, – прогноз експерта на зиму-2024/2025
Вода зносить будинки і забирає життя: Європу накрили потужні повені. Відео
ЄС вперше за два роки імпортує більше газу з Росії, ніж зі США
У 2023 році через Суджу було поставлено близько половини російського природного газу, експортованого до Європи