Міністр оборони Румунії Анджел Тилвар разом із нідерландською колегою Кайсою Оллонгрен у понеділок, 13 листопада, відкрили навчальний центр винищувачів F-16 на військово-повітряній базі Фетешті, де навчатимуться пілоти з України. Про це пише видання DW.
Зазначається, що навчання пілотів у Європейському навчальному центрі, що розташований за 150 кілометрів на схід від Бухареста, триватимуть пів року. Компанія Lockheed, яка виробляє F-16, надала інструкторів і технічний персонал для проведення навчань.
Як повідомило "Суспільне", на базі не лише навчатимуть пілотів з нуля, а й проводитимуть курси підвищення кваліфікації.
"Буде 16 навчальних програм. Також це стосуватиметься України. Це перша колаборація румунського та нідерландського урядів. Ми всі хочемо зберегти колективну безпеку", – сказала пані посол США в Румунії Кетлін Кавалек.
Румунські пілоти почнуть навчання 14 листопада, дату початку навчання українців ще не анонсували.
Ігнат спростував початок навчання
Українські пілоти не розпочинають навчання на F-16 в Румунії. Центр в якому мають проводитись заняття ще будується. Про це розповів речник Повітряних сил Юрій Ігнат, передає "РБК-Україна".
Ігнат нагадав, що сьогодні в мережі з'явилось відео, на якому було видно роботу льотчиків на американських винищувачах F16. За даними ЗМІ відео було знято нібито на військово-повітряній базі у румунському місті Фетешть, де незабаром планують розпочати навчання українських льотчиків, а робота пілотів це – показові польоти.
Проте Ігнат заявив, що українські пілоти не розпочинають навчання в Румунії на F-16, ба більше сам центр, за його словами, ще на стадії будівництва.
"Ніякого навчання не починається в Румунії", – заявив речник Повітряних сил.
З приводу центру навчання, Ігнат пояснив, що наразі він лише будується.
"Щодо центру: інколи заяви іноземних партнерів потрібно розглядати під іншим кутом. От передали Нідерланди 5 літаків. Вони передали першу партію у майбутній центр, який формується, який будується, там фундамент тільки залили, наскільки мені відомо. Є там злітно-посадкова смуга, але поки що ніякої мови про навчання українських пілотів не йде", – додав він.
F-16 – американський багатофункціональний легкий винищувач четвертого покоління
Розроблений у 1974 році компанією General Dynamics. Передано в експлуатацію у 1978 році. У 1993-му General Dynamics продала свій авіабудівний бізнес компанії Lockheed Corporation (нині – Lockheed Martin).
F-16 завдяки своїй універсальності і відносно невисокій вартості є наймасовішим винищувачем четвертого покоління (на червень 2018 року побудовано понад 4604 літаків) і користується успіхом на міжнародному ринку озброєнь (перебуває на озброєнні 25 країн, на 2019 рік був найрозвиненішим у світі).
Останні з 2231 F-16 для ВПС США були передані замовнику у 2005 році. Модернізований F-16 продовжили вироблятися на експорт у 2018 році, зокрема, у червні 2018 року 16 літаків замовив Бахрейн, 14 – Словаччина та 8 – Болгарія у версії F-16V.
Низка союзників України погодились надати нашій країні винищувачі F-16
Сполучені Штати Америки оголошували, що в жовтні на своїй території почнуть навчати українських пілотів керувати літаками F-16. 20 серпня під час візиту до Нідерландів президент Володимир Зеленський заявив, що ця країна передасть Україні 42 винищувачі F-16 після тренування українських пілотів та інженерів. Однак згодом прем'єр Нідерландів Марк Рютте пояснив, що наразі держава має 42 літаки F-16, частину з них залучать до навчань українських пілотів у Данії та Румунії. І зауважив, що Україна отримає інші винищувачі, тож нідерландський очільник уряду не може назвати точну кількість F-16, яку зрештою передадуть із Нідерландів.
Данія також долучиться до "коаліції F-16" і надасть Україні 19 літаків. У данському Міноборони зазначили, що згодні передати винищувачі в тісній співпраці зі США та іншими партнерами, коли будуть виконані умови для такої передачі. Першу групу цих літаків країна відправить уже у 2023 році.
Тим часом на території Польщі організовують виробництво комплектуючих для американських винищувачів F-16. До кінця наступного року планують виробляти 70–80 відсотків конструкції корпусу винищувачів.