USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80
Втрати орків: 5 5 6 6 5 0 (+1030)
USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80

Як іранська зброя впливає на війни у світі, – дослідження Bloomberg

Судан модифікує іранський безпілотник у свою власну зброю, яку він називає Zagel-3
Іран
Джерело: відкриті джерела

Іран продовжує нарощувати виробництво зброї. Іранські дрони активно застосовуються не лише проти українців, а інші країни почали копіювати розробки Тегерану. Про це пише Bloomberg.

Видання нагадує, що у січні повстанці, які воюють проти суданської армії, збили безпілотник і опублікували у мережі відео, де показали уламки. Дрон був змодельований за іранською моделлю Ababil. Bloomberg назвав її "робочою конячкою" воєнізованих угруповань на Близькому Сході.

З моменту розробки у 1990-х роках її активно використовують для виробництва дронів. Судан модифікує іранський безпілотник у свою власну зброю, яку він називає Zagel-3. За два останні роки дрони за іранською технологією почали виготовляти у щонайменше п'яти країнах – від Південної Америки до Центральної Азії. Як відомо, Росія теж відкрила заводи, де виготовляє "Шахеди", які росіяни називають "Герань".

У публікації зазначається, що поширення іранських відносно низькотехнологічних безпілотників створює нові ризики для стабільності на Близькому Сході та розпалює ворожнечу на чотирьох континентах.

"Іранська дипломатія безпілотників заробляє іноземну валюту для фінансування своєї оборонної промисловості, зміцнення своїх стратегічних альянсів і робить його могутнім торговцем зброєю – з потенціалом змінити природу конфлікту в усьому світі", – пише Bloomberg.

Іран неодноразово заперечував продаж безпілотників Росії, але визнав, що відправив "невелику кількість" до вторгнення в лютому 2022 року. На думку авторів, продаж безпілотників робить Тегеран гравцем із все більш широкими амбіціями. США та їхні союзники, як-от Ізраїль, намагаються протистояти Ірану.

Тегеран удосконалює безпілотники

Іран, який понад 40 років перебуває під санкціями, знайшов лазівки і використовує для своїх безпілотників двигуни з газонокосарок. Хоча в іранських дронах знаходять компоненти американського виробництва, які є у широкому продажі.

Як пише Bloomberg, іранські дрони стають кращими та непомітнішими. Так, аналітики встановили, що у січні 2024 року по американській базі в Йорданії міг ударити іранський безпілотник.

Раніше The Washington Post із посиланням на джерело в обороні повідомив, що це був Shahed-101, невеликий ударний безпілотник, який не потребує спеціального обладнання для запуску. Дрон має змогу літати низько, щоб краще уникнути радарів, і може подолати принаймні 700 кілометрів.

Влітку минулого року Корпус вартових Ісламської революції (КВІР) представив модернізовану версію іранського безпілотника Shahed-149 Gaza. Розробником Shahed-149 Gaza є компанія Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation. Він є удосконаленим висотним безпілотним бойовим літаком великої тривалості польоту, здатним літати понад 35 годин і долати 7 тис. кілометрів за одну місію. Дрон має нову систему шасі та опору, у носовій частині апарата розташована невелика камера, а під крилами є пілони для озброєнь. Новий іранський дрон планують використовувати для розвідки та завдавання ударів.

Читайте також:
Після заборони США бити по РФ їхньою зброєю, ЄС оголосив про розробку власної ракети Після заборони США бити по РФ їхньою зброєю, ЄС оголосив про розробку власної ракети
Балістика для Росії? Іран наростив виробництво ракет після угоди з країною-агресоркою Балістика для Росії? Іран наростив виробництво ракет після угоди з країною-агресоркою
НАТО хоче створити до 50 бригад для захисту від нападу РФ НАТО хоче створити до 50 бригад для захисту від нападу РФ
Міноборони повернуло ЗСУ 1 500 одиниць озброєння та військової техніки Міноборони повернуло ЗСУ 1 500 одиниць озброєння та військової техніки