
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку завершила розробку законопроєкту про оподаткування криптоактивів і оновила текст закону "Про віртуальні активи". Тож восени Україна може повністю легалізувати криптовалюти та ввести податки, повідомляє Forbes.
Україна може стати першою в Європі країною, яка впровадила європейські норми регулювання віртуальних активів МіСА. Останні кроки – оновлення закону 2021 року "Про віртуальні активи" та ухвалення змін до Податкового кодексу, що дозволять державі оподатковувати операції з криптовалютами.
"Обидва пули змін уже напрацьовані. Законопроєкт про оподаткування презентують 14 червня. Сподіваюся, закон ухвалять у вересні, а запрацює він уже з 2024-го", – розповів член Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Юрій Бойко.
Чи стане це останнім кроком на шляху до легалізації криптовалют в Україні?
Регуляторами ринку виступатимуть Національний банк і НКЦПФР. За видами віртуальні активи розподілятимуть на три категорії: токени електронних грошей, токени з прив’язкою до активів, інші віртуальні активи.
Для публічної пропозиції токенів (токен – це цифровий сертифікат, аналогічний цінним паперам або акціям компанії, – ред.) із прив’язкою до активів на торгах емітент має бути авторизованою у НКЦПФР юридичною особою. Для авторизації юрособа має оформити білу книгу.
Ставка оподаткування складає 18% з інвестиційного прибутку та військовий збір 1,5%. Умова для сплати податку – якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестактивами має позитивне значення, а отримані внаслідок цих операцій віртуальні активи перебувають у власності платника до 365 днів.
"Якщо віртуальний актив купили за 10 тис. гривень, а продали за 11 тис. гривень, то оподатковується різниця – 1 тис. гривень", – пояснив Бойко.
Що про регулювання та податки для криптовалют думає ринок
Криптобіржа Binance виступає за помірніший податковий варіант для крипторинку. Йдеться про нульовий податок з інвесторів, які тримають криптовалюту понад рік, уточнюють експерти.
Регулювання ринку криптовалют сприятиме злиттю цього класу активів із традиційною фінансовою системою. Держава захищатиме право приватної власності на віртуальні активи, а клієнти комерційних банків зможуть тримати криптовалюту на депозитах і брати під її заставу кредити.
Нинішні "рухи", вважають аналітики, на державному рівні є "наслідуванням західного досвіду і змін". Мовляв, щось зробили у ЄС, США, Гонконгу і Дубаї, тому й Україна має пропонувати криптанам якісь умови.
"Документ дає змогу працювати за правилами ЄС. Якщо біржа чи обмінник хочуть працювати на ринку, вони мають відповідати цим правилам", – коментують фахівці.
Що буде після ухвалення закону?
Коли закон ухвалять, обіг віртуальних активів в Україні буде повністю регульований, криптовалюти будуть легалізовані, переконані Бойко та нардеп Ярослав Железняк, який подаватиме законопроєкт до Верховної Ради.
Є питання щодо концепту оподаткування криптовалют, можуть бути зауваження й узгодження з боку Мінцифри та Нацбанку.
"Не скажу, що ми багато втратимо, якщо закон не ухвалять. Але все ж бажано зробити це", – додає Желізняк.