USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65
Втрати орків: 4 9 7 7 0 0 (+1330)
USD
НБУ
39.83
Готівка
40.20
EUR
НБУ
43.11
Готівка
43.65

Tiffany та Cartier продовжують використовувати російські діаманти у своїх виробах, – ЗМІ

Клієнти ювелірних брендів не підозрюють, що гроші, які вони витрачають на діаманти, можуть сприяти російській агресії
Діаманти
Джерело: відкриті джерела

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну низка люксових брендів, серед яких, зокрема Tiffany і Cartier, оголосили, що припинили купувати російські діаманти. Насправді ж компанії продовжують купувати дорогоцінне каміння через посередників. Про це йдеться в розслідуванні Kyiv Independent.

Автори кажуть, що через півтора року повномасштабної війни експортні дані показують, що Росія продовжує продавати свої діаманти на Захід. Зараз це відбувається через посередників, в першу чергу Дубай.

Завдяки слабким американським санкціям і відсутності будь-яких санкцій щодо цього сектора в ЄС провідний російський виробник алмазів "Алроса", який частково належить державі, продовжує отримувати прибуток від продажу дорогоцінного каміння.

Можливо, компанія використовує частину свого прибутку для прямого фінансування російської армії, додають у виданні. 

"Клієнти ювелірних брендів, таких як Tiffany і Cartier, не підозрюють, що гроші, які вони витрачають на діаманти, можуть сприяти війні Росії. Tiffany заперечує звинувачення, а Cartier не відповіла на інформаційний запит Kyiv Independent", – повідомляють автори.

Зазначається також, що останні зусилля "Великої сімки" (G7) остаточно обмежити продаж російських діамантів наштовхнулися на інтенсивну лобістську кампанію, організовану найбільшими алмазними компаніями світу з літа 2022 року.

Який шлях проходять діаманти?

"Шлях діаманта довгий. Він може десятки разів переходити з рук у руки, перш ніж опинитися на каблучці чи браслеті, що робить його походження майже неможливим для відстеження", – кажуть автори розслідування.

Діаманти, взяті із землі, називаються "необробленими". Ці алмази сертифіковані відповідно до Кімберлійського процесу, який був запроваджений у 2000 році, щоб зупинити торгівлю діамантами, що підживлює повстанські рухи. До цього так звані "криваві алмази", видобуті озброєними групами в країнах, що переживають громадянську війну, як-от Кот-д’Івуар, Сьєрра-Леоне та Демократична Республіка Конго, вільно надходили на ринок, ідеться у матеріалі.

"Кімберлійський процес охоплює лише алмази, які фінансують повстанські групи, що робить цей процес безсилим проти алмазів, які фінансують російську агресію. Згідно з цим процесом, усі поставки необроблених алмазів повинні супроводжуватися сертифікатом із зазначенням країни походження", – уточнюють у виданні.

Потім необроблені діаманти поліруються, проходять огранку і продаються посередникам і ювелірам.

"Менші камені до одного карата продаються "посилками" – змішаними мішками з великою кількістю діамантів, які сортуються не за походженням, а за розміром і якістю", – зауважують автори.

Зазначається, що двоє інсайдерів галузі розповіли Kyiv Independent, що на даному етапі відстежити походження алмазів стає практично неможливо. Ще троє експертів назвали Дубай "пральнею" для галузі: основним центром змішування каменів, куди компанії ввозять російські камені в посилки "змішаного походження".

Отже, існує два способи замаскувати походження алмазу:

  • Полірування діаманта в індійському місті Сурат, після чого він більше не вважається "російським" за законодавством США (90% усіх необроблених алмазів у світі поліруються в Сураті).
  • Необроблені камені змішують в пакетах у Дубаї, а потім продають полірувальникам як "змішаний" товар.

"Таким чином російські діаманти, відшліфовані в третій країні, більше не вважаються "російськими", а російські діаманти, що продаються в змішаних упаковках, неможливо відстежити до країни походження", – наголошують автори.

За словами двох інсайдерів галузі, наразі люксові бренди не можуть гарантувати, що вони не продають російські діаманти, хоча багато з них дали таку обіцянку своїм клієнтам.

Що відомо про експорт діамантів із РФ

Зазначається, попри те, що США, на які припадає 55% світового попиту на діаманти, та які імпортують більше ніж решта світу, запровадили обмеження на імпорт російських алмазів у березні 2022 року та через місяць ввели санкції проти "Алроси", прибутки компанії не зменшилися, а навпаки, виросли.

""Алроса" повідомила про вищі доходи від продажів у 2023 році, ніж у 2022-му і 2021 роках. Експортні дані показують, що компанія поступово перемістила продажі з Антверпена, Бельгія, через який принаймні один раз проходить 80% усіх алмазів, до темного центру Дубая", – йдеться у розслідуванні.

Автори додають, що російський експорт алмазів скоротився наприкінці 2022 року, але швидко відновився до рівня до вторгнення, оскільки Росія знайшла нові маршрути для експорту дорогоцінного каміння.

"Згідно з даними Кімберлійського процесу, після повномасштабного вторгнення імпорт ОАЕ зріс у 2,5 раза, витіснивши ЄС як імпортера номер один російських необроблених алмазів", – йдеться у матеріалі.

37% російських поставок необроблених алмазів з початку великої війни Росії проти України прямували безпосередньо до Дубая. Це майже втричі більше порівняно з роками до вторгнення. У 2017–2022 роках в Дубай йшло в середньому 14% російських поставок, зазначається у матеріалі.

Ідеться також про те, що західні компанії, що займаються виробництвом предметів розкоші, не купують алмази безпосередньо в "Алроси". Вони покладаються на компанії, які купують алмази "змішаного походження" в Дубаї. За словами двох інсайдерів галузі, ні для кого не секрет, що це стосується і російських алмазів.

"Великі бренди, такі як Cartier і Tiffany, працюють лише з невеликою кількістю надійних постачальників, сказав інсайдер галузі. За його словами, "небагатьом довіреним" просто не вистачає пропозиції, щоб наситити люксові бренди, не знаходячи зворотного каналу для російських алмазів", – додають у виданні.

Ті посередники, які продають люксовим брендам, безпосередньо купують алмази "змішаного походження" в інших компаній. За даними Import Genius, після повномасштабного вторгнення понад 400 компаній, головним чином розташованих у Бельгії, ОАЕ та Індії, придбали російські необроблені алмази.

Зазначається, що діаманти, придбані Cartier, мають застереження у внутрішніх документах: "Продавець цим гарантує, що ці діаманти не були огранені з необроблених діамантів, що походять з Росії". Інші великі бренди класу "люкс" використовують подібні формулювання.

"За словами двох інсайдерів галузі, опитаних Kyiv Independent, бренди класу "люкс" знають, що цифри не складаються, і закривають на це очі. Також ще один інсайдер з галузі розповів, що знає покупця, який отримує російські діаманти та продає їх групі Louis Vuitton Moet Hennesy (LVMH), якій належить Tiffany, як змішане каміння, неправдиво засвідчуючи, що російських діамантів немає", – кажуть автори.

Також вони додають, що LVMH заперечив продаж будь-яких російських діамантів і заявив, що Tiffany відстежує походження всіх каменів понад 0,18 карата та перевіряє своїх продавців, щоб переконатися, що вони можуть відокремити російські діаманти від свого виробництва. Однак компанія не пояснила, як вона гарантує, що менші алмази, які вони використовують, не походять з Росії.

Раніше ми повідомляли, що Британія оголосила ембарго на алмази, мідь, алюміній і нікель із РФ.

Також уряд Британії зазначав, що, крім того, до санкційного списку увійшли 86 осіб та організацій, пов’язаних з енергетичним, металургійним, оборонним, транспортним і фінансовим секторами Росії.

 

 

 

Читайте також:
Росія має 95 ядерних боєзарядів під Росія має 95 ядерних боєзарядів під "Іскандер": Дослідники дізналися про тактичну ядерну зброю РФ
Росіяни вдарили по друкарні Vivat у Харкові Росіяни вдарили по друкарні Vivat у Харкові
Поліція може застосувати силу, якщо військовозобов’язаний перебуває в розшуку, – Вигівський Поліція може застосувати силу, якщо військовозобов’язаний перебуває в розшуку, – Вигівський
Які документи мають носити із собою військовозобов’язані: Роз’яснення ТЦК Які документи мають носити із собою військовозобов’язані: Роз’яснення ТЦК