USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 5 1 5 0 (+1090)
USD
НБУ
40.69
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.89
Готівка
44.30

Стало відомо імена "невідомих героїв": Хто та як примудрився втекти за кордон під час війни?

Журналісти ідентифікували 2248 чоловіків, які втекли з країни завдяки системі "Шлях", і тих, хто їм допомагав
кордон
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

В Україні діє воєнний стан і загальна мобілізація. У зв'язку з цим військовозобов'язані чоловіки не можуть виїжджати за кордон.

Є і певні винятки. Так, перетинати кордон можуть українці до 18 років, а також після 60 років. Не стосуються обмеження і громадян від 18 до 60 років, які постійно проживають в іншій країні та мають відповідні відмітки в паспорті про це.

Втім переважна більшість чоловіків – військовозобов'язані від 18 до 60 років – все ж повинні лишатися в країні і стати на військовий облік.

Чи дотримуються законодавства українці? Як показує практика, на жаль, – ні.

Так, за час дії воєнного стану прикордонники затримали понад 14,6 тис. осіб, які намагалися незаконно перетнути держкордон, розповів речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко в ефірі UWN. Віт також зазначив, що за час дії воєнного стану було викрито понад 230 злочинних груп, які спеціалізувалися на незаконному переправленні людей через держкордон. Ще 6200 осіб зупинили в пунктах пропуску, де вони намагалися використовувати підроблені документи.

На цьому нелегальні "схеми" та "шляхи" перетину кордону не закінчуються

Так, понад рік тому для волонтерів, які привозять з-за кордону гуманітарну допомогу для ЗСУ, було запроваджено систему "Шлях", яка б дозволяла чоловікам-водіям або волонтерам легально перетинати кордон в умовах воєнного стану. Насамперед систему створили, щоб усунути корупцію під час видачі дозволів та спростити перетин кордонів.

Проте перевірки правоохоронних органів, зокрема й НАЗК, майже одразу після появи системи показали, що вона стала лазівкою для уникнення мобілізації для чоловіків призовного віку.

Так журналісти ідентифікували понад 2248 чоловіків, які виїхали за кордон за дозволами Львівської ОВА через призначену для далекобійників систему "Шлях" та не повернулися, а також 372 організації, причетні до їх переправлення. 

"Ми свідомо відмовились від публікації прізвищ ухилянтів, натомість вирішили зосередитись на дослідженні громадських і благодійних організацій, які свідомо чи несвідомо сприяли їм, подаючи відповідні клопотання у ЛОВА", – відзначають у виданні.

Як ідеться у розслідуванні, виїзд військовозобов'язаних чоловіків за кордон через систему "Шлях" на чорному ринку коштує три-п'ять тисяч доларів з особи. Журналісти виявили 372 благодійні та громадські організації, які подали найбільше клопотань у Львівську ОВА на виїзд чоловіків призовного віку за кордон.

Так, найбільше дозволів через систему "Шлях" отримали дві організації, які ведуть діяльність за однією адресою у Миколаєві Львівської області – місцевий осередок всеукраїнського товариства "Просвіта" і ГО "Театр Хліб". Лише від цих двох організацій змогли втекти майже 200 чоловіків.

"Листи до ЛОВА від імені миколаївського осередку "Просвіти" писала голова організації 34-річна Наталія Муха. А від ГО "Театр Хліб" писав її керівник 22-річний Роман Збудовський. І Наталія Муха, і Роман Збудовський послідовно ігнорували дзвінки і повідомлення у месенджерах з проханнями прокоментувати виявлені NGL.media цифри", – додають журналісти.

Інфографіка

Джерело: NGL.media

Серед інших організацій, які допомагали чоловікам виїжджати за кордон, – "Комісія із боротьби з корупцією в м. Самбір" та "Відродження нашої України", від яких, за підрахунками журналістів, виїхало і не повернулось понад 100 чоловіків. Що цікаво: раніше керівник "Комісії із боротьби з корупцією в м. Самбір" Микола Стародуб розповідав, що підписав документи з переліком чоловіків, бо "думав, то "волонтерку" треба привезти". А керівник "Відродження нашої України" Анатолій Донець дозволив використати свою організацію в обмін на те, щоб його самого вивезли за кордон.

Відомо, що діяльність обох організацій зараз досліджують у межах кримінального провадження.

Нині ж керівники низки організацій звернулись у поліцію, адже виявили серед звернень нібито від своїх ГО перелік прізвищ, яких вони не подавали. А деякі – перестали відповідати на дзвінки та запити після того, як журналісти надіслали їм списки чоловіків, які виїхали нібито від їхніх організацій.

Що далі?

Нині військові адміністрації та Мінінфраструктури не мають доступу до бази прикордонників і, відповідно, не знають про тих, хто виїхав і не повернувся. Офіційного чорного списку недобросовісних фондів та громадських організацій теж нема.

Єдина публічна інформація з цього питання – це інформація тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, у якій вказано, що станом на кінець квітня через "Шлях" виїхали і не повернулися майже 19 тис. чоловіків призовного віку. 

А втім, наразі для чоловіків, які використали систему "Шлях" для втечі за кордон, немає ані адміністративної, ані кримінальної відповідальності. 

Читайте також:
Позиція сили, заморожування війни РФ проти України – не відповідь і Росія обрала війну, а не дипломатію. Головні тези першого дня Саміту миру в Швейцарії Позиція сили, заморожування війни РФ проти України – не відповідь і Росія обрала війну, а не дипломатію. Головні тези першого дня Саміту миру в Швейцарії
Бійці Бійці "Азову" в Серебрянському лісі вибили окупантів з деяких позицій
Усе, про що домовимося, буде частиною миротворчого процесу, - Зеленський на Саміті миру Усе, про що домовимося, буде частиною миротворчого процесу, - Зеленський на Саміті миру
Саміт миру офіційно відкрито: Зеленський і Амгерд виступили на першій пресконференції. Відео Саміт миру офіційно відкрито: Зеленський і Амгерд виступили на першій пресконференції. Відео