USD
НБУ
39.67
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.52
Готівка
43.00
Втрати орків: 4 6 3 9 3 0 (+950)
USD
НБУ
39.67
Готівка
39.95
EUR
НБУ
42.52
Готівка
43.00

СБУ і БЕБ знову обшукують облгази Фірташа

Злочинні дії завдали Україні збитків майже на 3,5 млрд гривень лише у 2021 році
обшуки облгази_1
Джерело: Telegram СБУ

Співробітники СБУ і БЕБ 20 березня продовжили проводити обшуки в офісах газорозподільних компаній, що входять до групи РГК Дмитра Фірташа. Про це йдеться у заяві РГК у Facebook.

"20 березня СБУ та БЕБ з метою здійснення тиску на діяльність РГК та газорозподільних компаній, що працюють під її брендом, продовжили проводити обшуки, в тому числі з вилученням особистих речей співробітників", – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що слідчі заходи здійснюються з метою отримання незаконного доступу до інтелектуальної власності, програмних продуктів і рішень в галузі енергоефективності, метрології та газорозподілу, які були створені РГК. Адже компанія змогла привнести в Україну сучасні технології завдяки тісній співпраці зі світовими лідерами в галузі газорозподілу.

У РГК зазначають, що формальною причиною для обшуків стала кримінальна справа, відкрита СБУ щодо закупівель природного газу для технологічних потреб в період 2016–2022 років.

16 облгазів накрали державного газу на мільярди гривень

17 березня Бюро економічної безпеки та Служба безпеки України в рамках розслідування кримінальної справи за санкцією Шевченківського райсуду Києва провели масові обшуки в 16 газорозподільних компаніях Регіональної розподільчої компанії (РГК). Про це повідомляє пресслужба СБУ.

Зазначимо, що обшуки 17 березня відбулись в офісах РГК у Києві, Львові, Рівному, Вінниці, Харкові, Закарпатті, Івано-Франківську.

За даними слідства, схема привласнення обсягів блакитного палива із газотранспортної системи НАК "Нафтогаз України" сягала промислових масштабів.

"До організації оборудки причетний топменеджмент 16 регіональних газових підприємствах у Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій, Житомирській, Волинській, Закарпатській, Сумській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській та Івано-Франківській областях, які пов’язані з одним з українських олігархів", – йдеться у повідомленні.

Схема розкрадань

Слідство встановило, що "на папері" посадовці платили за газ приватним підконтрольним компаніям, але насправді не отримували від них газу. Фактично вони здійснювали несанкціонований відбір блакитного палива, яке знаходилося у газотранспортній системі і належало державі.

Такі злочинні дії завдали Україні збитків майже на 3,5 млрд гривень лише у 2021 році.

Інша частина схеми полягала у тому, що облгази отримували сплату за тарифами від споживачів, але одержані гроші використовували не для придбання газу. Ці кошти "перераховувалися" підконтрольним комерційним структурам для виведення у тінь.

При цьому облгази продовжували використовувати запаси державної газотранспортної системи і тим самим збільшували свою заборгованість перед "Нафтогазом".

Надалі організатори схеми намагались "списати" штучну заборгованість за рахунок бюджетних коштів.

Досудове розслідування ведеться за двома статтями Кримінального кодексу України:

– ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем);

– ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів).

Позиція Регіональної розподільчої компанії

В РГК заявили, що обшуки – це спроба рейдерського захоплення з боку "Нафтогазу".

"На нашу думку, кримінальна справа, що стала приводом для обшуків, порушена лише з метою тиску на підприємства, які АТ "НАК "Нафтогаз України" в особі ДАТ "Чорноморнафтогаз" намагається захопити в рейдерський спосіб. Здійснення таких заходів під час війни проти підприємств, які надають життєво важливі послуги для мільйонів українців, є злочином проти країни. Адже ми всі переконались у важливості стабільного функціонування критичної інфраструктури. А співробітники газорозподільних компаній не заслуговують на таке поводження незалежно від характеру слідчих дій", – йдеться у повідомленні компанії.

"Нафтогаз" проти Фірташа

Ця історія тягнеться ще з літа 2022 року. Тоді держава вчинила перші спроби передати під контроль "Нафтогазу" 26 облгазів, 20 з яких належать олігарху Дмитру Фірташу. Їх він об'єднав у групу РГК в 16 областях країни. Облгази РГК розподіляють приблизно 70% всього газу в Україні. Найбільші оператори – "Київоблгаз", "Харківгаз", "Запоріжгаз", "Дніпрогаз".

"Першою ластівкою" стала справа Державного бюро розслідувань щодо стягнення орендної плати з облгазів за право користування газовими мережами. Тоді слідчі оцінили збитки державі майже у 1,5 млрд гривень.

Однак справа ДБР була оскаржена в суді, і до кінця 2022 року РГК змогла зберегти контроль над активами.

А вже на початку 2023 року держава поновила спроби повернути під свій контроль облгази. Тож 16 січня слідчі Нацполіції завітали до компаній "Дніпрогаз" та "Харківгаз". Того ж дня у "Нафтогазі" заявили, що інтегрують "Дніпрогаз" та "Харківгаз" до своєї структури в законний спосіб. Пізніше у цих компаніях були призначені державні керівники.

Раніше детективи Бюро економічної безпеки України викрили схему ухилення від сплати понад 244 млн гривень митних платежів при транзиті нафтопродуктів трубопровідним транспортом у 2020–2022 роках.  

Читайте також:
ЄС розглядає запровадження санкцій проти російських проєктів із виробництва СПГ ЄС розглядає запровадження санкцій проти російських проєктів із виробництва СПГ
Здав позиції ЗСУ на Донеччині: Митрополит Святогірської лаври отримав підозру Здав позиції ЗСУ на Донеччині: Митрополит Святогірської лаври отримав підозру
Суд визнав наявність російського громадянства у експосадовиці Мін’юсту, яку раніше викрила СБУ Суд визнав наявність російського громадянства у експосадовиці Мін’юсту, яку раніше викрила СБУ
В Одесі затримали рецидивіста, який наводив російські ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість В Одесі затримали рецидивіста, який наводив російські ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість