USD
НБУ
41.22
Готівка
41.58
EUR
НБУ
44.70
Готівка
45.30
Втрати орків: 5 7 1 3 5 0 (+1230)
USD
НБУ
41.22
Готівка
41.58
EUR
НБУ
44.70
Готівка
45.30

"Росатом" перетворив окуповану ЗАЕС на катівню, - дослідження

Згідно з матеріалом, відомо щонайменше про одного вбитого співробітника ЗАЕС
ЗАЕС_1

ЗАЕС. Архівне фото

Джерело: Уніан

Від початку окупації Енергодара та Запорізької АЕС російські загарбники ведуть системну кампанію викрадень, катувань та вбивств співробітників станції. "Росатом", який зайняв ЗАЕС у березні 2022 року, та його агенти були повністю поінформовані та залучені до переслідування працівників об’єкта. Про це йдеться в дослідженні "Ядерна в’язниця: як "Росатом" перетворив найбільшу в Європі атомну електростанцію на катівню і як світ може це зупинити" від української організації Truth Hounds, яка обʼєднує документаторів та розслідувачів міжнародних злочинів.

"Російські окупанти організували цілу мережу місць незаконного утримання на ЗАЕС та в місті Енергодар. За даними української влади, близько тисячі людей було затримано та піддано тортурам у катівнях на станції від березня 2022 року", – йдеться у матеріалі.

Відомо про щонайменше один підтверджений випадок, коли співробітника станції росіяни закатували до смерті. Йдеться про Андрія Гончарука, який працював водолазом.

"Свідки розповіли Truth Hounds про катування та інші злочини: жорстокі побиття, тортури електричним струмом за допомогою військово-польового телефону ТА-57 "Тапік", удушення різними предметами та багато інших випадків жорстокого насильства та нелюдського поводження. Десятки людей утримували в нелюдських умовах у переповнених маленьких камерах, призначених для двох-чотирьох ув’язнених. Ув’язненим дозволяли їсти їжу, яку їм приносили родичі, але тих, хто не мав родичів, змушували випрошувати їжу та воду в інших затриманих", – йдеться в матеріалі. 

Окупанти також піддавали жертв психологічному тиску: імітували страти, примушували копати собі могили, погрожували жертвам та їхнім родинам зґвалтуванням. 

""Росатом" та його керівництво не могли не знати про злочинні дії російських силовиків: останні постійно перебували на станції та використовували її приміщення для викрадення співробітників. Це все відбувалося в робочий час і в таких масштабах, що не могло не впливати на роботу підрозділів. До того ж керівництво корпорації підтримувало постійний контакт і координувалося з російськими силовиками на АЕС", – розповідають автори.

Агенти "Росатому" на станції самі бували присутні на катуваннях чи допитах співробітників станції. Свідки, опитані Truth Hounds, повідомляють, що співробітники "Росатому" зазвичай не брали безпосередньої участі в актах тортур, але без їхнього відома це "було б неможливим", уточнюють у дослідженні. 

Крім цього, від перших днів переходу станції під контроль "Росатому" його співробітники разом з офіцерами ФСБ РФ почали масово проводити "бесіди зі співробітниками ЗАЕС". Це була скоординована спроба залякати працівників атомного об’єкта та примусити їх підписувати нові трудові контракти з "Росатомом".

Також відомо про випадки, коли працівників ЗАЕС катували з метою схилити їх до  співпраці з "Росатомом".

"Один із постраждалих розповів Truth Hounds, що представники російських окупаційних сил вивезли його в ліс, жорстоко побили, тримали голову у поліетиленовому пакеті із солярним пальним, погрожували застрелити та наказували копати собі могилу. Пізніше потерпілого утримували в ізоляторі, а потім відпустили. Силовики згодом продовжили переслідування, висунувши чоловіку ультиматум про продовження тиску у разі відмови співпрацювати з "Росатомом"", – розповідають автори.

У Truth Hounds нагадують, що операції та контракти "Росатому" залишаються недоторканими у 54 країнах. 

"Продовження ведення бізнесу з ядерним гігантом, який відіграє ключову роль у незаконному привласненні найбільшої атомної електростанції в Європі та є спільником у скоєнні міжнародних злочинів, є неприпустимим", – вважають дослідники.

Новини за темою: Росіяни в Херсонському ізоляторі тримали й катували щонайменше тридцять жінок, - правозахисники

Раніше ми писали, що у МАГАТЕ повідомили про "понад 20 вибухів на ЗАЕС" за тиждень.

За словами глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, через трохи більше ніж рік після того, як агентство встановило "постійну присутність" на найбільшій в Європі атомній електростанції, щоб допомогти запобігти аварії під час війни в Україні, "загальна ситуація на об’єкті залишається вкрай нестабільною".

Читайте також:
755 нацгвардійців повернули з полону РФ, - Півненко 755 нацгвардійців повернули з полону РФ, - Півненко
Російські війська можуть через місяць-півтора стати в оборону, - командувач Нацгвардії Російські війська можуть через місяць-півтора стати в оборону, - командувач Нацгвардії
Американська компанія Bell запропонувала Україні озброїтися ударними вертольотами 407M Американська компанія Bell запропонувала Україні озброїтися ударними вертольотами 407M
Допомога західних партнерів дозволить ЗСУ проводити вдалі контрнаступальні операції Допомога західних партнерів дозволить ЗСУ проводити вдалі контрнаступальні операції