USD
НБУ
36.57
Готівка
37.45
EUR
НБУ
39.24
Готівка
40.70
Втрати орків: 2 0 6 6 0 0 (+400)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.45
EUR
НБУ
39.24
Готівка
40.70

Окупанти продовжують мілітаризацію території ЗАЕС: У ГУР надали докази

Росіяни не зменшують свою присутність на Запорізькій атомній електростанції
ЗАЕС
Джерело: відкриті джерела

Попри численні заклики з боку МАГАТЕ та світових лідерів, окупанти не зменшують свою присутність на Запорізькій атомній електростанції. Наразі територію енергоблоків №1, 2, 4 фактично використовують як логістичну та військову бази. Про це повідомляє пресслужба української розвідки.

Там зазначили, що на цих майданчиках на постійній основі перебуває особовий склад рашистів, бронетехніка та вантажівки. Кількість транспорту та військовослужбовців постійно змінюється.

"Біля кожного енергоблока протягом одного дня може перебувати від 5 до 20 одиниць техніки. Ротація відбувається приховано під час комендантської години (з 23.00 до 5.00). Всі вантажівки щільно затентовані. Є інформація, що в них можуть знаходитися боєприпаси та вибухівка", – розповіли в ГУР.

За даними розвідки, співробітників чергових змін, які мають проводити огляд енергоблоків щонайменше один-два рази на тиждень, не допускають на контрольовану територію. Тих, хто намагався провести контрольні обходи, піддавали побиттям та катуванням. Декілька з них перебувають в госпіталі у важкому стані.

"Дії окупантів вже призвели до низки аварійних ситуацій під час яких ЗАЕС відключалась від енергоживлення", – додають в ГУР МО.

Росіяни планують "евакуювати" працівників ЗАЕС

Російські окупанти планують "евакуювати" працівників тимчасово захопленої Запорізької атомної електростанції. Йдеться про близько 3100 осіб, поінформували в "Енергоатомі".

"Отримано інформацію про підготовку російських окупантів до "евакуації" з міста-супутника Запорізької атомної електростанції близько 3100 людей", – йдеться в повідомленні.

Вказано, що насамперед йдеться про вивезення 2700 працівників станції, які підписали контракт із фейковим АО "Эксплуатирующая организация Запорожской АЭС" або іншим підприємством "Росатому", та членів їхніх родин.

"Це загострить вкрай нагальне питання наявності достатньої кількості персоналу для забезпечення безпеки експлуатації АЕС навіть у поточному відключеному стані", – додають у відомстві.

Також, за інформацією Генерального штабу ЗСУ, з Енергодару до Ростовської області РФ вже вивезли частину сімей запорізьких атомників. Хоча майже від початку окупації росіяни заборонили працівникам ЗАЕС виїзд з міста, наголошують в "Енергоатомі". 

"Водночас "Енергоатом" зі свого боку вживає всіх можливих заходів щодо формування необхідної кількості фахівців, здатних забезпечити безпечну роботу станції в перший період після її деокупації. Така команда вахтовим методом формуватиметься із працівників ЗАЕС, які зараз перебувають на контрольованій Україною території, а також фахівців з інших атомних станцій", – уточнили у відомстві.

Ситуація навколо Запорізької АЕС стає все більш непередбачуваною і потенційно небезпечною

Про це заявляли в МАГАТЕ.

"Загальна ситуація в районі Запорізької АЕС стає все більш непередбачуваною та потенційно небезпечною. Я дуже стурбований реальними загрозами ядерної безпеки та умовами, з якими стикається станція. Ми мусимо діяти зараз, щоб запобігти загрозі жахливої ядерної аварії та пов'язаних з нею наслідків для населення та навколишнього середовища. Цей великий ядерний об'єкт має бути захищеним", – зазначив голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі.

У заяві МАГАТЕ він уточнив, що експерти організації в районі ЗАЕС постійно чують вибухи. Зокрема, зафіксовані дані про вибухи ввечері в п’ятницю, 5 травня.

"Цей великий ядерний об'єкт необхідно захистити. Я продовжуватиму наполягати на прихильності всіх сторін до досягнення цієї життєво важливої мети", – йдеться у заяві глави агентства.

Зазначається, що експерти МАГАТЕ отримали інформацію про евакуацію в місті, як і в усьому регіоні, яку оголосили окупаційні війська у п’ятницю.

Однак в "Енергоатомі" заявили, що персонал ЗАЕС не евакуюється й докладає всіх зусиль для дотримання ядерної безпеки на станції, усі шість реакторів якої перебувають у режимі зупинки. Він також зазначив, що обладнання станції обслуговується відповідно до всіх правил ядерної та фізичної ядерної безпеки.

П’ять енергоблоків ЗАЕС наразі перебувають у стані холодного зупину, 5-й енергоблок – у стані гарячого зупину.

"Заяви проросійських пропагандистських інформаційних ресурсів щодо повної зупинки роботи Запорізької атомної електростанції не відповідають дійсності. Довіряйте перевіреним офіційним джерелам інформації", – додали в "Енергоатомі".

Які провокації росіяни готують на ЗАЕС?

Напередодні російські війська заявили про зупинку Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). Про це повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

За словами мера, вороги поінформували про зупинку роботи всіх блоків Запорізької АЕС.

"Разом з евакуацією мешканців прифронтових зон та втечею колаборантів показова істерія загарбників схожа на підготовку до провокацій, в яких звинуватять ЗСУ", відмітив мер.

Федоров порадив мешканцям окупованих територій найближчими днями уникати масових скупчень людей і триматися якомога далі від місць перебування загарбників.

Водночас представники МАГАТЕ повідомили про факт розміщення російськими окупантами військової техніки, зброї та вибухівки у приміщенні турбінного відділення енергоблока №4 Запорізької АЕС. Про це інформує Державна інспекція ядерного реагування.

Окрім того, зазначається, що наприкінці липня 2022 року російські військові розмістили в машинній залі енергоблока №1 ЗАЕС важку військову техніку з боєкомплектом, а також зброю та вибухівку. А на початку серпня 2022 року інспекція отримала інформацію щодо розміщення воєнної техніки також і в машинному залі енергоблока №2 ЗАЕС.

Також до Держатомрегулювання неофіційними каналами надходить інформація стосовно зберігання техніки, зброї та вибухівки в інших виробничих приміщеннях ВП "Запорізька АЕС", в тому числі у ремонтно-механічних майстернях та на дахах енергоблоків.

А у Міноборони Британії повідомляють, що російські війська облаштовують бойові позиції з мішків із піском на дахах реакторів Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС). За даними британської розвідки, після того, як РФ почала контролювати ЗАЕС з березня 2022 року, – це перша ознака того, що будівлі реакторів враховуються при плануванні тактичної оборони.

Там зауважили, що цей крок збільшує ймовірність пошкодження систем безпеки ЗАЕС, якщо навколо Запорізької АЕС будуть бойові дії.

"Однак пряме катастрофічне пошкодження реакторів малоймовірне за найімовірніших сценаріїв із використанням піхотної зброї, оскільки конструкції дуже сильно укріплені", – вважають у Міноборони Британії.

Джерело: Міноборони Британії / Twitter

Наголошується, що у разі виникнення аварійної ситуації на ЗАЕС із потенційно можливим виходом радіоактивних речовин у навколишнє середовище, наслідки відчує не лише Україна – вони матимуть транскордонний характер.

Читайте також:
Київ пережив наймасовішу атаку дронами з моменту вторгнення окупантів Київ пережив наймасовішу атаку дронами з моменту вторгнення окупантів
В Ірані цинічно відповіли на заяву Зеленського щодо постачання Росії безпілотників В Ірані цинічно відповіли на заяву Зеленського щодо постачання Росії безпілотників
Данія відкрила для України спеціальний фонд на суму 133 мільйони доларів Данія відкрила для України спеціальний фонд на суму 133 мільйони доларів
Міжнародні правники ухвалили резолюцію із закликом про створення спецтрибуналу проти Росії Міжнародні правники ухвалили резолюцію із закликом про створення спецтрибуналу проти Росії