
Українці вільно зможуть продавати електроенергію власного виробництва. Відповідне рішення 9 травня ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Тобто всі побутові та непобутові споживачі електроенергії отримали право на продаж електроенергії, виробленої генеруючою установкою та/або установкою зберігання енергії будь-якому постачальнику за вільним договором та за договірною ціною.
У комісії зазначили, що таке рішення сприятиме розширенню конкуренції на роздрібному ринку електричної енергії та направлене на розвиток розподіленої генерації і забезпечення проведення зеленої трансформації енергетики.
Як в Україні продавати електроенергію
Продаж електроенергії може цікавити у першу чергу людину, яка встановила у себе сонячні панелі або будь-які інші альтернативні джерела електроенергії, і має її залишок.
Простими словами це називається "зелений тариф". Це ціна, за якою держава може купувати електроенергію, вироблену з альтернативних джерел.
Що потрібно для підключення до "зеленого тарифу"
Для цього потрібно:
– Встановити сонячну електростанцію;
– Встановити двонаправлений лічильник;
– Укласти договір з місцевим обленерго;
– Подати заяву в НКРЕКП про підключення до системи.
Що з цінами на "зелений тариф"
Цікаво, що "зелений тариф" закріплений у євро, однак розрахунки здійснюються у гривні. Тому НКРЕКП повинна перераховувати ціни щоквартально залежно від курсу валют.
Тож "зелений тариф" на другий квартал 2023 року підвищений для всіх видів ВДЕ-генерації для розрахунків у гривні на 1,08%. Він становитиме 4,99 грн/кВт-ч (без ПДВ).
Раніше ми писали, що Міністерство оборони України спільно з Міністерство енергетики України розпочали проєкт щодо встановлення сонячних панелей на закладах охорони здоров’я.