USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80
Втрати орків: 5 5 6 6 5 0 (+1030)
USD
НБУ
40.88
Готівка
41.20
EUR
НБУ
44.38
Готівка
44.80

Кількість страт у світі за 2023 рік зросла на третину

Минулого року було страчено щонайменше 1153 осіб
страта цивільних
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

У 2023 році щонайменше 1153 особи було страчено по всьому світу. Це на 31% більше, ніж роком раніше. Про це йдеться в доповіді правозахисної організації Amnesty International.

Показник 2023-го став найвищим із 2015 року, коли було зареєстровано 1634 випадки смертної кари.

З 16 країн, у яких було виконано смертні вироки торік, різке зростання забезпечили лише кілька: на Іран припало майже три чверті (щонайменше 853) усіх страт, на Саудівську Аравію – 15% (172). Більшу кількість вироків (порівняно з 2022 роком) виконали в Сомалі (щонайменше 38) і США (24).

Кількість нових смертних вироків, ухвалених у світі у 2023 році, теж зросла – на 20% (2428 вироків у 52 країнах).

Китай – лідер

Інформація про кількість смертних вироків і страт у Китаї належить до державної таємниці, але в Amnesty International припускають, що може йтися про тисячі страчених у цій країні. Те саме стосується і Північної Кореї та В'єтнаму, яких правозахисники підозрюють у проведенні страт у великих масштабах.

Загалом кількість країн, де приводили у виконання смертні вироки, скоротилася з 20 у 2022-му до 16 у 2023 році. Загалом на сьогодні смертну кару припинили застосовувати у 144 країнах.

У Білорусі, Японії, М'янмі та Південному Судані смертні вироки 2023 року не приводили у виконання. Білорусь залишається єдиною країною Європи, де ув'язнених засуджують до смертної кари. Минулого року законодавство в країні посилили – тепер смертна кара передбачена для чиновників і військовослужбовців, засуджених за держзраду.

Страта як політичний інструмент

У деяких країнах, де виносять смертні вироки, страту використовують як політичний інструмент. Згідно з доповіддю Amnesty International, влада Ірану все частіше використовує смертну кару для залякування населення і зміцнення своєї влади.

Із загальної кількості смертних вироків понад 60% були приведені у виконання за злочини, які за міжнародним правом не повинні каратися смертною карою, зокрема за злочини, пов'язані з наркотиками.

Страти у США

AI також стурбована ситуацією у Сполучених Штатах Америки, де кількість смертних страт зросла з 18 до 24. В американських штатах Айдахо і Теннессі було внесено законопроєкти, що дозволяють страти через розстріл, а в штаті Монтана розглядають питання про розширення списку речовин, що використовуються для смертельних ін'єкцій.

Страти росіян в Україні

Як відомо, російська армія, що воює в Україні, також практикує смертні страти щодо українських військовополонених. Тільки за останні пів року російські загарбники, ймовірно, стратили щонайменше 15 українських військовослужбовців під час спроби здатися в полон.

Факти розстрілів підтверджує міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW).

Теги: смерть
Читайте також:
Казахстанський журналіст-опозиціонер Айдос Садиков помер у лікарні після замаху Казахстанський журналіст-опозиціонер Айдос Садиков помер у лікарні після замаху
Смерть чоловіка в ТЦК на Житомирщині: ТСК вимагатиме звільнення кервництва військкомату після трагедії Смерть чоловіка в ТЦК на Житомирщині: ТСК вимагатиме звільнення кервництва військкомату після трагедії
В Одесі чоловік порізав дружину та дитину, після чого вистрибнув з 12 поверху В Одесі чоловік порізав дружину та дитину, після чого вистрибнув з 12 поверху
Помер засновник і голова Помер засновник і голова "Інтерфакс-Україна" Олександр Мартиненко